• 430. Dane rachunkowe Polskiego FADN
    Jak wygląda procedura udostępniania danych rachunkowych Polskiego FADN do celów przygotowania analizy, opracowania naukowego itp.?

    23/05/2024    Numer pytania: 430

    Dane udostępniane są w publikacjach IERiGŻ-PIB i na indywidualny wniosek.

    Dane w publikacjach IERiGŻ-PIB są zagregowane i prezentowane według standardowych klasyfikacji gospodarstw rolnych stosowanych w UE i Polsce.

    IERiGŻ-PIB udostępnia również dane w postaci szeregów czasowych według różnych grupowań, a także z uwzględnieniem zmian metodycznych.

    Indywidualny (także instytucjonalny) wniosek wnioskodawca musi najpierw przesłać na adres [email protected] w formie elektronicznej. Tylko kompletnie wypełnione wnioski będą rozpatrywane przez Kierownika ZRGR.

    Istnieje możliwość zamówienia danych rachunkowych, w formie opracowania tabelarycznego wybranych zmiennych, dla grupy nie mniejszej niż 15 gospodarstw, a ponadto – uzyskania dostępu do anonimowych (bez możliwości identyfikacji konkretnego gospodarstwa) danych Polskiego FADN. Dostęp do danych odbywa się na komputerze Instytutu, w siedzibie IERiGŻ-PIB. Z komputera można dostać wygenerowane samodzielnie opracowania dla grupy nie mniejszej niż 15 gospodarstw.

    Po przygotowaniu wstępnej listy zmiennych (najlepiej użyć symboli stosowanych w IERiGŻ-PIB, prezentowanych np. w publikacjach dotyczących wyników standardowych i w wykazie kodów z lat, dla których dane mają być przygotowane), należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za udostępnianie danych wysyłając mail na adres [email protected] . Po konsultacjach i zaakceptowaniu wniosku przez Kierownika ZRGR jest on realizowany w porozumieniu z wnioskodawcą.

    Osoby planujące przeprowadzenie analiz danych rachunkowych proszone są o wcześniejszy kontakt z IERiGŻ-PIB ([email protected]) w celu ustalenia zakresu i zasad współpracy.

    Poszczególne etapy procedury pozyskiwania danych zostały przedstawione na poniższym schemacie (kliknij, aby powiększyć):

     

     

  • 429. Tabela „Wybrane informacje dotyczące warunkowości” w KOiZ
    W jaki sposób należy wypełniać tabelę „Wybrane informacje dotyczące warunkowości” w KOiZ za rok 2023?

    19/03/2024    Numer pytania: 429

    1. Spełnianie norm dobrej kultury rolnej jest warunkiem otrzymywania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR. Jeżeli ww. płatności wykazano w gospodarstwie to powinny być wypełnione punkty GAEC 1 – GAEC 9.

    – odpowiedz [T] powinna zostać wybrana, jeśli rolnik prowadzi działalność rolniczą zgodnie w wymienioną normą,

    – odpowiedz [N] powinna zostać wybrana, jeśli zgodność z daną normą nie jest zachowana w gospodarstwie,

    – odpowiedz [D], tj. ‘nie dotyczy’ powinna zostać wybrana:

    – w przypadku norm: GAEC 2, GAEC 7, ponieważ normy te nie obowiązują w roku obrachunkowym 2023,

    – w sytuacji, gdy dany element nie występuje w gospodarstwie, np. w GAEC 1 ‘Utrzymywanie TUZ’ jeśli w gospodarstwie nie ma TUZ.

    2. Norma GAEC 8 – obszary i elementy nieprodukcyjne jako jedyne są wskazywane we wniosku na kampanię 2023. Jeżeli ww. wniosku wskazano obszary i elementy nieprodukcyjne to w wierszu dla normy GAEC 8 powinna zostać wybrana odpowiedź [T], oraz wypełniona część z wykazem obszarów i elementów nieprodukcyjnych tj. GAEC 8: Element proekologiczny;
    3. GAEC 8: Element proekologiczny – wskazane obszary: grunty ugorowane, grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, międzyplony ścierniskowe lub międzyplony ozime lub wsiewki w uprawę główną, rośliny bobowate drobnonasienne lub bobowate grubonasienne powinny zostać uwzględnione w KOiZ, w tabeli 2 ‘Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania’ (ugory), i/lub tabeli 4 ‘Uprawy’ (uprawy na ugorach – pod kodem konkretnej uprawy, np. pszenicy ozimej, międzyplony, uprawy bobowate).

    W przypadku, gdy pojawi się komunikat o błędzie niezgodności powierzchni, należy podać w wyjaśnieniu, że jest to odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji rolniczej na ziemi ugorowanej.

  • 428. Ekoschemat ‘Obszary z roślinami miododajnymi’ – kodowanie upraw w tab. 4 KOiZ
    W ramach ekoschematu z obszarem z roślinami miododajnymi rolnicy mogą wysiać mieszankę z minimum dwoma gatunkami roślin miododajnych z określonej listy. Jak kodować wówczas taką uprawę w KOiZ?

    21/08/2023    Numer pytania: 428

    Rośliny miododajne, uprawiane w celu pożytku dla pszczół w ramach ekoschematu ‘Obszary z roślinami miododajnymi’ prosimy kodować w tab. 4 KOiZ w zależności od przeznaczenie uprawy po zakończeniu miodobrania. Jeżeli uprawa jest zaorywana to właściwym kodem będzie 64-30-00 ‘Nawozy zielone’, jeżeli jest później wykorzystywana na paszę to 61-59-00 ‘Pozostałe polowe uprawy pastewne na zielonkę’.

  • 427. Zapisy dotyczące fotowoltaiki w tab. Informacje ogólne KOiZ
    W jaki sposób należy dokonać zapisów dotyczących fotowoltaiki w tab. Informacje Ogólne w KOiZ? W gospodarstwie są dwie taryfy (dzienna (1) i nocna (2)), rozliczenie dotyczy okresu lipiec – grudzień 2022 (rozliczenie półroczne).

    21/03/2023    Numer pytania: 427

    Przykładowa faktura z PGE:


    W opisanej sytuacji, obliczenia na podstawie danych z faktury powinny wyglądać następująco:

    Kolorem żółtym oznaczono sumę energii wprowadzonej do sieci z instalacji PV wg wskazań nr 1 i nr 2. W sumie jest to 4478 kWh (=2580 kWh (taryfa 1) + 1898 kWh (taryfa 2)).

    Kolorem niebieskim oznaczone zostały zapisy dotyczące energii pobranej z sieci energetycznej. W tym zestawieniu są one rozdzielone wg tego czy energia pobrana została rozliczona energią wprowadzoną do sieci z instalacji PV (wiersz ‘Ilość rozliczonej energii pobranej’) czy też nie (wiersz ‘Pozostała do rozliczenia ilość energii pobranej’). W przypadku energii pobranej, która została rozliczona energią wprowadzoną do sieci z instalacji PV jest to odpowiednio 2064 kWh (taryfa 1) i 1518 kWh (taryfa 2) ponieważ ilość energii wprowadzonej do sieci z instalacji PV jest korygowana w rozliczeniach o wskaźnik 0,8.

    W celu uzyskania informacji nt. ilości energii pobranej z sieci energetycznej należy zsumować wskazania liczników, tj. 2064 kWh + 3513 kWh oraz 1518 kWh + 8083 kWh. Łącznie jest to 15178 kWh. Identyczne obliczenia należy przeprowadzić dla okresu przed 2022-07-01 (z wcześniejszej faktury), a następnie zsumowane ilości wpisać odpowiednio w tab. ‘Informacje ogólne’ KOiZ w punkcie 3.16.1 „Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci energetycznej” oraz 3.15 „Ilość energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej”.

    UWAGA: Uzupełnienie danych w punkcie 3.16.2 „Ilość energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych” w tab. ‘Informacje ogólne’ KOiZ wymaga posiadania przez rolnika aplikacji dostarczonej przez producenta instalacji PV lub odczytu wskazań na kontrolerze instalacji PV. Jeżeli uzyskanie takiej informacji nie jest możliwe, należy wpisać odpowiednie wyjaśnienie do komunikatu testu, który ewentualnie mógłby się pojawić w takiej sytuacji.

  • 426. Dotacja – nadzwyczajna pomoc dostosowawcza
    W jaki sposób należy zakodować nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów jabłek, a także nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów świń, realizowaną przez ARiMR w 2022 roku?

    25/11/2022    Numer pytania: 426

    Pomoc taką należy zapisać kodem 29-39-nn, z kodem uszczegółowienia:

    – 21 – Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek;

    – 22 – Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń.

  • 425. Prowadzenie produkcji rolniczej na ugorach
    W jaki sposób zapisywać produkcję w ramach zazielenienia prowadzoną na ugorach (odstępstwo od zakazu obowiązujące w roku 2022)?

    09/09/2022    Numer pytania: 425

    W tabeli 2 KOiZ uprawy w ramach zazielenienia prowadzoną na ugorach należy wykazać w kolumnie 7 „Ugory na GO, objęte dopłatami”, natomiast w tabeli 4 KOiZ pod kodem danej uprawy, z kodem typu uprawy zgodnym z okresem prowadzenia uprawy (1 lub 2).
    W przypadku, gdy pojawi się komunikat o błędzie niezgodności powierzchni, należy podać w wyjaśnieniu, że jest to odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji rolniczej na ziemi ugorowanej.

  • 424. Zakup instalacji fotowoltaicznej
    Czy w przypadku instalacji fotowoltaicznej można kupić taką instalację jako gotowy środek trwały, kodem 17-60-nn, bez rozpisywania kodem 0 w KOiZ? Rolnik zapłacił firmie i ogniwa zostały zamontowane, trwało to tylko kilka dni.

    04/05/2022    Numer pytania: 424

    W przypadku kiedy wydatek jest jednorazowy i cały montaż przeprowadza firma, dopuszczalna jest ewidencja w KWiW instalacji fotowoltaicznej kodem środka trwałego (17-60-nn).

  • 423. Dotacja z tytułu restrukturyzacji małych gospodarstw
    Rolnik wystąpił w ubiegłym roku o płatność z tytułu restrukturyzacji małych gospodarstw, wnioskowana kwota 48 tys. zł (I rata płatności) została wpłacona na konto rolnika. Docelowa kwota płatności to 60 tys. zł. W jaki sposób powinny wyglądać zapisy w SAiZ w bieżącym roku?

    01/02/2022    Numer pytania: 423

    Płatność RMG powinna być odnotowana w tab.17 SAiZ „Dotacje inwestycyjne do rozliczenia” pod kodem 24-45-nn, z podanym rokiem przyznania dotacji, wartością dotacji, przewidywaną liczbą lat rozliczania dotacji (podajemy orientacyjną liczbę lat użytkowania najdroższego środka trwałego planowanego do zakupu). W przypadku dotacji do restrukturyzacji małych gospodarstw, nie należy jej rozpisywać na poszczególne grupy środków trwałych, w kol.6 „Grupa środków trwałych” powinno być wstawione 0 (zero).

    W tab.14 a) SAiZ „Należności” powinna być, z tym samym kodem, odnotowana kwota drugiej części płatności (12 000 zł).

    Przykład: W roku 2022, dla dotacji, o której pierwszą ratę rolnik wystąpił w 2021, a liczba lat eksploatacji najdroższego środka trwałego, planowanego do zakupu, została oceniona na 15 lat, zapisy w SAiZ powinny wyglądać następująco:

    Tab.17 SAiZ Dotacje inwestycyjne do rozliczenia:

    tab.14 a) SAiZ Należności:

  • 422. Pomoc w związku z epidemią koronawirusa
    Pod jakim kodem należy zapisać w KWiW pomoc z ARiMR dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem Covid-19?

    09/01/2021    Numer pytania: 422

    Jeżeli pomoc została przyznana ze środków krajowych (pomoc publiczna) w ramach działania „Pomoc dla producenta rolnego, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID – 19”, należy ewidencjonować ją kodem 29-39-nn „Pozostałe dotacje i wsparcie o charakterze wyjątkowym”, z kodem uszczegółowienia „7” („Pomoc dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID – 19”).

    Natomiast jeżeli pomoc została przyznana w ramach PROW 2014-2020 (Działanie M21: „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”), należy użyć kodu 24-92-nn. Nie jest on uwzględniony w „Instrukcji kodowania i wykazach kodów 2021”, ponieważ konieczność wprowadzenia nowego kodu pojawiła się zbyt późno, aby (z uwagi na wymogi cyklu wydawniczego) było możliwe dokonanie uzupełnienia.

  • 421. Wsparcie dla producentów świń
    Pod jakim kodem zapisać dotację z ARiMR dla producentów trzody chlewnej, którzy nie otrzymali zapłaty z powodu upadłości podmiotu skupującego?

    18/02/2020    Numer pytania: 421

    Przyznane tymczasowe nadzwyczajne wsparcie producentom świń należy zaewidencjonować kodem 29-39-nn „Pozostałe dotacje i wsparcie o charakterze wyjątkowym”, opisując dokładnie w kolumnie „Wyszczególnienie” jakiej konkretnie dotacji dotyczy dany zapis. Podczas wpisywania danych w systemie RDR należy dodatkowo określić kod działania, w tym przypadku  „62”.

  • 420. Stosowanie kodu 89-00-00
    W jakich przypadkach stosujemy kod 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)”?

    18/02/2020    Numer pytania: 420

    AKTUALIZACJA 13.07.2023 Kodem 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)” ewidencjonujemy następujące zaszłości:
    • Dokonany przez rolnika zwrot (np. w wyniku kontroli) dotacji otrzymanych w poprzednich latach obrachunkowych;
    • Wpływy z tytułu udostępniania zasobów gospodarstwa (ziemi, zwierząt itp.) do celów eksperymentalnych, badawczych, promocyjnych;
    • Zwrócony rolnikowi nadpłacony podatek rolny;
    • Dofinansowanie z mleczarni do kontroli użytkowości mlecznej;
    • Potrącenie za czasopisma fachowe w ramach transakcji barterowej z SM;
    • Premie od sprzedaży produktów z gospodarstwa (np. tuczników), która miała miejsce w ubiegłym roku obrachunkowym, lub gdy na fakturze nie określono dokładnie produktu, którego dotyczy premia;
    • Korektę rozliczenia dotyczącą buraków cukrowych wynikającą ze zmiany kursu euro;
    • Okazjonalny zbiór z sadu w inwestycji, który nie wszedł jeszcze w pełne owocowanie, (w tab. Wpływy KWiW);
    • Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta;
    • Odszkodowanie od Zakładu Energetycznego za szkody wyrządzone w uprawach;
    • Sprzedaż złomu pochodzącego z gospodarstwa rolnego;
    • Sprzedaż przepracowanego (zużytego) oleju silnikowego;
    • Sprzedaż używanej folii ogrodniczej (jeśli zakup potraktowany był jako koszt bieżący);
    • Zwrot kosztów prac polowych wykonanych na dodzierżawionej ziemi, po zerwaniu umowy dzierżawy;
    • Opłatę za przelew płacony gotówką (bez pośrednictwa konta bankowego);
    • Premię wypłaconą przez cukrownię za obsianie plantacji buraka cukrowego.

    Jak widać z zestawienia, pod kodem 89-00-00 zapisujemy przychody i koszty mające bardzo zróżnicowane źródła. Z tego względu, zanim zastosujemy kod 89-00-00 musimy sprawdzić, czy nie ma innego kodu, lepiej opisującego dane zdarzenie.

  • 419. Brykiety wytwarzane z siana
    Rolnik zbiera siano, sam wytwarza z niego brykiety na opał i w takiej formie sprzedaje. Jak należy zapisać taką zaszłość?

    18/02/2020    Numer pytania: 419

    W takiej sytuacji należy w tab.7 KOiZ „Zużycie produktów własnych” wykazać przekazanie siana na przerób (kodem  65-20-00), podając ilość w kol. 15 „Przeznaczono na przerób: produkty surowe”. W tab. Wpływy KWiW należy zapisać sprzedaż brykietów kodem 65-90-00 „Pozostałe produkty pochodzenia roślinnego przetworzone w gospodarstwie rolnym”. Jeżeli pojawi się komunikat o błędzie, należy wyjaśnić, krótko opisując zaszłość. Należy również pamiętać o wykazaniu kosztów materiałów do przetwórstwa roślin mających charakter kosztów bezpośrednich (kod 57-10-00) oraz o określeniu, jakie były nakłady pracy na działalność OGA i odnotowaniu ich w tab. 1 KOiZ „Zasoby i nakłady pracy..” oraz w tab. Informacje ogólne KOiZ.

