150. Szkółkarstwo
Rolnik prowadzi w swoim gospodarstwie, poza tradycyjną produkcją rolniczą, szkółkę roślin drzew i krzewów ozdobnych w uprawie polowej i częściowo pod osłonami nieogrzewanymi o powierzchni 0,51 ha. Posiada w szkółce różne gatunki roślin zarówno liściastych jak i iglastych, drzew i krzewów. Ogółem jest to ok. 30 gatunków roślin dodatkowo z podziałem na odmiany. Jak szczegółowo należy prowadzić zapisy?
a) KWiW sprzedaż roślin – przykład: rolnik sprzedając drzewka liściaste podaje jedną cenę i ilość dla wszystkich roślin bez rozróżniania gatunków. Czy można pogrupować rośliny na: liściaste, iglaste, wrzosowate?
b) w tabeli 12 SAiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl długi”zapisujemy szkółkę pod kodem 02-42-nn , natomiast sprzedaże roślin z tej powierzchni w KWiW kodujemy 63-10-00 ?
c) nakłady poniesione na szkółkę zapisujemy w tabeli 13 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl długi”. Czy całą szkółkę drzew i krzewów ozdobnych można ująć pod jednym kodem produkcji roślinnej w toku – cykl długi np. 02-42-01, a kolejne nowo zakładane pod kolejnymi numerami „nn”? Czy też należy podzielić szkółkę na poszczególne gatunki, bądź grupy roślin np: liściaste, iglaste, wrzosowate i każdą kodować osobnym kodem?
d) Nawozy i środki ochrony są używane jednocześnie na całe grupy roślin w kwaterach bez podziału na gatunki, czy można uogólnić zapisy do kwater obejmujących rodzaje roślin np. liściaste, iglaste, wrzosowate? Rośliny te mają podobne wymagania uprawowe. Przy tak dużej różnorodności gatunków na małej powierzchni niemożliwe jest prowadzenie zapisów w rozbiciu na poszczególne gatunki.
Z tego co opisano wydaje się, że w tym gospodarstwie najlepiej byłoby oznaczyć oddzielnymi kodami szkółek: uprawy polowe -02-42-nn („Szkółki drzew i krzewów ozdobnych”) lub uprawy pod osłonami wysokimi 02-52-nn („Szkółki drzew i krzewów ozdobnych”) poszczególne kwatery, gdyż są one jednolicie nawożone, chronione przed chorobami i prawdopodobnie w jednym czasie wykopywane. Prawdopodobnie też cała kwatera zasadzona była w tym samym roku.
Przy sprzedaży tak zróżnicowanego materiału szkółkarskiego nie ma konieczności dzielenia sprzedawanych sadzonek na grupy roślin (liściaste, iglaste, wrzosowate), czy gatunki – ponieważ wszystkie zakodować można tym samym kodem 63-10-00 („Sadzonki ze szkółek polowych”) lub 63-20-00 („Sadzonki ze szkółek pod osłonami wysokimi”).
Na pewno też każdą nowozakładaną kwaterę trzeba potraktować jako nową szkółkę – nadając jej nowy kod z inną końcówką „nn”.
17/06/2005