Straty w wyniku suszy uwzględniamy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych…” nawet, jeśli nie ma ogłoszonego stanu klęski żywiołowej, pod warunkiem, że został uruchomiony oficjalny program pomocy poszkodowanym, a strata jest udokumentowana protokołem z szacowania szkód.
W przypadku częściowego przyorania na wiosnę rzepaku nic nie piszemy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych..”. Wymarznięcie rzepaku należy traktować jako zwykłe ryzyko związane z produkcją, a nie stratę losową. Jeżeli jednak uprawy były ubezpieczone i otrzymano odszkodowanie za zaistniałe straty, zdarzenie odnotowujemy w tab.14 KOiZ „Wykaz strat losowych…” wypełniając tylko kolumny 1, 2 oraz 7. Należy również pamiętać o odnotowaniu odszkodowania (odpowiednim kodem ubezpieczenia) w tab. Wpływy KWiW.
W tab. 4 KOiZ „Uprawy” należy podać pełną powierzchnię uprawy rzepaku, jednak w rozbiciu na dwa wiersze – część która pozostała i dała zbiór – z kodem typu uprawy „1” („polowa: w plonie głównym”), natomiast część, która została przyorana – z kodem typu uprawy „2” („polowa: przedplon, poplon, wsiewka”), podając plon = 0 i kod powodu braku zbioru „1” („Niekorzystne warunki pogodowe”).