  • 418. Powierzchnia zimowej okrywy zielonej
    Co wpisujemy w tab.4 KOiZ Uprawy, w kol 12 „Powierzchnia zimowej okrywy zielonej” ? Czy np. powierzchnię łąki też powinno się tam odnotować?

    18/02/2020    Numer pytania: 418

    W tab.4 KOiZ Uprawy, w kol 12 „Powierzchnia zimowej okrywy zielonej” wpisujemy powierzchnie obsiane roślinami ozimymi do zbioru w roku następnym oraz powierzchnie zajęte przez poplony ozime, natomiast nie wpisujemy upraw trwałych / wieloletnich, takich jak np. łąka.

  • 417. Usługa zbioru zbóż
    Jak zaksięgować zbiór zbóż jeśli gospodarstwo rolnika nie ma kombajnu a usługa zbioru jest wykonywana sprzętem z gospodarstwa ojczyma rolnika i wykonywana jest bezpłatnie przez ojca. Czy wobec tego jest możliwość zaksięgowania takiej usługi po wycenie jako nieodpłatne przekazanie do gospodarstwa w książce obrotów i zaszłości, a jeśli tak to z jakim kodem?

    29/01/2020    Numer pytania: 417

    Takie zdarzenie należy potraktować jako nieodpłatne przekazanie usług i odnotować w KOiZ tab. 9 „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” kodem 71-19-00 „Pozostałe usługi do produkcji roślinnej”.

  • 416. Sprzedaż uprawy „na pniu”
    Jak zaksięgować sprzedaż uprawy na pniu tzn. sprzedaż np. kukurydzy z 3 ha ale koszty zbioru ponosi kupujący?

    29/01/2020    Numer pytania: 416

    Uprawę kukurydzy należy odnotować w tab. 4 KOiZ „Uprawy” podając w kolumnie nr 11 kod powodu braku zbioru równy 3 – „sprzedaż uprawy „na pniu””. Powierzchnia ta musi być również uwzględniona w tab.2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w kol.5 „Użytki rolne użytkowane”. Sprzedaż należy zaksięgować w KWiW w tab. Wpływy, pod kodem 88-00-00 „Sprzedaż / zakup upraw „na pniu””. Kosztów zbioru rolnik nie poniósł, nie są więc nigdzie odnotowywane.

  • 415. Kodowanie środków czystości, do deratyzacji itp.
    Jakim kodem należy zapisać zakup środków do dezynfekcji pomieszczeń, trutek na szczury itp. preparatów?

    28/03/2019    Numer pytania: 415

    Przy ewidencjonowaniu preparatów tego rodzaju, kod zależy od rodzaju działalności, w związku z którą substancje te się stosuje: przy produkcji zwierzęcej używamy kodu 52-80-00 „Środki czystości i dezynfekujące do produkcji zwierzęcej”, natomiast w pozostałych przypadkach, kodu 55-00-00 „Pozostałe materiały oraz drobne narzędzia i przedmioty o małej wartości o charakterze ogólnogospodarczym”.

  • 414. Kodowanie zakupu preparatu do poprawiania właściwości gleby
    W gospodarstwie odnotowano zakup preparatu pod nazwą Biogen rewital pro+. Jest to mikrobiologiczny rewitalizator gleby, poprawiający strukturę i równowagę mikrobiologiczną, zwiększający zawartość próchnicy i dostępność składników pokarmowych dla roślin. W jego skład wchodzi mikrobiologiczny kompozyt niepatogennych bakterii oraz pożywka startowa. Jaki kod przypisać do tego preparatu?

    13/12/2018    Numer pytania: 414

    W takim przypadku najbardziej właściwy będzie kod 51-60-00 „Regulatory wzrostu”.

  • 413. Kodowanie sprzedaży zużytego oleju silnikowego
    Jakim kodem zakodować sprzedaż przepracowanego (zużytego) oleju silnikowego?

    01/08/2018    Numer pytania: 413

    Sprzedaż przepracowanego oleju silnikowego należy odnotować kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”).

  • 412. Nadanie nowego numeru identyfikacyjnego NIG
    Czy przekazanie przez rodziców większości majątku w postaci ziemi, budynków i zwierząt do gospodarstwa prowadzonego przez syna powoduje, że gospodarstwo syna powinno otrzymać nowy numer identyfikacyjny w systemie FADN (NIG)?

    17/12/2017    Numer pytania: 412

    Nie. W opisanej sytuacji nie następuje połączenie dwóch gospodarstw w jedno ponieważ część majątku nadal pozostaje w rękach rodziców. Zgodnie z „Instrukcją prowadzenia zapisów…” nadanie nowego numeru identyfikacyjnego jest konieczne jedynie w sytuacji podziału gospodarstwa między dwóch posiadaczy lub połączenia dwóch gospodarstw w jedno. Natomiast dalsze uczestnictwo w badaniach FADN uzależnione jest od dopasowania powstałych w wyniku podziału gospodarstw do aktualnego planu wyboru.

    Także całkowite przekazanie gospodarstwa następcy, który był zaliczany do domowników nie skutkuje zmianą NIG (jest to cały czas to samo gospodarstwo). Jedynie w przypadku, gdy następca prowadził wcześniej własne, niezależne gospodarstwo i przejmuje w całości gospodarstwo rodziców nadanie nowego NIG jest uzasadnione (następuje połączenie dwóch gospodarstw w jedno).

  • 409. Zbiór owoców z sadu w inwestycji
    Rolnik posiada sad nieowocujący (inwestycja zostanie zakończona, zgodnie z metodyką Polskiego FADN, najprawdopodobniej w przyszłym roku, kiedy drzewa wejdą w pełne owocowanie). Już w tym roku rolnik sprzedał jednak pewną ilość jabłek. Jak należy zakodować taką zaszłość?

    30/08/2016    Numer pytania: 409

    Okazjonalny, niewielki zbiór z drzewek, które jeszcze nie weszły w normalne, towarowe owocowanie, należy zaewidencjonować w tab. Wpływy KWiW kodem 89-00-00 (Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)).

  • 406. Premia „Młody Rolnik”
    Proszę o informację jak mam wprowadzić premię „Młody Rolnik”?

    14/04/2016    Numer pytania: 406

    Kody do wprowadzenia premii „Młody rolnik” należy wybrać w zależności od programu, z którego jest wypłacane dofinansowanie.

    Premii dla młodych rolników, w przeciwieństwie do innych dotacji inwestycyjnych, nie należy rozdzielać na finansowane z niej poszczególne grupy środków trwałych (patrz: „Instrukcja prowadzenia zapisów..” w rozdziale dotyczącym tab.17 SAiZ).

  • 404. Kodowanie kredytów
    1. Czy kredyty długoterminowe w ostatnim roku spłaty należy przekwalifikować na krótkoterminowe?
    2. Czy numeracja kredytów pod „nn” przechodzi na rok następny, czy każdego roku od początku się numeruje?

    22/02/2016    Numer pytania: 404

    Ad. 1. Kredyt długoterminowy pozostaje długoterminowy do końca spłaty, chyba, że nastąpi zmiana warunków umowy z bankiem. Fakt, że jest to ostatni rok spłaty, nie ma znaczenia.
    Ad. 2. Kredyt zostaje oznaczony odpowiednią, pierwszą wolną „enenką” w momencie wpływu do gospodarstwa i pozostaje ona nie zmieniona do zakończenia spłaty, niezależnie, na jaki okres (jeden rok czy więcej) kredyt został zaciągnięty.

  • 403. Nowa plantacja truskawek
    Jak zapisać zakładaną plantację truskawek? Starą plantację rolnik zniszczył po zbiorach, a jesienią zrobił nowe nasadzenia na innym polu.

    22/02/2016    Numer pytania: 403

    Nową plantację należy w momencie jej założenia zaewidencjonować w tab.16 KOiZ „Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie”, nadając jej kolejną (pierwszą wolną) „enenkę”. Dokładne informacje na ten temat podane są w „Instrukcji prowadzenia zapisów…” w rozdziale, w którym omówiona jest tabela 16 KOiZ „Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie”.
    Starą plantację należy wpisać do tab. 19 KOiZ „Likwidacja”.

  • 401. Kod powodu braku zbioru w tab. 4 KOiZ „Uprawy”
    W jakim przypadku należy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” stosować w kol. 11 „Powód braku zbioru” kod = 0 (Nie dotyczy)?

    01/02/2016    Numer pytania: 401

    Kod powodu braku zbioru = 0 (Nie dotyczy) należy stosować w odniesieniu do upraw jednorocznych roślin ozimych wysianych w bieżącym roku obrachunkowym do zbioru w roku następnym (również poplonów ozimych) – czyli upraw, w przypadku których brak zbioru w danym roku wynika z zasad agrotechniki .

  • 400. Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
    Jak należy zakodować rządową pomoc finansową rolnikom poszkodowanym w wyniku suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania?

    18/01/2016    Numer pytania: 400

    Pomoc taką należy zaewidencjonować kodem 29-31-nn „Dotacje z tytułu klęsk żywiołowych”.

  • 398. Grunty leśne
    W gospodarstwie znajdują się zarówno grunty pod lasem, jak i grunty zadrzewione i zakrzewione Jak w tej sytuacji powinny wyglądać zapisy?

    12/05/2015    Numer pytania: 398

    W przedstawionej sytuacji, w tabelach: 1 SAiZ „Ziemia ”, 1(1) SWAiZ „Ziemia” oraz 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w kol.12 „Grunty leśne” należy podać powierzchnię zarówno gruntów pod lasem, jak i zadrzewionych i zakrzaczonych, natomiast w tabelach: 3 SAiZ „Drzewostan” i 2(3) SWAiZ „Drzewostan” – tylko gruntów pod lasem.

  • 397. Zwrot dyscypliny finansowej
    Zwracam się z prośbą o pomoc w określeniu kodu pod jakim należy zaewidencjonować kwotę z tytułu zwrotu dyscypliny finansowej wypłacanej przez ARiMR w ramach przyznanych płatności?

    24/02/2015    Numer pytania: 397

    Kwotę z tytułu zwrotu dyscypliny finansowej dotyczącą płatności za poprzedni rok obrachunkowy należy ewidencjonować kodem z grupy 29-39-nn „Pozostałe dotacje i wsparcie o charakterze wyjątkowym” i kodem działania równym 8.

  • 396. Uprawa ozdobnych roślin dwuletnich i bylin
    W której tabeli na stan początkowy w SAiZ należy wpisać uprawy kwiatów dwuletnich i bylin?

    06/02/2015    Numer pytania: 396

    Rośliny ozdobne, zarówno dwuletnie, jak i byliny, wpisujemy w Tabeli 4 KOiZ „Uprawy”. Upraw takich nie zapisujemy w SAiZ.

  • 394. Sposób zapisu rozliczeń z mleczarnią
    W jaki sposób zapisać niżej opisaną transakcję: Rolnik otrzymał z mleczarni 250.000 zł, co miesiąc oddając mleko będzie spłacał otrzymane środki bez odsetek po około 50.000 zł.

    10/10/2014    Numer pytania: 394

    Środki z mleczarni kodujemy, w momencie ich otrzymania (odpowiednim kodem kredytu w innych instytucjach), po stronie wpływów. Następnie, co miesiąc ewidencjonujemy wpływ za odstawione mleko (kwota z faktury). Natomiast po stronie wydatków co miesiąc księgujemy właściwymi kodami potrącenia, wyszczególnione na fakturze za mleko, w tym także spłatę środków otrzymanych z mleczarni (kodem, pod jakim zostały one zakodowane w momencie wpływu).
    W przypadku, gdy testy wykażą podejrzenie o błąd (jest zobowiązanie, a brak odsetek) – należy to wyjaśnić, krótko opisując zaszłość.

     

  • 393. Zbyt mała wartość dotacji inwestycyjnej (błąd PTI00020)
    Rolnik zakupił nagrzewnicę do suszarni zboża, kukurydzy i otrzymał dotację w wysokości 10% inwestycji – 9000 zł z tytułu inwestycji ekologicznych z Banku Ochrony Środowiska. Jak to zapisać?

    08/04/2014    Numer pytania: 393

    W książce KWiW po stronie wpływów należy zarejestrować odpowiednim kodem wpływ tej dotacji, a przypadku komunikatu testu informującym o zbyt małej wartości dotacji wystarczy podać wyjaśnienie (np. „Dotacja w wysokości 10% wartości inwestycji”).

  • 392. Ziemia oddzierżawiona pod wiatraki
    Rolnik oddzierżawia ziemię firmie pod wiatraki, czy przedstawiona poniżej ewidencja zdarzenia jest poprawna:
    – uzyskane przychody wykazujemy w ankiecie o dochodach spoza gospodarstwa rolnego, ponieważ nie są to przychody gospodarstwa rolnego, ani nie jest to działalność OGA;
    – oddzierżawianą powierzchnię ziemi ewidencjonujemy pod kodem 11-70-00, który obejmuje ziemię pod działalność pozarolniczą (a do takiej zalicza się oddzierżawę ziemi pod wiatraki) i pod zabudowę mieszkalną.
    Ziemia pod wiatrakami jest własnością rolnika.

    27/03/2014    Numer pytania: 392

    Tak, w przypadku oddzierżawienia ziemi firmie pod wiatraki (farmę wiatrową), taki sposób zapisu jest prawidłowy.

  • 391. Raport Indywidualny – ujemna wartość produkcji
    W raporcie indywidualnym w tab. XI. „Produkcja: wartość i struktura” w lp.7 („Pozostałe zwierzęta i produkty zwierzęce”) pojawia się wartość ujemna. Co program bierze pod uwagę wyliczając tę wartość?

    17/03/2014    Numer pytania: 391

    W wierszu 7 tab. XI Raportu Indywidualnego pokazana jest suma wartości produkcji dla zwierząt i produktów zwierzęcych, nie zaprezentowanych w pierwszych pięciu wierszach tabeli (zarezerwowane są one dla produktów, których wartość produkcji w danym gospodarstwie jest najwyższa).
    Wartość ujemna może pojawić się m.in. jako wynik obliczenia wartości obrotu stada. W konkretnym przypadku najprościej ustalić, czego dotyczy ujemna wartość, porównując dane wykazane tab. XI „Produkcja: wartość i struktura” Raportu Indywidualnego z danymi zawartymi w pliku Tabele Wynikowe tego gospodarstwa. W pliku TW z listy tabel wybieramy tabelę „ProdukcjaWartosc”, wyszukujemy w niej produkty zwierzęce (np. mleko) i sprawdzamy kolumnę „ProdukcjaOgolem”. Sprawdzamy też tabelę „ZwierzetaWartosc” – kolumnę „ProdukcjaPoP” (produkcja po przeszacowaniu).

  • 390. Odszkodowanie za uszkodzony kombajn
    Jak należy zakodować wypłacone odszkodowanie za uszkodzony kombajn zbożowy?

    17/03/2014    Numer pytania: 390

    Przyznane odszkodowanie należy zapisać w tabeli Wpływy takim samym kodem, jaki był używany do odnotowywania składek ubezpieczenia.

  • 389. Dotacje do inwestycji – przewidywana liczba lat rozliczania
    Rolnik otrzymał premię dla młodych rolników. Jaka jest przewidywana liczba lat rozliczenia tej dotacji?

    16/07/2013    Numer pytania: 389

    Zgodnie z „Instrukcją prowadzenia zapisów…”, przewidywana liczba lat rozliczania powinna być zgodna z okresem użytkowania środka trwałego, którego dotyczyła dotacja. Jeśli dotacja dotyczyła kilku środków trwałych – należy uwzględnić okres użytkowania środka trwałego o najwyższej wartości.

  • 388. Ujemne skutki przezimowania
    W ubiegłym roku część gospodarstw została poszkodowana w wyniku ujemnych skutków przezimowania, część plantacji została zaorana. Poszkodowane gospodarstwa mogły ubiegać się o pomoc „de minimis”. Czy klęskę „ujemne skutki przezimowania” należy traktować jako zwykłe ryzyko związane z produkcją czy jako stratę losową?

    18/03/2013    Numer pytania: 388

    Ujemne skutki przezimowania można potraktować jako stratę losową pod warunkiem, że strata została udokumentowana protokołem z szacowania szkód. Straty losowe rejestrowane są w tab.14 KOiZ „Wykaz strat losowych …”, w kol. 6 „Wartość” – uwzględniając, jaka część plantacji wymarzła – należy brać pod uwagę tylko wartość utraconych produktów własnych lub materiałów obcych (materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin).

