Agencje FADN w Europie

Rozwój Wspólnej Polityki Rolnej wymaga dostępu do obiektywnej i właściwej informacji o dochodach gospodarstw rolnych oraz działalności gospodarczej tych gospodarstw, które wymagają specjalnej uwagi na poziomie Wspólnoty. Ze względu na ograniczoną w tym zakresie możliwość Komisji Europejskiej, państwa członkowskie zobligowane są do wyznaczenia Agencji Łącznikowej FADN.

 

Każda Agencja Łącznikowa FADN realizuje szereg zadań. Jednym z najważniejszych jest sporządzenie planu wyboru gospodarstw przekazujących dane. Plan ten przedkładany jest do zatwierdzenia Komitetowi Krajowemu, a następnie przekazywany jest do Komisji Europejskiej (KE). Ponadto Agencje Łącznikowe opracowują listy gospodarstw przekazujących dane do KE. W ramach realizowanych zadań gromadzą oraz przeprowadzają kontrolę jakości danych zawartych w sprawozdaniach z gospodarstw rolnych przesyłanych przez biura rachunkowe. Zweryfikowane sprawozdania każda Agencja Łącznikowa FADN przesyła do Komisji Europejskiej.

 

Polską Agencją Łącznikową FADN jest Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

 

Poniżej znajdują się odnośniki dające możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi Agencji Łącznikowych FADN w pozostałych państwach Unii Europejskiej.

 

 

Agencje Łącznikowe FADN w Europie

AustriaBelgiaBułgariaChorwacja
CyprCzechyDaniaEstonia
FinlandiaFrancjaGrecjaHiszpania
NiderlandyIrlandiaLitwaLuksemburg
ŁotwaMaltaNiemcyPolska
PortugaliaRumuniaSłowacjaSłowenia
SzwecjaWęgryWłochy