Budynek po szkodach górniczych, który będzie remontowała kopalnia, tak jak wszystkie inne budynki, wycenić należy metodą kosztów odtworzenia, zgodnie z jego obecną wartością bieżącą, po pomniejszeniu o wartość straty wynikłej z powodu tąpnięcia wyrobiska górniczego.
O ile budynek jest użytkowany, to należy wpisać go do tab.4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” i zakodować kodem z wykazu „1”. Jeśli natomiast zniszczenie jest tak duże, że budynek wyłączono z użytkowania, a kopalnia będzie go w najbliższym czasie remontowała, należy go wpisać do tab.6 SAiZ („Środki trwałe w budowie”) i zakodować kodem z wykazu „0”. Pod tym samym kodem (z Wykazu „0”) należy budynek odnotować w tab. 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”.
W momencie rozpoczęcia remontu we Wpływach należy wpisać wartość odszkodowania – z kodem 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)”, podając w wyszczególnieniu „Finansowany przez kopalnię remont budynku po szkodach górniczych”, a w Wydatkach przyjąć (w tej samej wartości) usługę firmy zewnętrznej na rzecz remontu tego budynku pod takim kodem, pod jakim figuruje on w tab. 17 KOiZ.
Wartość otrzymanego (w naturze) odszkodowania (a także uznana wartość materiałów budowlanych i usług) powinna być równa różnicy między wartością bieżącą budynku po remoncie i przed remontem.