    Jeżeli jednak uprawy były ubezpieczone i otrzymano odszkodowanie za zaistniałe straty, zdarzenie odnotowujemy w tab.14 KOiZ, wypełniając tylko kolumny 1, 2 oraz 7.

    Należy pamiętać o odnotowaniu odszkodowania (odpowiednim kodem ubezpieczenia) w tab. Wpływy KWiW.

    Jeżeli gospodarstwo otrzymało pomoc (np. dotację suszową), nie należy jej podawać w kol.7 tab.14 KOiZ, ponieważ kolumna ta jest przeznaczona tylko na odszkodowania wypłacone z tytułu ubezpieczenia konkretnych upraw i zwierząt.

  • 387. Dopłata ARiMR do kredytów CSK
    Jak zakodować dopłatę Agencji do kredytu CSK?

    11/03/2013    Numer pytania: 387

    Dopłatę Agencji do kredytu z częściową spłatą kapitału (linia kredytowa CSK) zapisujemy jako transakcję barterową:
    • po stronie Wpływów kodem 29-91-nn „Pozostałe dotacje inwestycyjne”, dodając w Wyszczególnieniu, że jest to dopłata do kredytu CSK;
    • po stronie Wydatków dokonujemy jednocześnie – w tej samej wysokości – spłaty części kredytu (kodem, pod którym kredyt został zarejestrowany).

  • 386. Uprawa tulipanów w szklarni na przełomie dwóch lat
    W listopadzie zakupiona i wysadzona do szklarni jest cebula tulipana. Zbiór kwiatów będzie w I kwartale następnego roku. Czy w KOiZ musi być odnotowane, że została wysadzona? Jeżeli tak, to w której tabeli?

    11/03/2013    Numer pytania: 386

    Powierzchnię zajętą przez wysadzone w listopadzie do szklarni cebulki tulipanów należy wpisać w tab. 4 KOiZ „Uprawy”, w kol.3 ‘Typ uprawy’ wstawić kod 4 – uprawa pod osłonami wysokimi.

  • 385. Udostępnienie stada bydła i użytków rolnych na potrzeby programu aktywizacji
    Pod jakim kodem należy zakodować w Książce Wpływów i Wydatków wpływ środków pieniężnych do gospodarstwa z tytułu udostępnienia stada bydła oraz użytków rolnych pod potrzeby programu aktywizacji gospodarczo-turystycznej województwa realizowanego przez Urząd Marszałkowski?

    11/03/2013    Numer pytania: 385

    Wpływ z tytułu udostępnienia stada bydła oraz użytków rolnych należy zakodować 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty”.

  • 384. Wymarznięte uprawy ozime
    W jaki sposób zapisać wymarznięte w lutym/marcu uprawy ozime (rzepak ozimy, jęczmień ozimy itp.)?

    11/03/2013    Numer pytania: 384

    W takiej sytuacji należy pozostawić zapis uprawy ozimej w tab.4 KOiZ „Uprawy”, podając: kod uprawy = 2, zbiór = 0 i kod powodu braku zbioru „1” („Niekorzystne warunki pogodowe”). Jeżeli w miejsce wymarzniętej uprawy została wysiana inna, należy ją również wpisać do tab.4 KOiZ.

  • 383. Uprawa owsa na kiszonkę GPS
    Rolnik uprawia owies na kiszonkę(GPS). Jest zbierany w fazie dojrzałości woskowej ziarna. Po zbiorze owsa wysiewa poplon na kiszonkę. Czy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” wpisać owies kodem 61-15-00 czy kodem 61-53-00 jako zboża i mieszanki zbóż z innymi roślinami na zielonkę?

    11/03/2013    Numer pytania: 383

    Uprawę owsa z przeznaczeniem na kiszonkę GPS (kiszonkę z całych roślin zbożowych) należy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” zakodować 61-53-00 „Zboża i mieszanki zbóż z innymi roślinami na zielonkę”.

  • 382. Zakup leasingowanej maszyny
    Rolnik zakończył pięcioletni leasing operacyjny i zakupił leasingowaną prasę za 1% wartości, czyli ok. 500 zł (mniej niż 300 euro). Jak zakodować ten zakup? Jako zakup środka trwałego i ewentualnie wytłumaczyć w testach, że to maszyna pięcioletnia po leasingu i dlatego ma taką wartość? Trudno chyba maszynę o dużej jeszcze wartości rynkowej potraktować kodem 55-00-00.

    21/02/2013    Numer pytania: 382

    Zgodnie z „Instrukcją prowadzenia zapisów…”, „Do środków trwałych zalicza się te, których wartość początkowa w cenach bieżących, czyli cena nabycia lub wytworzenia identycznego lub zbliżonego nowego środka trwałego, wynosi co najmniej równowartość 300 euro.” W tym przypadku, ponieważ wartość początkowa prasy w cenach bieżących przekracza kwotę 300 euro, zakup należy zapisać kodem środka trwałego, podając liczbę lat użytkowania = 1.

  • 381. Dodatkowa opłata za wcześniejszą spłatę kredytu
    Jak zakodować dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu na zakup ciągnika.

    12/02/2013    Numer pytania: 381

    Dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu na zakup ciągnika należy zakodować 85-19-00 „Pozostałe odsetki i prowizje od kredytów/pożyczek”.

  • 380. Zakup części środka trwałego
    Jak poprawnie zapisać zdarzenie, kiedy kilku (dokładnie trzech rolników, z czego jeden jest w systemie FADN, a pozostałych dwóch nie) zakupuje nową maszynę w ramach działania PROW na wspólne użytkowanie. Koszty podzielone są na trzy gospodarstwa, ale maszyna również należy do trzech osób. Jak zaewidencjonować zakupioną maszynę?

    04/12/2012    Numer pytania: 380

    W przypadku, gdy środek trwały kupuje kilku rolników na wspólne użytkowanie, zdarzenie ewidencjonujemy następująco: w KWiW „Wydatki” zapisujemy zakup pod kodem właściwym dla rodzaju środka trwałego (ciągnik, maszyna do produkcji roślinnej itp.), w kol. 6 „Jednostka miary” wpisujemy „szt.”, a w kol. 7 „Ilość” – część środka trwałego, jaka jest własnością danego rolnika (np. 0,33), natomiast jako wartość podajemy część wartości środka trwałego, która przypada, zgodnie z uzgodnionym przez współwłaścicieli podziałem, na danego rolnika. W kol. „Wyszczególnienie” oprócz nazwy środka trwałego trzeba podać, jaka jego część jest własnością rolnika (np.: „Kombajn Claas; 0,33 szt.”).

  • 379. Likwidacja nieowocującej plantacji orzecha
    Rolnik posadził plantację orzecha włoskiego. Drzewka nie weszły jeszcze w okres owocowania, uprawa zapisana była w tabeli 16 KOiZ „Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie”. W drugim roku uprawy plantacja wymarzła, rolnik usunął orzechy i na tym miejscu uprawia inne rośliny. W jaki sposób usunąć ze stanu plantację orzecha?

    03/12/2012    Numer pytania: 379

    Likwidację plantacji nieplonującej, do której dochodzi z powodu strat losowych (np. wymarznięcia) ewidencjonujemy w tabeli 14 KOiZ („Wykaz strat losowych…”) wypełniając kolumny: kod, miesiąc straty, dotyczy: stanu początkowego oraz % zniszczenia lub ubytku.

    W przypadku likwidacji środka trwałego w budowie zamierzonej przez rolnika, w pole „Kod środka trwałego” w części tabeli dotyczącej zamknięcia inwestycji należy wpisać wyraz „LIKWIDACJA”. W dalszej kolejności, już na etapie wprowadzania danych do Systemu RDR należy nacisnąć przycisk „Likwiduj inwestycję”.

  • 378. Dopłaty obszarowe
    Rolnik prowadzi rachunkowość od 01.01. bieżącego roku. Czy w zapisach należy uwzględnić dopłaty obszarowe za ubiegły rok?

    03/12/2012    Numer pytania: 378

    Tak. Jeżeli rolnik otrzymał w ubiegłym roku decyzję, należy odnotować należność w tab.14 SAiZ „Należności i pozostałe aktywa finansowe”, a w momencie otrzymania wpłaty – wpisać w tab. Wpływy KWiW.

  • 377. Zakup węgla z akcyzą
    Rolnik kupuje węgiel do gospodarstwa do suszarni, w której suszy kukurydzę. Na fakturze są 2 pozycje: zapłata za węgiel i osobno zapłata za akcyzę.
    Pytanie: pod jakim kodem zapisać akcyzę na węgiel? Czy pod kodem węgla czy inne opłaty?

    03/12/2012    Numer pytania: 377

    Akcyzy za węgiel (podobnie, jak np. akcyzy za paliwo) nie wydzielamy – zapisujemy łączną kwotę za węgiel (kodem węgla).

  • 376. Zakupiona ziemia i kredyt przepisane na syna
    Rolnik wziął w zeszłym roku kredyt na zakup ziemi. Jednak w tym roku darował te grunty synowi. Kredyt został przepisany także na syna. Jak zakodować te operacje? Wiadomo, grunty darować w NPz G. A czy kredyt też można darować? Na SK zadłużenie będzie równało się 0. A nie będzie spłacony w KWiW. Czy tylko w wyjaśnieniach się opisze powód niezbilansowanego kredytu?

    14/09/2012    Numer pytania: 376

    W przedstawionej sytuacji należy zrobić korektę stanu początkowego, usuwając zarówno zaciągnięty kredyt, jak i ziemię, która została zakupiona a następnie darowana synowi. W wyjątkowym przypadku, jeżeli mamy pewność, że rolnik już w zeszłym roku podjął decyzję o przekazaniu ziemi synowi, a dane z ubiegłego roku są jeszcze w trakcie sprawdzania, można usunąć zapis o kredycie i zakupie ziemi z danych dotyczących roku ubiegłego.

  • 374. Wydatki na internet
    Jakim kodem zakodować wydatki na internet. Do tej pory opłata ta była razem z telefonem i kodowaliśmy kodem opłaty za telefon. Obecnie internet jest płacony osobno. Nie możemy wpisywać kodu inne opłaty, gdyż koszty internetu są kosztami wspólnymi gospodarstwa i prywatne i wtedy źle podzielilibyśmy je razem ze wszystkimi innymi opłatami. Przydałby się osobny kod opłata za internet. Na razie chyba będziemy kodować opłaty za internet kodem opłat za telefon. Czy tak można?

    05/07/2012    Numer pytania: 374

    Tak, w opisanej sytuacji proszę używać do odnotowania płatności za internet kodu opłat za usługi telekomunikacyjne (82-70-00), pamiętając, że należy to uwzględnić dokonując podziału kosztów wspólnych.

  • 373. Pomoc „de minimis”
    Jaki kod należy użyć do zapisu w KWiW wpływu do gospodarstwa jednorazowej pomocy „de minimis” ARiMR na ponowne obsianie wymarzniętych w okresie zimowym powierzchni uprawy np. żyta?

    05/07/2012    Numer pytania: 373

    Stosujemy kod 29-31-nn „Dotacje z tytułu klęsk żywiołowych”.

  • 372. Odszkodowanie za uprawy
    W jakiej tabeli mamy zapisywać przyznane odszkodowanie za rzepak z firmy ubezpieczeniowej? Nie jest to program pomocowy.

    10/05/2012    Numer pytania: 372

    Szczegółowych informacji na temat zapisu odszkodowań z tytułu ubezpieczenia konkretnych upraw lub zwierząt podane są w Instrukcji prowadzenia zapisów w rozdziale dotyczącym tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych oraz przyznanych odszkodowań z tytułu ubezpieczenia konkretnych upraw i zwierząt”.

  • 371. Sprzedaż i dzierżawa gruntów rolnych
    Pytanie dotyczy sprzedaży gruntów rolnych.
    1. Sprzedaży niewielkiej części gruntów dokonano w maju. Rolnik część areału (UR) w maju przekazał do gospodarstwa domowego by sprzedać je na cele nierolnicze. Ponieważ wcześniej planował sprzedaż tych gruntów wiosną nie obsiewał.
    2. Rolnik podobnie jak wyżej, ale w październiku po zbiorach przekazał część areału (UR) do gospodarstwa domowego i sprzedał je na cele nierolnicze (żwirownia). Nowy właściciel jednak chwilowo zrezygnował ze swoich planów i oddał grunty w dzierżawę na 2 lata rolnikowi, który mu te grunty sprzedał.
    Co wpisać by zapis był prawidłowy w tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania?

    10/05/2012    Numer pytania: 371

    Jeżeli sprzedaż części gruntów miała miejsce w bieżącym roku obrachunkowym, wpisujemy te grunty do tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w przypadku, gdy były one użytkowane – np. gdy sprzedaż nastąpiła po zbiorach.
    Ziemię dodzierżawioną w ciągu roku uwzględniamy w tab. 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” wtedy, gdy np. została obsiana oziminami lub nawieziona pod uprawy w roku następnym itp. To, że rolnik dzierżawi te same grunty, które wcześniej sprzedał, nie ma znaczenia.

  • 369. Uprawy w plonie głównym
    W jakiej(ich) tabeli(ach) zapisać następującą sytuację: dotyczy tego samego pola, w marcu posiano szpinak, zebrano w maju i sprzedano, a następnie posiano kukurydzę, którą też zebrano jako plon główny?

    10/02/2012    Numer pytania: 369

    Za uprawy w plonie głównym na gruntach ornych uznaje się te rośliny, które rosną najdłużej na danej powierzchni, i z których uzyskuje się zbiór główny. Kukurydza pozostaje na polu dłużej niż szpinak. Uprawę w plonie głównym (tu: kukurydzę) należy wykazać w tab.4 KOiZ „Uprawy”, w kolumnie 3 „Typ uprawy” wpisując kod „1” – „Polowa w plonie głównym”. Uprawę szpinaku należy wykazać również w tej tabeli lecz w kolumnie 3 „Typ uprawy” wpisać kod „2” – „Polowa: przedplon, poplon, wsiewka”.

  • 368. Sprzedaż gruntów pod zabudową mieszkalną i działalnością pozarolniczą – kod 11-70-00
    W GR, w ubiegłym roku wystąpiła sprzedaż ziemi użytkowanej rolniczo oraz części ziemi do działalności prywatnej z kodu 11-70-00. Jak prawidłowo zapisać sprzedaż ziemi z kodu 11-70-00?

    02/06/2011    Numer pytania: 368

    W książkach rachunkowości rolnej nie ma możliwości rejestrowania obrotów (np. sprzedaży, przekazań) gruntami nie należącymi do GR, wykazanymi pod kodem 11-70-00. W opisanej sytuacji należy tylko odnotować stan faktyczny na koniec roku, czyli w SWAiZ, w Tabeli 1 (1) „Zasoby ziemi własnej”, dla kodu 11-70-00 wpisać powierzchnię zmniejszoną o część, która została sprzedana, a błąd pojawiający się w testach wyjaśnić.
    Sprzedaż pozostałej ziemi, użytkowanej rolniczo, zapisujemy oczywiście zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

  • 366. Opłata za przelew
    Czy przelewy bankowe płacone gotówką w banku koduje się kodem 85-30-00, natomiast przelewy zapłacone na poczcie kodem 89-00-00?

    20/05/2011    Numer pytania: 366

    Kod 85-30-00 dotyczy obsługi rachunku bankowego (zarówno opłat ponoszonych z tego tytułu, jak i otrzymanych odsetek). Przelew płacony gotówką nie jest operacją przeprowadzaną na koncie, pod tym względem nie ma więc różnicy, czy jest on opłacany na poczcie, czy też w banku (jest oczywiście różnica w wysokości opłaty). Opłatę za taki przelew oznaczamy kodem 89-00-00.
    Przypominamy, że w KWiW nie rejestrujemy wpłat gotówki z kasy gospodarstwa rolnego na konto bankowe, jak również wypłat gotówki z konta bankowego do kasy gospodarstwa rolnego.

  • 365. Cebula pod osłonami wysokimi
    Rolnik uprawia w plonie głównym cebule dymkę (szczypiorkówkę) w wysokim tunelu foliowym. Sprzedaje cebulę wraz ze szczypiorem oraz sam szczypior. Również zostawia cebulę dymkę jako materiał sadzeniowy na przyszły rok.
    Pytanie: Z jakim kodem będzie cebula ze szczypiorem? Z jakim kodem będzie szczypior (szczypior bez cebuli), gdzie należy wpisać zbiór szczypioru? Z jakim kodem będzie cebula w zapasach produktów własnych?

