267. Likwidacja sadu
Proszę o zajęcie stanowiska w zakresie prawidłowości zapisu w książkach dot. likwidacji sadów i plantacji owocujących. W gospodarstwach prowadzących produkcję sadowniczą zdarzają się przypadki likwidacji sadów i plantacji wieloletnich owocujących (lub ich części), które są wynikiem strat losowych (np. wymarznięcie, susza), w gosp. ekologicznych problemów z chwastami i szkodnikami lub decyzji zarządzającego gospodarstwem. W SAiZ sad ten ma wpisaną wartość i kilka lat użytkowania, likwidację sadu przeprowadza się wiosną lub po owocowaniu.

Likwidację sadu z powodu strat losowych ewidencjonujemy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych” wypełniając kolumny: kod, miesiąc straty, dotyczy stanu początkowego oraz % zniszczenia lub ubytku. W przypadku kiedy po likwidacji sadu uprawiano na tej powierzchni inne rośliny należy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” uwzględnić powierzchnię sadu zlikwidowanego pod zasiewy upraw innych roślin oraz podać dla danego sadu powierzchnię zbioru z której uzyskano produkcję. Sad przeznaczony do likwidacji zamierzonej przez rolnika należy wpisać do tabeli 19 KOiZ „Likwidacja środków trwałych”. Umieszczenie środka trwałego w tej tabeli skutkuje usunięciem danego środka trwałego lub jego części z ewidencji środków trwałych

Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest korygowanie na stanie początkowym wartości likwidowanych środków trwałych (np. z 1000 zł na 0 zł).

29/10/2007