    18/05/2011    Numer pytania: 365

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Sprzedawany szczypior, a także cebulę ze szczypiorem, ewidencjonujemy tym samym kodem 61-72-31 „Cebula pod osłonami wysokimi”. Jedynie w KWiW w tabeli „Wpływy” w kolumnie „Wyszczególnienie” należy podać, czy konkretny zapis dotyczy sprzedaży samego szczypioru, czy cebuli ze szczypiorem. Ze względu na to, że zarówno cebulę ze szczypiorem jak i szczypior sprzedaje się w pęczkach, bez określania wagi, w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” nie wypełnia się kolumny 9 – Zbiór, podając w kol. 11 „Powód braku zbioru” kod 9 („Inny”) . Dymkę pozostawioną jako materiał sadzeniowy na przyszły rok oznaczamy kodem cebuli – 61-72-31.

  • 364. Zniszczona plantacja
    W wyniku powodzi zalane i zniszczone zostały 3 różne plantacje chmielu w ilościach od 16 do 57%. Straty są. Na to miejsce posadził rolnik jesienią nowe karpy. Nie zwiększyła się powierzchnia plantacji, ale była strata i wydatki na nowe nasadzenia. Jest to ewidentnie remont plantacji. Jakie zapisy i w których tabelach należy zrobić, ażeby odnotować to wydarzenie?

    14/04/2011    Numer pytania: 364

    W opisanej sytuacji zapisy powinny wyglądać następująco:

    – w tabeli 4 KOiZ „Uprawy”– należy podać tylko tę powierzchnię chmielnika, która nie uległa zniszczeniu (z której uzyskano produkcję);
    – w tabeli 16 KOiZ „Środki trwałe w budowie ..” – należy odnotować pozostałą powierzchnię, na której rolnik nasadził nowe karpy, zakładając na niej nową plantację z nową enenką i i uwzględniając poniesione na jej założenie koszty;
    – w tabeli 14 KOiZ Wykaz strat losowych” – zapisać stratę losową na środku trwałym – chmielniku wypełniając kolumny: kod, miesiąc straty, dotyczy oraz % zniszczenia.

  • 363. Uprawa koniczyny na nasiona jako wsiewki w jęczmień
    W uprawie jako wsiewka w jęczmień jest koniczyna na nasiona. Jak należy zakodować taką uprawę?

    25/03/2011    Numer pytania: 363

    Koniczynę na nasiona, uprawianą jako wsiewkę w jęczmień, należy w tab.4 KOiZ „Uprawy” zakodować 62-20-00 „Plantacje nasienne motylkowatych drobnonasiennych”, odnotowując powierzchnię w kol. 7 „Powierzchnia uprawy” i 12 ”Powierzchnia zimowej okrywy zielonej” oraz podając w kol. 3 „Typ uprawy” kod „2” (Polowa: przedplon, poplon, wsiewka). Koszty dotyczące uprawy koniczyny należy wpisać w tab. 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”, ponieważ zbiór będzie miał miejsce w roku następnym.

    Przykład zapisu w tab.4 KOiZ znajduje się w odpowiedzi na pytanie nr 59.

  • 361. Plony wtóre, wsiewki, poplony
    Jak należy ewidencjonować międzyplony ścierniskowe i ozime (np. stanowiące obszary proekologiczne)?

    18/03/2011    Numer pytania: 361

    AKTUALIZACJA 29.02.2024 Uprawy przeznaczone na przyoranie należy w tab.4 KOiZ „Uprawy” kodować 64-30-00 (Nawozy zielone). Dotyczy to zarówno upraw powiązanych, jak i nie związanych formalnie z żadnym programem.

    Ze względu na konieczność doprecyzowania (np. do celów analizy działań PROW) zapisów odnośnie okrywy zielonej pozostawionej na okres zimowy, należy pamiętać, aby w tab.4 KOiZ „Uprawy” oprócz typowych zapisów dla danej uprawy (typ, przeznaczenie uprawy, technologia, itp.) w kol. 12 ”Powierzchnia zimowej okrywy zielonej” podać informację o powierzchni poplonów ozimych. Koszty nasion wysianych na poplon ozimy należy uwzględnić w tab.12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”.

    Przykład (z tab. 4 KOiZ):

  • 359. Premia z tytułu sprzedaży
    Rolnik otrzymuje premię za wywiązanie się z umowy sprzedaży tuczników (terminy, waga sprzedawanych tuczników). Jak kodować te wpływy? Jeśli kodem tucznika, to test krzyczy, że nie ma jednostki miary.

    08/03/2011    Numer pytania: 359

    W tym przypadku mamy do czynienia z dokładnie określonym produktem, którego dotyczy premia (w odróżnieniu od sytuacji opisanej w pytaniu 189 ). Jeżeli premia zostanie rozliczona w ciągu roku, należy ją doliczyć do wartości sprzedaży w KWiW – wówczas cena za kg tucznika będzie prawidłowa, a jeśli w roku następnym, należy użyć kodu 89-00-00 (Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)).

  • 357. Sprawowana funkcja w gospodarstwie, tab. 1 KOiZ
    W kilku gospodarstwach prowadzących rachunkowość zgodnie z systemem PL FADN nastąpiło przekazanie części areału np. dzieciom w celu skorzystania z „renty strukturalnej” lub „premii” dla młodego rolnika. W efekcie te gospodarstwa prowadzone są dalej jako gospodarstwa rodzinne, wspólnie użytkowana jest ziemia, budynki i maszyny i faktycznie jest jeden zarządca. Czy w takim przypadku wystarczy tylko zaznaczyć w KOiZ tab.1 kol.6 , że jedna z tych osób jest posiadaczem zarządcą, a druga posiadaczem niezarządcą?

    01/03/2011    Numer pytania: 357

    Tak, należy wprowadzić poprawki w tab. 1 KOiZ, zmieniając odpowiednio kod w kol.6 „Sprawowana funkcja w gospodarstwie”.

  • 356. Ziemniaki skrobiowe
    Jak postąpić? Rolnik uprawiał ziemniaki skrobiowe (<10 ha). W KOiZ tab. 4 „Uprawy” użył kodu 61-43-00. Ze względu na niską zawartość skrobi i wysokie ceny ziemniaków jadalnych, większość zbioru zbył jako ziemniaki jadalne. Czy w KWiW po stronie wpływów należy kodować kodem identycznym jak w KOiZ tab. 4 „Uprawy”, czy wstawić kod ziemniaków jadalnych tj: 61-42-00?

    01/03/2011    Numer pytania: 356

    Sprzedaż ziemniaków należy oznaczyć kodem, którym uprawa została oznaczona w KOiZ tab. 4 „Uprawy”, a więc ziemniaków skrobiowych.

  • 355. Sprzedaż zakupionych produktów rolniczych
    Czy wartość sprzedaży jabłek zakupionych wcześniej przez gospodarstwo w celu konfekcjonowania, przechowania i dalszej sprzedaży należy traktować jako przychody gospodarstwa rolnego?

    03/02/2011    Numer pytania: 355

    Sprzedaż produktów rolniczych zakupionych spoza gospodarstwa w celu ich dalszej odsprzedaży (nie podlegających przetworzeniu w gospodarstwie) jest traktowana jako działalność handlowa, pozarolnicza, a więc nie należy jej zaliczać do przychodów gospodarstwa rolnego.

  • 354. Dopłaty bezpośrednie w punkcie 1.6.2 tabeli KOiZ „Informacje ogólne”
    Czy do dopłat bezpośrednich wymienionych w punkcie 1.6.2 tabeli KOiZ „Informacje ogólne” należy zaliczyć dopłaty do tytoniu?

    03/02/2011    Numer pytania: 354

    Tak. Płatności bezpośrednie w rozumieniu punktu 1.6.2 tabeli KOiZ „Informacje ogólne” to płatności wymienione w  „Instrukcji Kodowania i Wykazach Kodów” pod kodami z grupy 21-*.

    Do dopłat bezpośrednich nie zaliczamy dopłat do wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) oraz płatności rolnośrodowiskowych.

  • 352. Limit skrobiowy
    Rolnik uprawia ziemniaki skrobiowe. Jak należy zapisać limit skrobiowy?

    11/10/2010    Numer pytania: 352

    Limitu skrobiowego, ze względu na to, że nie jest własnością rolnika, ani nie jest przez niego dzierżawiony, nie zapisujemy w książkach rachunkowości rolnej.

  • 351. Podłoże do uprawy pieczarek
    Rolnik prowadzi uprawę pieczarek. Kupuje podłoże w kostkach, z wszczepioną grzybnią. Jak należy je zakodować, jako podłoże (kodem 51-90-00 – Pozostałe materiały do produkcji roślinnej) czy może jako materiał siewny (kodem 51-10-00)?

    11/10/2010    Numer pytania: 351

    Podłoże z wszczepioną grzybnią należy zakodować jako materiał siewny – 51-10-00.

  • 348. Koszty ponoszone przez gospodarstwo rolne
    Mamy coraz większy problem z gospodarstwami, które przeszły na VAT, są to na razie pojedyncze przypadki, ale skala zjawiska będzie narastać. W gospodarstwie pojawiają się ogromne koszty, np. rolnik posiada stary ciągnik i trochę maszyn, do których kupuje części za 50 tys. zł albo nawozi żyto dawkami nawozu większymi niż rzepak. Skrajne przypadki to wpisywanie przez rolników usług do kosztów gospodarstwa świadczonych przez drugą firmę tego rolnika. Czy w tej sytuacji zostawić tak jak to jest, czy też koszty urealnić?

    06/08/2010    Numer pytania: 348

    W książkach rachunkowości rolnej wykazujemy wyłącznie koszty związane z działalnością operacyjną GR. Wyszczególnione na fakturach pozycje dotyczące innej działalności należy pominąć, dokonując podziału na podstawie wywiadu z rolnikiem.

  • 347. Zakup środka trwałego
    Pytanie dotyczy zakupu środka trwałego. Za środek trwały mamy uznawać środki, których wartość w chwili zakupu jest powyżej 300 Euro (1200 zł), czy środki, które w chwili zakupu mają wartość niższą ale nowe mają wartość powyżej 300 euro???
    Jeśli pierwsza wersja jest obowiązująca, to jak postąpić w przypadku, kiedy rolnik kupił np. maszynę rolniczą za 1100 zł, czyli z kodem 5…, następnie przeprowadza remont kapitalny za 3000 zł. I co wtedy? Czy dalej jest z kodem 5…, czy jakoś zamienić kod 5.. na kod 1..?
    Jak też kodować zakupy limitów produkcyjnych poniżej 1200 zł?

    15/07/2010    Numer pytania: 347

    W związku z dodatkowymi pytaniami, zamieszczamy szczegółowe wyjaśnienie.
    Zakupioną nową maszynę lub urządzenie o wartości poniżej 300 euro kodujemy
    kodem 55-00-00.
    Zakupioną maszynę używaną, o wartości w momencie zakupu poniżej 300 euro, ale której wartość początkowa w cenach bieżących (czyli cena zakupu lub wytworzenia nowej, identycznej lub zbliżonej maszyny) wynosi więcej niż 300 euro – kodujemy kodem środka trwałego.
    UWAGA.
    Jeżeli rolnik kupuje maszynę z przeznaczeniem „na części”:
    – do wykorzystania przy remontach bieżących już posiadanego środka trwałego, wówczas używamy kodu 53-40-00;
    – do wykorzystania przy remoncie kapitalnym już posiadanego środka trwałego – używamy kodu tej inwestycji.
    Zakupy limitów produkcyjnych kodujemy kodami z grupy 18-4*, niezależnie, czy ich wartość przekracza 300 euro, czy też nie.

  • 346. Uprawa kopru
    Jakim kodem zakodować w KOiZ uprawę kopru (uprawianego na młody koperek sprzedawany w pęczkach i na koper sprzedawany w wiązkach, np. do ogórków kiszonych) i jakiego kodu użyć przy sprzedaży tych towarów w KWiW?

    05/07/2010    Numer pytania: 346

    Uprawę kopru należy zakodować 61-7*-29 „Pozostałe warzywa liściaste i łodygowe.” Również tym kodem należy sprzedawać koper w KWiW – zarówno młody, sprzedawany w pęczkach, jak i w wiązkach.

  • 345. Wykupienie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości
    Rolnik wykupił prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (budynek gospodarczy ). W SAiZ w tabeli 5 „Zakończone ulepszenia w obcych środkach trwałych; wartości niematerialne i prawne oraz limity produkcyjne; rozliczenia międzyokresowe kosztów” pod kodem 18-12-01 jest już umieszczony budynek. Pod jakim kodem dokonać wykupu budynku gospodarczego? Kwoty związane z wykupem są to wszelkiego rodzaju opłaty i akt notarialny, nie odzwierciedlają wartości budynku. Czy można dokonać korekty w celu podania rzeczywistej wartości budynku?

    05/07/2010    Numer pytania: 345

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Koszty aktu notarialnego należy odnotować kodem 71-99-00 „Pozostałe usługi do dział. operacyjnej (ogólnogospodarczej)”, natomiast inne poniesione opłaty – kodem 82-90-00 „Pozostałe opłaty”. Prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (kod 18-12-01) należy w tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”  przekazać z gospodarstwa, natomiast w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” należy przyjąć budynek mieszkalny kodem z grupy 15-10, wyceniając jego wartość w sposób opisany w „Instrukcji prowadzenia zapisów…” tak, aby odpowiadała rzeczywistej wartości budynku.

  • 344. Wzrost wartości udziałów
    Rolnik posiada udziały firmy, która jest notowana na giełdzie. W związku z tym, wartość tych udziałów może w ciągu roku ulegać zmianie. Jak wobec tego należy wpisać wartość aktywów na 31.XII?

    30/04/2010    Numer pytania: 344

    Należy podać aktualną wartość i wyjaśnić niezgodność w bilansie udziałów, wykazaną przez testy w Systemie RDR.
    UWAGA! Należy uwzględniać tylko akcje firm związanych z działalnością operacyjną GR. Pozostałe akcje należą do majątku prywatnego rolnika i nie są odnotowywane w książkach rachunkowości rolnej.

  • 342. Sprzedaż złomu
    Rolnik sprzedał złom z gospodarstwa rolnego i odbiorca wystawił błędną fakturę (błąd w VAT). Czy i w tym przypadku obowiązuje zasada, że przepisujemy wszystko dokładnie tak, jak jest na fakturze?

    30/04/2010    Numer pytania: 342

    Jeżeli faktura nie została skorygowana, należy przepisać wszystko tak, jak jest.

  • 341. Zwrot zaliczki na maszynę rolniczą
    Rolnik w ubiegłym roku wpłacił zaliczkę na maszynę rolniczą. W bieżącym roku zrezygnował z zakupu i zaliczkę mu zwrócono. Jak zapisać taką zaszłość?

    30/04/2010    Numer pytania: 341

    W opisanej sytuacji należy zapisać zwrot zaliczki w KWiW Wpływy (takim kodem, pod jakim była zapisana zaliczka, kod zapisu 4) i wyjaśnić błędy wygenerowane przez System RDR.

  • 340. Błąd w okodowaniu inwestycji
    Rolnik w ubiegłym roku rozpoczął nową inwestycję (wiatę na maszyny). Nie została ona zakończona. W bieżącym roku okazało się, że inwestycja została błędnie okodowana: użyto kodu budowli, która już znajdowała się w inwenturze. W jaki sposób należy poprawić zapisy?

    30/04/2010    Numer pytania: 340

    Zapisy należy skorygować w następujący sposób:
    SAiZ:
    – tabela 4– „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” – należy wstawić budowlę, której kodu użyto przez pomyłkę do inwestycji. Wartość ze stanu początkowego z ubiegłego roku należy pomniejszyć o ratę amortyzacyjną, należy również pamiętać o zmniejszeniu o 1 liczby lat użytkowania;
    – tabela 6a–„Środki trwałe w budowie (inwestycje w toku)”– przy pomocy korekty należy wyzerować wartość przy kodzie użytym przez pomyłkę i dopisać nowy, prawidłowy kod inwestycji (używając nowej enenki i wykazując tylko zsumowane nakłady poniesione na inwestycję w roku ubiegłym).
    KOiZ:
    – tabela 17 „Środki trwałe w budowie” – należy usunąć „główkę” inwestycji przeniesioną przez program i wstawić poprawną: kod taki sam jak ten poprawiony w SAiZ tab. 6a, rok rozpoczęcia inwestycji – ubiegły rok i kod pochodzenia inwestycji – „1” (pamiętając o przeniesieniu nakładów poniesionych na inwestycję w roku bieżącym).

    W przypadku pojawienia się komunikatów o błędach podczas testowania, należy w wyjaśnieniu krótko opisać zaszłość.

  • 339. Ziemia dodzierżawiona wpisana jako własna
    Rolnik ma omyłkowo wpisaną w inwenturze ziemię dodzierżawioną jako własną. Gdzie należy dokonać korekty, na SP czy na SK?

    30/04/2010    Numer pytania: 339

    Należy skorygować zapisy na SP i wyjaśnić różnicę stanów.

  • 337. Pomyłka w stanie zapasów
    Na koniec ubiegłego roku rolnik na zapasie podał 1200 dt jabłek. W pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedał o 200 dt więcej. Jaki zapis poprawić, aby zamknąć książkę w bieżącym roku? Podając informacje o zapasie pomylił się w liczeniu skrzyń w przechowalni owoców.

    17/03/2010    Numer pytania: 337

    Należy skorygować zapis na SP.

  • 336. Jednostki miary kwot i limitów produkcyjnych
    Po przetestowaniu gospodarstwa pojawia się komunikat: Kwoty/limity produkcyjne dla kodu 18-42-01: wykazana ilość w KOiZ… jest niezgodna z obrotem (musi się równać SP-sprzedaż -przekazanie). Został popełniony błąd w j.m. (zapis w dt, a winno być w kg.) w latach poprzednich. Czy można dokonać korekty?

    17/03/2010    Numer pytania: 336

    Tak.

  • 335. Jednostki miary nawozów
    Jakim kodem zapisać zakup nawozu płynnego typu Ekolist, Plonis i jaką jednostkę miary wpisać. Przy wpisie jednostki litr wykazywany jest błąd.

    17/03/2010    Numer pytania: 335

    Należy wpisać jednostkę miary taką, w jakiej został zakupiony nawóz – jeśli płynny, to litr, a jeżeli w testach pojawi się błąd – wyjaśnić.
    Nawozy płynne kodujemy, tak jak wszystkie inne, na podstawie składu (Ekolisty są np. jednoskładnikowe mikroelementowe, wieloskładnikowe itd.).

  • 334. Dotacja z tytułu utylizacji padłych zwierząt
    Jak i czy zapisać dotację uzyskaną z tytułu utylizacji padliny? Kwota utylizacji wynosi XY zł, rolnik płaci X zł, a Y zł jest przekazywane bezpośrednio do zakładu utylizacji.

    17/03/2010    Numer pytania: 334

    AKTUALIZACJA 15.09.2022 Po stronie wydatków zapisujemy całą opłatę za utylizację czyli kwotę wydaną przez rolnika łącznie z kwotą dotacji, pod kodem 71-21-90 „Pozostałe usługi specjalistyczne do produkcji zwierzęcej”. Po stronie wpływów zapisujemy dotację kodem 27-39-nn „Pozostałe dotacje do kosztów produkcji zwierzęcej”.

  • 332. Czynsz w naturze
    Jak poprawnie zapisać czynsz za oddzierżawione grunty, który gospodarstwo otrzymało w naturze – np. w formie cielaka do 6 miesięcy?

    10/03/2010    Numer pytania: 332

    Po stronie wpływów zapisujemy czynsz dzierżawny, a po stronie wydatków – cielę, używając odpowiednich kodów. Oczywiście wartościowo wpływ = wydatek (oszacowana wartość czynszu, równa wartości otrzymanego cielęcia).

  • 331. Składka na fundusz promocji
    Jakim kodem należy zapisać potrącenia przy sprzedaży tuczników związane z Funduszem Promocji (ARR)?

    10/03/2010    Numer pytania: 331

    Składkę na fundusz promocji produktów rolno-spożywczych prosimy kodować 82-90-00 „Pozostałe opłaty”.

  • 330. Zakup aminokwasów
    Jakim kodem zakodować zakupione aminokwasy (lizyna, metionina), które rolnik przeznacza do przygotowania we własnym zakresie mieszanek dla drobiu. Czy dobrym kodem jest 52-22-00?

    10/03/2010    Numer pytania: 330

    Tak, kod 52-22-00 jest odpowiedni.

  • 329. Wadium na zakup ziemi
    Rolnik wpłacił 50 tys. zł wadium na zakup ziemi. Zrezygnował z zakupu i wadium przepadło. Jak zapisać zdarzenie?

    10/03/2010    Numer pytania: 329

    Wydatek należy zapisać w KWiW w tabeli Wydatki kodem 33-00-nn.

  • 327. Usługowy odchów zwierząt
    Na stanie GR są obce zwierzęta. Właściciel zwierząt dostarcza paszę i pokrywa wszelkie koszty ich utrzymania. Rolnik daje własną pracę i budynki. Czy taką sytuację można uznać za usługowy odchów zwierząt, a otrzymany wpływ kodować 71-21-1n?

    10/03/2010    Numer pytania: 327

    Tak, taka sytuacja to usługowy odchów zwierząt i wpływy kodujemy 71-21-1n.

  • 326. Jednostki siewne
    Czy w tab. 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku- cykl krótki” dopuszcza się dla kodu 51-10-00 jednostki siewne jako jednostki miary?

    10/03/2010    Numer pytania: 326

    Tak, w tabeli 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku- cykl krótki” dopuszczalne jest stosowanie jednostki siewnej jako jednostki miary.

  • 324. Zamortyzowany środek trwały
    Jak rejestrować zamortyzowany środek trwały nadal użytkowany w gospodarstwie?

    21/09/2009    Numer pytania: 324

    Zamortyzowany środek trwały nadal użytkowany w gospodarstwie jest zapisywany z wartością 1 i liczbą lat użytkowania 0.
    W przypadku likwidacji zamortyzowanego środka trwałego, należy wpisać jego kod do tabeli „Likwidacja” w KOiZ, podając % likwidacji = 100. UWAGA! Nie należy zmieniać wartości likwidowanego środka trwałego w tab. 4 SAiZ (analogicznie, jak podano w odpowiedzi na pytanie nr 318).

  • 321. Ulepszenie sadu
    W gospodarstwie występuje fakt „ulepszania” istniejącego kilkunastoletniego sadu poprzez zagęszczenie (dosadzenie dodatkowych rzędów drzew owocowych w obrębie tej samej powierzchni sadu pierwotnego). Wartość „ulepszenia” zbliżona do aktualnej wartości sadu, ok. 40 000 zł. Inwestycja jest rejestrowana w KOiZ od roku ubiegłego, ale nie ma możliwości jej zamknięcia i zapisania z kodem sadu pierwotnego. Jak postąpić, aby zapisać prawidłowo takie zdarzenie?

    18/09/2009    Numer pytania: 321

    Ze względu na to, że wartość dosadzonych drzew jest porównywalna z wartością pierwotnego sadu, nie można potraktować tego zdarzenia jak „remontu bieżącego” sadu. Z kolei, z powodu ograniczeń programowych nie ma możliwości zapisania ulepszenia sadu tak, jak to ma miejsce w przypadku np. budynków, w tabeli inwestycyjnej.

    Należy zatem dokonać korekty stanu początkowego, pozostawiając dotychczasowy kod, natomiast jako wartość wpisując sumę wartości starego sadu i nakładów, poniesionych na nowe, uzupełniające nasadzenia oraz zmienić rok rozpoczęcia eksploatacji na rok ubiegły. Inwestycję odnoszącą się do nowego sadu należy usunąć z KOiZ.

  • 320. Uprawy ozime z daru
    Rolnik otrzymał z daru ziemię z zasiewami ozimymi. Zapisy w książkach są następujące:
    – tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” ziemia kodem 11-10 oraz uprawy na pniu kod 88-00-00 z wartością tych upraw;
    – tab. 4 KOiZ „Uprawy” poszczególne uprawy.
    Czy zapisy są prawidłowe?

    13/05/2009    Numer pytania: 320

    Zapisy są prawidłowe. Należy jednak pamiętać, że w tab. 4 KOiZ „Uprawy” należy w takiej sytuacji podać w kol. 4 „Na gruncie” kod 3 (zakupionym z uprawą „na pniu”). Powierzchnia ta musi być również uwzględniona w tab.2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w kol.5 „Użytki rolne użytkowane”.

  • 318. Wyburzenie budynków inwentarskich
    Rolnik wykupił gospodarstwo od Agencji i wyburzył budynki inwentarskie, na chwilę obecną nie posiada budynków inwentarskich. Jak usunąć te budynki z książki SAiZ?

    13/05/2009    Numer pytania: 318

    W takim przypadku należy wpisać kod środka trwałego do tabeli 19 KOiZ „Likwidacja środków trwałych” podając % likwidacji = 100. UWAGA! Nie należy zmieniać wartości likwidowanego środka trwałego w tab. 4 SAiZ (analogicznie , jak podano w odpowiedzi na pytanie nr 324).

  • 317. Płatność z weterynarii z tytułu padłych zwierząt
    Jak zakodować odszkodowania (dotacje) z tytułu padłych zwierząt (chore kury, krowy białaczkowe, inne)? Nie jest to klęska żywiołowa, płatność otrzymana z weterynarii, nie jest to dotacja do utylizacji padłych zwierząt.

    13/05/2009    Numer pytania: 317

    AKTUALIZACJA 14.09.2022 W opisanej sytuacji, płatność z weterynarii należy zapisać kodem 29-39-nn „Pozostałe dotacje i wsparcie o charakterze wyjątkowym” z kodem działania „9” (pozostałe dotacje i wsparcie o charakterze wyjątkowym).

    Należy pamiętać, że dotację do utylizacji padłych zwierząt, tak jak to podano w odpowiedzi na pyt.334, odnotowujemy kodem 27-39-nn.

  • 315. Utrata stada trzody chlewnej z powodu choroby Aujeszkyego
    W jaki sposób należy zaewidencjonować wpis utraty całego stada trzody chlewnej w związku z wystąpieniem choroby Aujeszkyego?

    13/05/2009    Numer pytania: 315

    Ponieważ stado zostało skierowane na ubój, a rzeźnia wypłaciła pieniądze – należy zaewidencjonować zaszłość jako sprzedaż. Waga, przynajmniej części zwierząt, będzie prawdopodobnie poza zakresem. W przypadku pojawienia się w testach komunikatu o błędzie, należy podać wyjaśnienie, że ubój był związany ze stwierdzeniem wystąpienia choroby Aujeszkyego.

  • 314. Kredyt odnawialny na rachunku bieżącym
    Jak ewidencjonować kredyt odnawialny w rachunku bieżącym (zaciągnięty na dwa lata), jego spłaty oraz odsetki?

    12/05/2009    Numer pytania: 314

    Należy uznać, iż jest to rodzaj debetu, pomimo że w tytule umowy z bankiem jest użyte słowo „kredyt” (kredyt ten spłaca się tak, jak debet). Należy więc, tak, jak to przedstawiono w odpowiedzi  na pytanie nr 153, wykazać tylko stan na SP i SK , a także odnotować – kodem 85-19-00 („Pozostałe odsetki i prowizje od kredytów”) – zapłacone odsetki.

  • 310. Drewno opałowe z własnego lasu
    Rolnik pozyskał z własnego lasu drewno opałowe w ilości zmieniającej stopień zadrzewienia. Jak to odnotować?

    25/03/2009    Numer pytania: 310

    Należy postąpić podobnie, jak z ziarnem używanym na opał (pytanie nr 296). Jeżeli drewno opałowe z własnego lasu zużywane jest na potrzeby gospodarstwa domowego, należy przekazać je z GR do gospodarstwa domowego (w tabeli 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”). Jeżeli natomiast drewno zostanie zużyte na potrzeby GR, należy przekazać je w tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” do gospodarstwa domowego, a następnie w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” przyjąć z gospodarstwa domowego „inne materiały opałowe” (kod 53-19-00) o tej samej wartości.

  • 309. Rekompensaty z tytułu suszy
    Jak należy zakodować rekompensaty z tytułu suszy?

    25/03/2009    Numer pytania: 309

    Stosujemy kod 29-31-nn– „Dotacje z tytułu klęsk żywiołowych”.

  • 308. Odsprzedaż obcego rzepaku
    Jakie jest właściwe podejście do sprzedaży obcych środków obrotowych np. odsprzedaż obcego rzepaku?

    25/03/2009    Numer pytania: 308

    Nie dopuszczamy możliwości księgowania odsprzedaży obcych środków obrotowych – jest to działalność handlowa.

  • 307. Kolejne numery różnych płatności
    Czy płatność związaną z produkcją zwierzęcą kodujemy 21-5*z takim samym numerem –nn jak JPO z danego roku?

    24/03/2009    Numer pytania: 307

    Kolejne enenki dla kodu 21-5 nadajemy na takich samych zasadach, jakie obowiązują dla wszystkich pozostałych zapisów. Przypominamy, że każda dotacja musi być oznaczona odrębnym kodem, z kolejną enenką. Płatności te są zapisywane kodami z różnych grup i ich enenki są niezależne.

  • 305. Zakup jałówek hodowlanych z dotacji Młody Rolnik
    Rolnik w ubiegłym roku otrzymał dotację Młody Rolnik. Środki przeznaczył na zakup jałówek hodowlanych. Jak zakodować tego rodzaju inwestycję?

    24/03/2009    Numer pytania: 305

    Dotacje w ramach programu „Młody Rolnik” prosimy kodować 24-41-nn. Jeżeli wyżej wymieniona dotacja została zakodowana kodem innych dotacji inwestycyjnych np. do budowy budynków, prosimy o dokonanie korekty.

  • 304. Zwrot pieniędzy z zakładu energetycznego
    Jakim kodem zapisać zwrot pieniędzy z zakładu energetycznego?

    23/03/2009    Numer pytania: 304

    W przypadku zwrotu pieniędzy przez zakład energetyczny za nadpłacony rachunek, należy skorygować wydatek na energię elektryczną w roku obrachunkowym o otrzymaną kwotę.

  • 303. Gospodarstwo prowadzące hodowlę danieli
    Czy może być objęte badaniem gospodarstwo, w którym dominującą produkcją rolną jest chów i hodowla danieli? Rolnik posiada stado 100 szt. danieli, zorganizowane pastwiska ok. 50 ha, łąki na siano ok. 13 ha, uprawy zbożowe ok. 10 ha, sady ok. 18 ha. W której pozycji Ankiety dot. rozmiarów produkcji zwierzęcej należy uwzględnić ww. zwierzęta?

    23/03/2009    Numer pytania: 303

    Ze względu na to, że w gospodarstwie jest ok. 18 ha sadów i 10 ha upraw zbożowych, gospodarstwo może być objęte badaniami, ponieważ będzie miało wielkość ekonomiczną powyżej progu włączającego do badań. Chów i hodowla danieli (podobnie jak stawy rybne) nie jest uwzględniana przy wyliczaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Daniele nie są też uwzględniane w Ankiecie dotyczącej rozmiarów produkcji zwierzęcej.

  • 301. Leasing finansowy(kapitałowy)
    Czy urządzenie użytkowane w gospodarstwie na zasadzie leasingu kapitałowego (finansowego) należy wprowadzić do gospodarstwa kodem środka trwałego? Jak kodować opłaty operacyjne z tytułu leasingu? Jak postąpić w sytuacji gdy gospodarstwo w chwili obecnej jest leasingobiorcą danego urządzenia z prawem do amortyzacji, natomiast w niedługim czasie wykupi je na własność. Czy fakt ostatniej, dużo wyższej od bieżących, raty leasingowej, nie jest błędny?

    27/02/2009    Numer pytania: 301

    Raty leasingowe w przypadku urządzenia użytkowanego w gospodarstwie na zasadzie leasingu finansowego (kapitałowego) oznaczamy kodem środka trwałego, którego dotyczą. Zgodnie z „Instrukcją prowadzenia zapisów…” urządzenie nabyte na podstawie umowy leasingu finansowego, które gospodarstwo ma prawo amortyzować, jest własnością gospodarstwa. Należy umieścić je w spisie inwenturowym w pełnej wysokości netto, a kwotę pozostającą do spłacenia uwzględnić w zobowiązaniach gospodarstwa. Fakt, że ostatnia rata będzie dużo wyższa niż poprzednie nie ma znaczenia. Natomiast opłaty operacyjne z tytułu leasingu kapitałowego zapisujemy kodem 87-32-nn.
    (Instrukcja prowadzenia zapisów w książkach rachunkowych, schemat 4 – Leasing)

  • 300. Pasze dla trzody chlewnej
    Jakim kodem zapisać zakupiony olej rybny oraz serwatkę suszoną do hodowli trzody chlewnej?

    27/02/2009    Numer pytania: 300

    Zakupiony olej oznaczamy kodem 52-22-00 – „Specjalistyczne dodatki paszowe”, natomiast suszoną serwatkę kodem 52-41-00 – „Mleko i przetwory mleczne”.

  • 299. Uprawa statycji na kwiat cięty
    Jak prawidłowo w książkach rachunkowych zapisać uprawę statycji na kwiat cięty, w drugim (a zarazem ostatnim) roku plonowania. Rolnik w tym samym gospodarstwie sam pozyskuje materiał nasadzeniowy statycji, jako jej produkt uboczny. Uprawiana przez rolnika statycja znajduje się w 3 różnych fazach wzrostu tzn. I statycja 2 -letnia, II statycja w 1 roku plonowania, III statycja nowoposadzona. Na jesieni rolnik zaorze statycję 2 letnią i ponownie posadzi nową, na tej samej powierzchni, uzyskując z niej sadzonki. Jak prawidłowo rozpisać uprawę, jeśli jest to tzw. cykl dwuletni plonowania?

    21/01/2009    Numer pytania: 299

    Uprawę statycji (zatrwianu) należy wpisać w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” pod kodem 61-81-10 (kwiaty cięte w uprawie polowej), każdy rok w osobnym wierszu, podając szacunkowy plon kwiatów (o ile były sprzedawane na wagę) jako produkt główny. Sadzonki należy pokazać w tabeli 7 KOiZ „Zużycie produktów własnych…” kodem 62-51-00 „Inne uprawy nasienne i rozsadniki w uprawie polowej”.

  • 298. Sprzedaż ziemi rolniczej na cele nierolnicze
    Rolnik sprzedaje część użytków rolnych. Cena, jaką uzyskał jest jednak znacznie wyższa niż cena jaką można otrzymać za ziemię orną w tym regionie, ponieważ nabywca ma zamiar tę ziemię „odrolnić” i zużytkować na cele np. budowlane. Czy w tej sytuacji pokazać sprzedaż w KWiW w tej cenie, jaką rolnik faktycznie uzyskał?

    20/01/2009    Numer pytania: 298

    W sytuacji, gdy wiadomo, że ziemia, którą rolnik sprzedaje, nie będzie przeznaczona na cele rolnicze oraz kiedy uzyskana cena jest znacznie wyższa niż cena gruntów rolnych, należy część użytków przeznaczoną na sprzedaż przekazać nieodpłatnie do gospodarstwa domowego (tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”), a ich sprzedaż jest sprawą prywatną rolnika.
    Uwaga: w tym przypadku koszty odrolnienia nie są kosztami gospodarstwa rolnego.

  • 297. Budynki (np. magazyn, przechowalnia) wybudowane przez grupę producencką ze wspólnych środków
    Grupa producencka, do której należy rolnik buduje ze wspólnych środków magazyn. Wkład finansowy każdego z członków grupy w ten magazyn, w razie wystąpienia z grupy, jest mu zwracany w pełnej wysokości. Jak należy potraktować taki budynek? Jak poprawnie zapisać kredyt, za pomocą którego rolnik zamierza współfinansować budowę magazynu?

    20/01/2009    Numer pytania: 297

    Wkład finansowy rolnika w budowę należy zakodować kodem 18-39-nn – „Pozostałe składniki finansowego majątku trwałego posiadane przez gospodarstwo rolne”. Kredyt należy zakodować 41-19-nn („Pozostałe komercyjne kredyty długoterminowe bankowe”).

  • 296. Spalanie żyta w piecu
    Rolnik zużywa żyto do spalania w piecu (w gospodarstwie). Jak zapisać rozdysponowanie żyta?

    20/01/2009    Numer pytania: 296

    Jeżeli ziarno zużywane jest dla potrzeb bytowych, wówczas należy w tabeli 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” przekazać z GR ziarno do gospodarstwa domowego. Jeżeli ziarno jest zużywane do ogrzewania pomieszczeń gospodarstwa rolnego, wówczas  także trzeba przekazać je do gospodarstwa domowego, natomiast należy również, w tabeli 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego”, przyjąć z gospodarstwa domowego „Inne materiały opałowe” (kod 53-19-00) w tej samej wartości.

  • 295. Podatek leśny – wyjaśnienie
    Rolnik ma młody las (mniej niż 40-letni) na gruntach leśnych, posadzony w miejsce starego, który wycięto. Rolnik płaci podatek leśny, gdyż nie zgłosił tego Urzędzie Gminy. Jak postąpić w przypadku pojawienia się błędu PTI 00060 „W SAiZ wykazano lasy 40-letnie lub starsze, a w tab. Wydatki nie ma podatku leśnego lub odwrotnie”?

    20/01/2009    Numer pytania: 295

    Sprawdzamy zapis dotyczący płacenia podatku leśnego ponieważ zgodnie z Ustawą z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (tekst jednolity: Dz. U. 2016 poz. 374) w przypadku posiadania lasu 40-letniego lub starszego, istnieje obowiązek uiszczania takiego podatku. Jeżeli rolnik płaci podatek za las, który faktycznie jest młodszy, wystarczy podać wyjaśnienie.

  • 294. Kodowanie udziałów członkowskich
    Rolnik jest członkiem Spółdzielni Mleczarskiej i co miesiąc potrącana jest kwota na udział członkowski. Czy jest poprawne kodowanie 18-31-01 co miesiąc z końcówką -01?

    14/10/2008    Numer pytania: 294

    Tak, takie kodowanie jest poprawne. Innymi końcówkami -nn musimy oznaczać różne udziały (np. w mleczarni i w banku), a nie kolejne wpłaty na ten sam udział.

  • 293. Hodowla psów rasowych
    Gospodarstwo rolne zajmuje się m. in. hodowlą psów rasowych. W jaki sposób zakodować wydatki na ich utrzymanie (np. karma, weterynarz)?

    12/08/2008    Numer pytania: 293

    Komercyjna hodowla psów rasowych jest zaliczana do działalności OGA czyli do działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym. Wydatki na ich utrzymanie należy kodować następująco:

    – pasze z zakupu – kod 52-14-70 lub kodem innej paszy zakupu, którą następnie należy wydzielić w tabeli 10 KOiZ „Rozdysponowanie zużytych pasz i ściołów…” w kol. 9 „zwierzęta zalicz. do OGA /a”;

    – pasze własne – wydzielić w tabeli 7 KOiZ „Zużycie produktów własnych…”, w kol. 12 „zwierzęta zalicz. do OGA /b”;

    – koszty weterynaryjne – kod 71-22-00.

  • 292. Jednolite i uzupełniające dopłaty obszarowe
    Czy w testach odnośnie dopłat obszarowych sprawdzane są wysokości tych dopłat na 1 ha ze stawką za ubiegły, czy za bieżący rok. Potrzebne są nam te dane aby prawidłowo napisać wyjaśnienie. Wpisywaliśmy również w niektórych przypadkach otrzymane dopłaty do ziemi dodzierżawionej, w zależności czy rolnik je pobierał czy nie. Więc pytanie, czy w testach brane są pod uwagę ha własne czy użytkowane?

    17/07/2008    Numer pytania: 292

    W testach sprawdzających płatności obszarowe przyjęte są stawki: dla zapisów w pierwszym półroczu – za rok ubiegły, natomiast w drugim – za rok bieżący.
    Jeżeli chodzi o dopłaty do ziemi dodzierżawionej, są one uwzględniane zgodnie z zapisami w tabelach KOiZ: „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” i „Ilości referencyjne roczne” (dopuszczalna jest dopłata niższa, niż wynikałoby to wyliczeń, np. gdy rolnik nie wystąpił o dopłatę do całego dodzierżawianego areału lub dopłatę pobiera właściciel).

  • 291. Nieodpłatna dodzierżawa lub oddzierżawa UR
    Jeśli gospodarstwo nieodpłatnie dodzierżawia lub oddzierżawia ziemię, jak powinny wyglądać zapisy?

    17/04/2008    Numer pytania: 291

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Jeżeli gospodarstwo oddało w czasowe, nieodpłatne użytkowanie ziemię (oddzierżawiło nieodpłatnie), wówczas należy oszacować czynsz dzierżawny i zapisać w tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”. Jeżeli natomiast gospodarstwo nieodpłatnie dodzierżawia UR należy oszacować wysokość czynszu i wpisać go w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego”. Przy szacowaniu czynszu dzierżawnego należy wziąć pod uwagę wysokość ponoszonych przez gospodarstwo opłat, np. podatku rolnego, a także ewentualnych dopłat do tego obszaru. W przypadku nieodpłatnej dodzierżawy, w sytuacji gdy właściciel pobiera dopłaty, kwoty tych dopłat nie wliczamy do szacunkowego czynszu. Natomiast jeżeli rolnik pobiera dopłaty do ziemi oddzierżawionej, należy odnotować je kodem dopłat w tab. Wpływy KWiW i uwzględnić ten fakt przy szacowaniu wysokości czynszu dzierżawnego. Powierzchnię ziemi oddzierżawionej, do której są pobierane dopłaty należy również uwzględnić w tab. DD i Zazielenienie.

  • 290. Zakup komputera do gospodarstwa
    Jak zakodować zakup komputera do gospodarstwa? Czy może być kod 17-40-nn?

    17/04/2008    Numer pytania: 290

    Tak, jeżeli komputer został zakupiony na potrzeby gospodarstwa, najodpowiedniejszy będzie kod 17-40-nn.

  • 289. Rośliny energetyczne
    Czy umieszczenie uprawy rzepaku lub innych roślin przeznaczonych na cele energetyczne wysianych na gruntach ornych, wcześniej użytkowanych rolniczo, i które nie były odłogowane w tab. 4 KOiZ „Uprawy” jest poprawne?

    17/04/2008    Numer pytania: 289

    Uprawy na cele energetyczne zapisujemy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” kodem konkretnej uprawy (np. rzepak energetyczny kodujemy 61-33-1*, a wierzbę energetyczną – 61-35-50 „Zagajniki o krótkiej rotacji na użytkach rolnych”).W kolumnie 5 „Uprawa na cele energetyczne” wpisujemy kod 1 „Tak”.

    W tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” powierzchnię pod uprawami energetycznymi należy uwzględniać w części dotyczącej użytkowanych użytków rolnych (kolumna 5).

  • 286. Opłata dla hodowcy odmian roślin rolniczych
    Jak kodować opłatę jaką płaci rolnik hodowcy odmian roślin rolniczych za wysianie nasion niekwalifikowanych odmiany chronionej (czyli własnych) na posiadanych gruntach rolnych? Obowiązek poniesienia takiej opłaty nakłada na rolnika ustawa z dn.26.VI.2003r o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2003 r. Nr 137 poz. 1300 z póz. zm.).

    18/03/2008    Numer pytania: 286

    W tym przypadku należy użyć kodu 51-90-00 „Pozostałe materiały do produkcji roślinnej z zakupów lub nieodpłatnych przekazań mające charakter kosztów bezpośrednich”.

  • 282. Darowizna pieniężna
    Pod jakim kodem zapisać darowiznę pieniężną – ojciec przekazał dużą sumę pieniędzy dla syna na gospodarstwo.

    17/03/2008    Numer pytania: 282

    Takich zaszłości nie rejestrujemy.

  • 281. Kaucja na zakup ziemi
    Jakim kodem zaksięgować wpłatę kaucji na zakup ziemi od Agencji i jak szczegółowo to zaksięgować?

    17/03/2008    Numer pytania: 281

    Wpłatę kaucji kodujemy 33-00-nn. Jeśli w tym samym roku ziemia została zakupiona i kaucja została wliczona w cenę do zapłaty, należy „zwrócić” kaucję przez książkę Wpływy (kodem z tą samą końcówką –nn, zapisując jako transakcję w pełni rozliczoną, z kodem zapisu „1”) i odnotować zakup kodem ziemi, podając łączną kwotę, natomiast jeśli zakup ziemi nie został sfinalizowany w tym samym roku, należy pozostawić zapis kaucji w tabeli Wpływy KWiW i dokonać jej „zwrotu” w przedstawiony wyżej sposób w roku następnym, w momencie dokonania transakcji.

  • 280. Dopłaty do dodzierżawionych gruntów
    Rolnik dodzierżawia grunty na które bierze płatności obszarowe. Połowę otrzymanej kwoty dopłat oddaje właścicielowi gruntów. Jakiego kodu użyć po stronie wydatków by zakodować takie zdarzenie? Rolnik właścicielowi gruntów nie płaci czynszu dzierżawnego. Czy zatem użyć kodu 87-21-00?

    17/03/2008    Numer pytania: 280

    Tak, w tym przypadku właściwy będzie kod 87-21-00.

    Szacowanie czynszu dzierżawnego – patrz również pyt. nr 291.

  • 279. Dotacja za przeprowadzenie w gospodarstwie testowania buhaja
    Pod jakim kodem zapisać otrzymaną dotację za przeprowadzenie w gospodarstwie testowania buhaja na podstawie wydajności córki?

    17/03/2008    Numer pytania: 279

    Pomimo powszechnego stosowania terminu „dotacja”, w przypadkach takich jak opisany w pytaniu, jest to faktycznie opłata za ryzyko ponoszone przez rolnika za udostępnienie krów do eksperymentu i w związku z tym, przychód z tego tytułu należy zaewidencjonować kodem 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty”.

  • 278. Księgowanie udziałów w SM
    Rolnik, członek Spółdzielni Mleczarskiej, płacił do tej pory na udział 18-31-01 i na wpis 18-31-02 co miesiąc. W listopadzie kwotę z wpisów zarządzeniem rady przeniesiono na udziały. W związku z tym kwoty za wpisy już na koniec roku nie będzie, a będzie wyższa kwota za udziały. Czy można zrobić korektę na początek roku wpisując tylko udziały o wartości udziałów i wpisów, a w ciągu roku (do listopada) w wypłatach również kod udziałów o wartości udziałów i wpisów?

    06/03/2008    Numer pytania: 278

    Tak, proszę zrobić korektę stanu początkowego, a także zapisów w ciągu roku w tab. Wydatki KWiW, wpisując wartość udziałów i wpisów z użyciem tylko jednego kodu: „udziałów”.

  • 274. Wypłata dotacji w ratach
    Przy testowaniu danych, pojawia się błąd PTI00021 – dotyczy zapisów w tab. 17 SAiZ „Dotacje inwestycyjne do rozliczenia”. Sytuacja jest taka, że w ubiegłym roku rolnik otrzymał I część kwoty dotacji do budowy płyty obornikowej, na SK została mu należność, którą otrzymał w bieżącym roku. Program przy zamykaniu roku wpisał tę dotację do tabeli 17 SAiZ „Dotacje inwestycyjne do rozliczenia”. Teraz przy testowaniu danych pojawia się komunikat o błędzie. Co z tym robić – akceptować, czy robić korektę zapisów w SAiZ?

    27/02/2008    Numer pytania: 274

    Komunikat o błędzie ma na celu wykrycie sytuacji, w której omyłkowo, do zakodowania nowej dotacji użyje się kodu już istniejącego. W przypadku takim, jak opisany w pytaniu, kiedy rolnik otrzymuje drugą część tej samej dotacji, należy podać wyjaśnienie i zaakceptować.

  • 272. Nadpłacony podatek rolny
    Jakim kodem zakodować w Książce Wpływów wypłaconą rolnikowi kwotę nadpłaconego podatku rolnego?

    26/02/2008    Numer pytania: 272

    Kwotę tę należy zakodować 89-00-00 – „Pozostałe przychody i koszty”.

  • 271. Zakup oleju sojowego
    Rolnik kupił olej sojowy w litrach do zmieszania ze śrutą zbożową jako pasza. Jakim kodem zakodować zakup oleju sojowego? Czy jako dodatek paszowy, a może jako pasze płynne?

    26/02/2008    Numer pytania: 271

    W tym przypadku najbardziej odpowiedni będzie kod 52-22-00 „Specjalistyczne dodatki paszowe”.

  • 267. Likwidacja sadu
    Proszę o zajęcie stanowiska w zakresie prawidłowości zapisu w książkach dot. likwidacji sadów i plantacji owocujących. W gospodarstwach prowadzących produkcję sadowniczą zdarzają się przypadki likwidacji sadów i plantacji wieloletnich owocujących (lub ich części), które są wynikiem strat losowych (np. wymarznięcie, susza), w gosp. ekologicznych problemów z chwastami i szkodnikami lub decyzji zarządzającego gospodarstwem. W SAiZ sad ten ma wpisaną wartość i kilka lat użytkowania, likwidację sadu przeprowadza się wiosną lub po owocowaniu.

    29/10/2007    Numer pytania: 267

    Likwidację sadu z powodu strat losowych ewidencjonujemy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych” wypełniając kolumny: kod, miesiąc straty, dotyczy stanu początkowego oraz % zniszczenia lub ubytku. W przypadku kiedy po likwidacji sadu uprawiano na tej powierzchni inne rośliny należy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” uwzględnić powierzchnię sadu zlikwidowanego pod zasiewy upraw innych roślin oraz podać dla danego sadu powierzchnię zbioru z której uzyskano produkcję. Sad przeznaczony do likwidacji zamierzonej przez rolnika należy wpisać do tabeli 19 KOiZ „Likwidacja środków trwałych”. Umieszczenie środka trwałego w tej tabeli skutkuje usunięciem danego środka trwałego lub jego części z ewidencji środków trwałych

    Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest korygowanie na stanie początkowym wartości likwidowanych środków trwałych (np. z 1000 zł na 0 zł).

  • 266. Ewidencja uli w majątku gospodarstwa rolnego

    26/10/2007    Numer pytania: 266

    Gospodarstwa uczestniczące w systemie FADN posiadające pasieki powinny w tab. 4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” wykazać ule dla pszczół oznaczone kodem 15-29-nn „Pozostałe budowle”.
    W przypadku dużej liczby identycznych uli o niskiej wartości jednostkowej należy stworzyć obiekt inwentarzowy zbiorczy.

  • 257. Zakup płyty obornikowej
    Czy można w przypadku płyty obornikowej kupić taką płytę? Rolnik kupił gotową płytę obornikową i zapłacił za wszystko do firmy. Czy w KWiW można kupić taką inwestycję, bez rozpisywania kodem 0 w KOiZ?

    03/04/2007    Numer pytania: 257

    W przypadku kiedy wydatek jest jednorazowy, dopuszczalna jest ewidencja w KWiW płyty obornikowej kodem środka trwałego.

  • 254. Zmiana właściciela gospodarstwa
    W pierwszym kwartale tego roku jedno z gospodarstw zmieniło właściciela: ojciec w ramach renty strukturalnej przepisał gospodarstwo na niezamężną córkę (jest studentką akademii rolniczej). Przepisanie gospodarstwa nastąpiło „w biegu”, część zobowiązań jeszcze jest na ojca, część faktur również. Stan rodziny również nie uległ zmianie. Co w tym przypadku należy zrobić?

    22/03/2007    Numer pytania: 254

    W takich przypadkach należy dokonać poprawki w ewidencji na dzień 01 stycznia danego roku. Poprawka ta powinna polegać na zmianie imienia i nazwiska nowego właściciela gospodarstwa (NIG pozostaje niezmieniony) w ewidencji gospodarstw. Ponadto o zmianie w ewidencji koordynator musi e-mailem poinformować Instytut. Należy również wprowadzić zmiany w zapisach w tab. 1 KOiZ „Zasoby i nakłady pracy…” w kodzie sprawowanej funkcji (kol. 6) i kodzie stopnia pokrewieństwa z posiadaczem gospodarstwa (kol. 7).

    Nadanie nowego NIG (wraz z obowiązującą procedurą) byłoby konieczne jedynie w sytuacji podziału gospodarstwa między dwóch posiadaczy lub połączenia dwóch gospodarstw w jedno.

  • 251. Uprawa żyta ozimego na zielonkę
    Czy prawidłowe są następujące zapisy?
    Rolnik uprawia kukurydzę w plonie głównym i jako poplon żyto ozime na zielonkę. Poza żytem na zielonkę w gospodarstwie nie uprawiane są inne rośliny ozime. Zapisy w KOiZ są następujące:
    – w tab.4 „Uprawy” wpisane jest żyto, powierzchnia zasiewu w kolumnie 12;
    – w tab.12 „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki” wpisane są koszty pochodzących z zakupu nasion żyta.

    19/03/2007    Numer pytania: 251

    Uprawę żyta ozimego na zielonkę kodujemy 61-53-00 („Zboża i mieszanki zbóż z innymi roślinami na zielonkę”) i wykazujemy ją w tab.4 KOiZ „Uprawy” w kolumnie 12 („Powierzchnia roślin ozimych jednorocznych do zbioru w roku następnym”), a w tab.12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki” wykazujemy koszt nasion z zakupu.

  • 250. Zamortyzowane środki trwałe
    W przypadku, gdy środek trwały np. ciągnik uległ zamortyzowaniu po latach pracy i na początek roku jego wartość wynosi „0” i liczba lat użytkowania „0”, program testujący wykazuje błąd, jak postąpić w takim przypadku?

    15/03/2007    Numer pytania: 250

    Postępowanie w tym przypadku zależy od tego, czy zamortyzowany środek trwały będzie nadal użytkowany w gospodarstwie.

    Jeżeli środek trwały jest sprawny i rolnik zamierza nadal go użytkować, należy poprawić zapis w tab. 4 SAiZ „ Melioracje szczegółowe, budynki, budowle…” wpisując w kol.5 „Wartość bieżąca na początek roku” wartość „1”. Liczba lat dalszego użytkowania pozostaje = 0. Zapis taki oznacza, że środek trwały jest zamortyzowany pod względem księgowym, natomiast nadal użytkowany w gospodarstwie.

    Jeżeli natomiast środek trwały nie będzie już użytkowany w gospodarstwie, należy (nie zmieniając zapisów w tab.4 SAiZ) wpisać go do tab. 19 KOiZ „Likwidacja”. Wówczas dany środek trwały zostanie automatycznie usunięty z ewidencji podczas przepisywania stanów na rok następny.

  • 249. Obiekty inwentarzowe zbiorcze
    Rolnik kupuje 500 sztuk skrzynio-palet do przechowywania jabłek, okres użytkowania wynosi 10 lat, kodowany jest ten zakup kolejnym kodem 17-10-nn. Jak zaewidencjonować taki zakup?

    15/03/2007    Numer pytania: 249

    Przy zakupie identycznych skrzynio-palet w jednym celu i o identycznej liczbie lat przewidywanego użytkowania dopuszcza się tworzenie tzw. obiektów inwentarzowych zbiorczych. W KWiW po stronie Wydatków w kolumnie j.m. należy wpisać „szt.” zaś w kolumnie Ilość = „1” i podać wartość całego zakupu. Taki zapis oznacza, że dotyczy jednego tzw. obiektu zbiorczego. W kolumnie „Wyszczególnienie” należy opisać rodzaj tego środka trwałego wraz z podaniem liczby części składowych, w tym przypadku: „500 skrzynio-palet”.

  • 247. Dopłaty z tytułu ONW
    Jak należy zakodować zwrot wcześniej otrzymanej przez rolnika dopłaty z tytułu ONW. W gospodarstwie była przeprowadzona kontrola dot. programu rolno-środowiskowego, która stwierdziła nieprawidłowości w gruntach objętych dopłatą ONW i wówczas wydano decyzję na zwrot całej kwoty.

    05/03/2007    Numer pytania: 247

    W przypadku, gdy wpłata dotacji i jej zwrot nastąpił w jednym roku obrachunkowym to kwoty te należy wpisać odpowiednio w tabeli Wpływów i Wydatków z użyciem tego samego kodu po obu stronach. Natomiast gdy wpłata z tytułu dotacji miała miejsce w latach poprzednich wówczas zwrot dotacji w roku bieżącym oznaczamy kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”) podając w „Wyszczególnieniu”, że jest to zwrot dotacji i z którego roku.

  • 246. Uprawa rzodkiewki
    Jak i gdzie zakodować uprawę rzodkiewki (sprzedaż – pęczki) w uprawie przed ogórkiem gruntowym?

    05/03/2007    Numer pytania: 246

    Uprawę rzodkiewki należy wykazać w tab. 4 KOiZ „Uprawy” wpisując w kol.3 „Typ uprawy” kod 2 („Polowa: przedplon, poplon, wsiewka”). W kol.9 „Zbiór” należy wstawić 0. Natomiast przy sprzedaży, w tab. Wpływy KWiW, w kol.7 „Jednostka miary” ewidencjonujemy taką jednostkę miary, w jakiej była sprzedawana rzodkiewka (w tym przypadku – szt.).

  • 245. Zasiłek z Gminnego Ośrodka Pomocy
    Jakiego użyć kodu w przypadku wpływu do gosp. rol. „Zasiłku celowego suszowego z Gminnego Ośrodka Pomocy”? Czy może być kod: 89-00-00 (pozostałe przychody i koszty) czy też kod 29-31-nn? Wpłaty są efektem pracy komisji gminnych szacujących wysokość szkód suszowych.

    05/03/2007    Numer pytania: 245

    Wpływ do gospodarstwa rolnego z tytułu zasiłku celowego suszowego otrzymanego z Gminnego Ośrodka Pomocy należy oznaczyć kodem 29-31-nn („Dotacje z tytułu klęsk żywiołowych”).

  • 244. Wysłodki suche
    Jak rozliczyć wysłodki suche w gospodarstwie (nieodpłatne przekazanie do gospodarstwa jako dary) kiedy rolnik pokrywa koszty suszenia wysłodków, a po drugie: rolnik znaczną część tych wysłodków sprzedaje – czy może sprzedać te wysłodki? Jak zapisać pozostałą część wysłodków pozostających na zapasie w gospodarstwie?

    05/03/2007    Numer pytania: 244

    Wysłodki suche otrzymane w darze są ewidencjonowane w tab.9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do GR”. Odnotowujemy tylko ilość wysłodków przeznaczonych do zużycia w gospodarstwie rolnym, używając kodu 52-19-20 („Wysłodki suche”).

    Koszt suszenia oznaczamy kodem 71-29-00 („Pozostałe usługi do produkcji zwierzęcej”), uwzględniając (szacunkowo) tylko tę część kosztu, która przypada na wysłodki zużyte w gospodarstwie.

  • 239. Zapasy produktów nietowarowych
    W SWAiZ na koniec roku wykazano gnojówkę i w testach wyszedł błąd, bo na początku roku gnojówki nie było. Czy w SAiZ można dopisać ilość gnojówki na początek roku i ujawnić środek trwały (zbiornik), który przez nieuwagę nie był ujawniony w latach poprzednich?

    27/02/2007    Numer pytania: 239

    Tak, w tab.4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” należy wprowadzić do gospodarstwa rolnego środek trwały jakim jest zbiornik na gnojówkę, należy również w tab. 9 SAiZ „Zapasy produktów własnych – nietowarowych” wykazać na stan początkowy gnojówkę a gdy pojawi się komunikat o błędzie, należy w wyjaśnieniu krótko opisać zaszłość.

  • 237. Uprawy w tunelach nieogrzewanych
    W gospodarstwie prowadzona jest produkcja papryki w tunelach nieogrzewanych. Grunty przeznaczone pod tę produkcję zajmują 1 ha, jednak faktyczna powierzchnia pod folią stanowi 0,60 ha. Pozostała powierzchnia to odstępy pomiędzy tunelami. Czy w tabeli 4 „Uprawy” KOiZ należy podać pow. zbioru 0,60 ha, a odstępy pomiędzy tunelami zaliczyć do innych gruntów i zapisać je w tab.2 „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” kol. 14 KOiZ i pod kodem 11-91-00 w SAiZ i SWAiZ? Tunele te mają konstrukcję drewnianą, która stoi na polu przez 5-6 lat. Po tym okresie stawiana jest nowa konstrukcja. W wypisie z rejestru gruntów teren ten sklasyfikowany jest jako grunt orny i tak go traktuje rolnik.

    19/02/2007    Numer pytania: 237

    Jeśli tunele nieogrzewane w których uprawiana jest papryka są tunelami w których wysokość umożliwia wejście osób i wykonywanie pracy, wówczas uprawę papryki należy zaewidencjonować w tabeli 4 „Uprawy” KOiZ kodem 61-72-19 „Warzywa pod osłonami wysokimi – Pozostałe warzywa uprawiane dla owoców i kwiatów”. Powierzchnia zbioru wykazana w tabeli 4 „Uprawy” powinna odpowiadać 0,6 ha, natomiast pozostała część powierzchni tj. 0,4 ha powinna być wykazana w tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w pozycji „Ugory na GO” (kol.7 lub 8). W tabeli „Zasoby ziemi własnej” w SAiZ i SWAiZ rodzaje ziemi własnej ewidencjonujemy zgodnie z Rejestrem Gruntów.

  • 236. Mleko pochodzące od krów mamek
    Czy w KOiZ w tabeli „Zużycie produktów własnych” notujemy mleko pochodzące od krów mamek? Mlekiem tym karmione są cielęta.

    16/02/2007    Numer pytania: 236

    W KOiZ w tabeli 7 „Zużycie produktów własnych (potencjalnie towarowych) na siew, sadzenie, pasze, wylęg oraz przerób” nie ewidencjonujemy mleka pochodzącego od krów mamek. Mleko od krów mamek nie jest produktem potencjalnie towarowym.

  • 235. Dotacje – budowa płyty obornikowej i zbiornika na gnojowicę
    Rolnik podpisał umowę o dofinansowanie budowy płyty obornikowej i zbiornika na gnojowicę. 50 % rolnik dostaje od razu, a drugie 50 % po zrealizowaniu budowy i stwierdzeniu, że płyta jest wykonana prawidłowo. Po wybudowaniu rolnik zgłasza wykonanie inwestycji . Jak zapisać te fakty?

    14/02/2007    Numer pytania: 235

    Dotację należy zaewidencjonować w KWiW –Wpływy po złożeniu wniosku o płatność, w tym wpłata i należność. Jeśli druga część dotacji nie będzie wypłacona rolnikowi w roku bieżącym, należność należy wykazać w tab.8(14) SWAiZ „Należności”. W przypadku gdy rolnik nie otrzyma z różnych przyczyn pozostałej części dotacji, należy dokonać odpowiednich korekt. Zarówno przyznaną dotację jak i pozostającą na stanie końcowym należność zakodować należy kodem z grupy 2*.

  • 234. Kredyt preferencyjny
    Rolnik otrzymał decyzję przyznania kredytu preferencyjnego w listopadzie (czyli jest wpływ), jednak nie otrzymał jeszcze pieniędzy (nie ma wpłaty). Na koniec roku więc ma należność. W tabeli należności wyskakuje komunikat „kod nie jest dopuszczalny w tej tabeli”. Moje pytanie brzmi, w jakiej tabeli umieścić w/w należność?

    14/02/2007    Numer pytania: 234

    W odniesieniu do otrzymywanych kredytów istnieje w Polskim FADN odstępstwo od metody memoriałowej. Wpływ z tytułu otrzymania określonego rodzaju kredytu jest ewidencjonowany w momencie otrzymania wpłaty środków pieniężnych przez rolnika.
    Zgodnie z obowiązującą metodyką, należności z tytułu kredytów w Polskim FADN nie istnieją, dlatego w tabeli „Należności” nie są dopuszczone kody z grupy kodów „Kredyty”.

  • 233. Nakłady pracy w działalności inwestycyjnej
    Jak kodować dorywczych pracowników najemnych do sadzenia truskawek. W KWiW kodowałam 74-00-00, ale nie mogę tych godzin wpisać do tabeli 16 KOiZ, bo tam jest tylko praca najemna stała.

    05/02/2007    Numer pytania: 233

    Kodem 74-00-00 ewidencjonuje się w KWiW w tabeli Wydatki wyłącznie pracowników dorywczych do działalności operacyjnej.
    Pracowników dorywczych do działalności inwestycyjnej (którą jest sadzenie truskawek) należy zakodować od razu kodem inwestycji – takim samym jaki widnieje w główce tabeli 16 KOiZ („Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie”) i nie pokazuje się ich w tabeli 1 KOiZ („Zasoby i nakłady pracy …”), w której ewidencjonowane są wyłącznie nakłady pracy do działalności operacyjnej.
    W tabeli 16 KOiZ dopuszczono kod 73-00-09 ze względu na możliwość ewentualnego ‘przesunięcia’ pracowników stałych z działalności operacyjnej do działalności inwestycyjnej.

  • 232. Uprawy pod osłonami
    Jak rozgraniczyć plony i m2 z tunelu foliowego jeżeli np. na 180 m2 rośnie pomiędzy pomidorami sałata, po niej rzodkiewka, następnie jest plon pomidorów i znów sałaty lub rzodkiewki. W m-c letnich następuje odmłodzenie plantacji pomidorów, które ponownie zaczynają plonować w miesiącu październiku? Są to tunele ogrzewane, a produkty /sałata, rzodkiewka, pomidory/ są sprzedawane na targowisku.

    05/02/2007    Numer pytania: 232

    W takim przypadku uprawy pod osłonami należy odnotować w tab.4 KOiZ „Uprawy”, ewidencjonując w osobnych wierszach powierzchnię i zbiór poszczególnych gatunków roślin warzywnych i podając w kol.3 kod typu uprawy „4” („Uprawa pod osłonami wysokimi”). Jeśli któryś z gatunków był uprawiany kilkakrotnie, wówczas powierzchnię, a także zbiory należy zsumować.

  • 231. Dotacje do buraków cukrowych
    Jakim kodem należy kodować płatność do buraków cukrowych?

    05/02/2007    Numer pytania: 231

    Płatność do buraków cukrowych oznaczana jest kodem 21-44-nn.

  • 230. Usługowy zbiór rzepaku
    Rolnik wykonał u sąsiada usługę zbioru rzepaku, za którą otrzymał zapłatę w postaci nasion rzepaku. Otrzymany rzepak sprzedał razem ze swoim zbiorem (również uprawiał rzepak), cały rzepak zafakturowany jest w jednej pozycji. Jak należy zapisać taką operację?

    05/02/2007    Numer pytania: 230

    W zapisach nie uwzględniamy odsprzedaży obcych produktów. W KWiW należy odnotować dwa zdarzenia:
    1) Usługę zbioru rzepaku, wpisując ją po stronie Wpływów kodem 71-19-00 – „Pozostałe usługi do produkcji roślinnej” i podając jako wartość – oszacowaną wartość rzepaku obcego (w tym celu fakturę sprzedaży rzepaku obejmującą rzepak własny i obcy rozbić należy na 2 pozycje);
    2) Sprzedaż rzepaku – odnotować należy tylko rzepak własny (kodem 61-33-1* „Rzepak i rzepik”).

  • 229. Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
    Jak zakodować zwrot akcyzy za paliwo rolnicze? Czy może być kod 27-93-nn?

    05/02/2007    Numer pytania: 229

    Tak, zwrot akcyzy za paliwo rolnicze należy ewidencjonować kodem 27-93-nn („Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej”).

  • 228. Ubezpieczenie KRUS
    Jakim kodem zapisać uzyskane przez rolnika chorobowe płatne przez KRUS z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie?

    05/02/2007    Numer pytania: 228

    Wszelkie świadczenia płacone przez KRUS (np. chorobowe) użytkownikowi gospodarstwa rolnego nie są ewidencjonowane w książkach rachunkowości rolnej, gdyż są przychodem osobistym rolnika i jego rodziny.

  • 227. Susza
    Jeżeli wystąpiła susza, a nie ma ogłoszonej klęski żywiołowej, to w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych…” należy to uwzględnić czy nie? Rolnik posiada protokoły z szacowania szkód i ubiega się o kredyt klęskowy.

    05/02/2007    Numer pytania: 227

    Straty w wyniku suszy uwzględniamy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych…” nawet, jeśli nie ma ogłoszonego stanu klęski żywiołowej, pod warunkiem, że został uruchomiony oficjalny program pomocy poszkodowanym, a strata jest udokumentowana protokołem z szacowania szkód.

    W przypadku częściowego przyorania na wiosnę rzepaku nic nie piszemy w tabeli 14 KOiZ „Wykaz strat losowych..”. Wymarznięcie rzepaku należy traktować jako zwykłe ryzyko związane z produkcją, a nie stratę losową. Jeżeli jednak uprawy były ubezpieczone i otrzymano odszkodowanie za zaistniałe straty, zdarzenie odnotowujemy w tab.14 KOiZ „Wykaz strat losowych…” wypełniając tylko kolumny 1, 2 oraz 7. Należy również pamiętać o odnotowaniu odszkodowania (odpowiednim kodem ubezpieczenia) w tab. Wpływy KWiW.

    W tab. 4 KOiZ „Uprawy” należy podać pełną powierzchnię uprawy rzepaku, jednak w rozbiciu na dwa wiersze – część która pozostała i dała zbiór – z kodem typu uprawy „1” („polowa: w plonie głównym”), natomiast część, która została przyorana – z kodem typu uprawy „2” („polowa: przedplon, poplon, wsiewka”), podając plon = 0 i kod powodu braku zbioru „1” („Niekorzystne warunki pogodowe”).

  • 226. Bezpłatna wymiana gruntów
    Rolnik zamienił się /na zasadzie bezpłatnej wymiany/ z sąsiadem: oddał 0,6 ha gruntu rolnego w zamian za 0,4 ha działki leśnej. Jak to zapisać w KOiZ, skoro nie ma tam w tab. pomocniczej A – Zmiany w zasobach ziemi własnej, odpowiedniej rubryki?

    05/02/2007    Numer pytania: 226

    Bezpłatną wymianę gruntów z sąsiadem należy zaewidencjonować w KWiW (jest to transakcja barterowa), pamiętając, aby zapisać zarówno „sprzedaż” gruntu rolnego, jak i „zakup” działki leśnej z tą samą wartością. Należy również odnotować zmiany w Tabeli pomocniczej A „Zmiany w zasobach ziemi własnej” KOiZ (kolumny „Przybyło/z zakupu” i „Ubyło/sprzedano”), aby na koniec roku prawidłowo wypełnić tabele 1(1) („Zasoby ziemi własnej na dzień 31.12.”) i 2(3) („Drzewostan leśny”) SWAiZ.

  • 225. Różnice kursowe – korekta rozliczenia dotycząca buraków cukrowych
    Jak należy zakodować kwotę otrzymaną z tytułu rozliczenia należności za buraki cukrowe za ubiegły rok wynikającą ze zmiany kursu euro? Fakturę korygującą rolnik otrzymał w br. we wrześniu przy planowaniu dostaw buraków, kwota ta jest doliczana do bieżącego rozliczenia za sprzedane buraki. Na fakturze za buraki cukrowe sprzedane jesienią br. w rozliczeniu jest pozycja: „Korekta rozliczenia /k.Euro” i kwota należności dla plantatora.

    05/02/2007    Numer pytania: 225

    Korektę rozliczenia dotyczącą buraków cukrowych wynikającą ze zmiany kursu euro należy zaewidencjonować używając kodu 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”).

  • 224. Sprzedaż tuszek wieprzowych i drobiowych
    Gospodyni sprzedaje kury i brojlery z własnego gospodarstwa w postaci oskubanych i wypatroszonych tuszek. Jak prawidłowo zapisać taką operację? Podobna sytuacja jest przy sprzedaży trzody. Rolnik oddaje tucznika do uboju (usługa), a tusze sprzedaje sąsiadom.

    05/02/2007    Numer pytania: 224

    AKTUALIZACJA 08.08.2023 Zwierzęta (tuczniki, drób) należy przekazać na przerób w tab.7 KOiZ („Zużycie produktów własnych…”). W kol. 4  „J.m.” należy wstawić obowiązującą dla danej grupy zwierząt jednostkę miary. W kolumnie „Przeznaczono na przerób”, w przypadku zwierząt, dla których obowiązującą jednostką miary są kilogramy, należy w kol.15 „produkty surowe” podać wagę, natomiast w kol. 16 „zwierzęta” – ilość przekazanych sztuk. Jeżeli przekazania dotyczą zwierząt, dla których obowiązującą jednostką miary są sztuki, należy podać  liczbę przekazanych zwierząt w kol. 16 „zwierzęta”, natomiast nie należy wypełniać kol. 15. Sprzedaż tusz i rąbanki należy ewidencjonować w tab. Wpływy KWiW kodem 67-71-00 „Mięso surowe”. Usługę uboju należy odnotować kodem 71-21-90 „Pozostałe usługi specjalistyczne do produkcji zwierzęcej”.

  • 221. Uprawy pod osłonami wysokimi
    Jak rozumieć pojęcie „uprawy pod osłonami wysokimi”?

    06/12/2006    Numer pytania: 221

    W tabeli 4 KOiZ „Uprawy”, pod pojęciem uprawy pod osłonami wysokimi rozumiane są uprawy w szklarniach i trwałych inspektach, a także tunelach foliowych, ogrzewanych i nieogrzewanych, których wysokość umożliwia wejście osób i wykonywanie pracy.

  • 220. Inwestycja – budowa płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę
    W gospodarstwie prowadzona jest inwestycja – budowa płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę. Czy traktować to jako jedną czy dwie inwestycje budowlane, skoro zakup materiałów jest wspólny?

    20/10/2006    Numer pytania: 220

    Budowę płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę należy potraktować jako dwie inwestycje, rozdzielając je proporcjonalnie do zużycia materiałów.

  • 219. Sprzedaż kapusty pekińskiej w szt. i w dt
    Proszę o informację jak powinien postąpić doradca w przypadku, gdy w gospodarstwie prowadzona jest uprawa kapusty (rozliczana i sprzedawana w dt) oraz kapusty pekińskiej (rozliczana i sprzedawana w szt.) i obie uprawy mają taki sam kod. Przeliczanie kapusty pekińskiej na dt nie dość, że czasochłonne to raport końcowy nie będzie w pełni zadowalał oczekiwań rolnika. Proszę o odpowiedź jak powinny być prowadzone zapisy w KWiW oraz KOiZ?

    20/10/2006    Numer pytania: 219

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 W wyżej opisanym przypadku w tab. 4 KOiZ „Uprawy” ewidencjonujemy powierzchnię kapusty głowiastej i kapusty pekińskiej w dwóch oddzielnych wierszach, z oznaczeniem tym samym kodem. Zbiór kapusty należy podać w dt, natomiast w przypadku kapusty pekińskiej pozostawić kol. 9 „Zbiór” pustą, wpisać w kol.11 „Powód braku zbioru” kod 9 „Inny” a gdy pojawi się komunikat o błędzie wyjaśnić, że chodzi o sprzedaż w sztukach. Przy sprzedaży w KWiW w kolumnie „Jednostka miary” ewidencjonujemy taką jednostkę miary, w jakiej kapusta była sprzedawana (tj. w przypadku kapusty – dt, a w przypadku kapusty pekińskiej – szt.). Należy pamiętać, że w przypadku stosowania różnych jednostek miary (szt., dt), w Raporcie Indywidualnym nie będą dla tej produkcji wyliczane plon i jednostkowa cena sprzedaży.

  • 216. Uprawa facelii
    Jakiego kodu należy użyć, jeżeli rolnik uprawiał facelię w celu pożytku dla pszczół, ale z plantacji tej zebrał nasiona, które przeznaczył w części na sprzedaż i na siew?
    Jak należy zakodować uprawę, jeżeli facelia została wysiana w celu wykorzystania na paszę?

    14/07/2006    Numer pytania: 216

    AKTUALIZACJA 13.07.2023 W przypadku, kiedy rolnik pozyskuje nasiona facelii, uprawę należy potraktować jako plantacje nasienne ewidencjonując ją w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” kodem 62-90-00 „Pozostałe plantacje nasienne”. Jeżeli natomiast rolnik nie zbiera nasion i facelia wysiana jest tylko dla pszczół, należy zakodować ją jako nawóz zielony (64-30-00).

    Jeżeli facelia jest uprawiana na paszę, należy w tab.4 KOiZ „Uprawy” użyć kodu 61-59-00 „Pozostałe polowe uprawy pastewne na zielonkę”.

  • 214. Nieodpłatne przekazanie gruntów ornych a uprawa ozimin
    Rolnik przekazał w lutym grunty nieodpłatnie swojemu dziecku. Na części areału wysiane na jesieni było żyto ozime z przeznaczeniem na nasiona. Przekazanie gruntów zapisane jest w tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”. W testach pojawia się komunikat: Cykl kr. na SP <-> uprawy w KOiZ: Wykazano koszty razem nasion w cyklu kr. na SP, a brak powierzchni upraw ozimych.

    13/07/2006    Numer pytania: 214

    Uprawę żyta ozimego należy odnotować w tab. 4 KOiZ „Uprawy” podając kod powodu braku zbioru 3 „sprzedaż uprawy „na pniu””. Powierzchnia ta musi być również uwzględniona w tab.2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w kol.5 „Użytki rolne użytkowane”. Należy pamiętać, aby w tab.8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” uwzględnić przekazanie uprawy na pniu (kodem 88-00-00). Zapisy w tab. 11 SAiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”, dotyczące poniesionych na uprawę kosztów, należy pozostawić bez zmian. Jeżeli pojawi się komunikat o błędzie, wystarczy podać wyjaśnienie, krótko opisując zaszłość.

  • 213. Zakup kukurydzy na „pniu”
    Rolnik zakupił 7 ha kukurydzy „na pniu”, którą zapisał w tab. 4 KOiZ „Uprawy”. Powierzchnia ta nie została wliczona do UR w tab. 2 „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” KOiZ. Program zgłasza komunikat, że pow. UR się nie bilansuje. Z kolei dopisanie tej powierzchni do UR pociąga za sobą kwestię czynszu dzierżawnego, którego nie było, gdyż z pola została zebrana tylko kukurydza. Jak zapisać powierzchnię UR?

    13/07/2006    Numer pytania: 213

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Uprawę zakupioną na „pniu” należy zapisać w tab. 4 KOiZ „Uprawy” podając w kol.4 „Na gruncie” kod zapisu „4” („obcym, uprawy zakupione „na pniu””). W tab. 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” nie odnotowujemy tej powierzchni. W przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie, należy wyjaśnić, że zakupiono ”na pniu” 7 ha kukurydzy. Należy pamiętać, aby zakupioną uprawę odnotować w tab. Wydatki KWiW pod kodem 88-00-00 „Sprzedaż/zakup upraw „na pniu””.

  • 211. Uprawa słonecznika
    Jakim kodem zapisać uprawę słonecznika przeznaczonego do sprzedaży na rynku (koszyczki słonecznika). Słonecznik sprzedawany jest w szt., jak zapisać ilość w książce?

    14/06/2006    Numer pytania: 211

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Skoro rolnik sprzedaje koszyczki słonecznika w szt. to sprzedaż należy pokazać w szt., zapisując zaszłość kodem słonecznika (61-33-20). W tab. 4 KOiZ „Uprawy” należy pozostawić nie wypełnioną kol.9 „Zbiór”, podając kod powodu braku zbioru = 9 „Inny”.

  • 207. Dopłata do skrobi
    Jakim kodem zakodawać dopłatę do skrobi przyznaną z ARR w ubiegłym roku?

    14/06/2006    Numer pytania: 207

    Dopłatę do skrobi należy zakodować 21-43-nn („Płatność do skrobi ziemniaczanej”).

  • 206. Cykl krótki-wapno tlenkowe a obornik z zakupu
    Pytanie do tabeli 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki” – Rolnik wysiał po żniwach wapno tlenkowe pod oziminy a w tabeli 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki” nie ma możliwości wprowadzenia kodu 51-30-00 „Nawozy wapniowe”. Test wyrzuca to jako błąd; przecież obornik z zakupu też działa dłużej niż rok a można go wpisać do tabeli 12 „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”.

    14/06/2006    Numer pytania: 206

    Według metody Polskiego FADN koszt nawozów wapniowych obciąża rok bieżący. Obornik z zakupu zastosowany pod oziminy jest substytutem nawozów mineralnych i dlatego musi być zawarty w cyklu krótkim.

  • 205. Żyto ozime a uprawa warzyw
    Rolnik w roku poprzednim podał, że wysiał żyto ozime z przeznaczeniem na nasiona. Dokonano zapisu w tab. 7 KOiZ „Zużycie produktów własnych (potencjalnie towarowych) na siew, sadzenie, pasze, wylęg oraz przerób” w kol.6 „Ilość zużyta na siew” oraz w tab.12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”. Wiosną następnego roku rolnik zmienił plany, spasł bydłem rosnące żyto, zaorał i posiał na tym polu warzywa, które będą plonem głównym. Jak należy odnotować takie zdarzenie?

    14/06/2006    Numer pytania: 205

    W roku poprzednim nie należy dokonywać żadnych zmian.
    W roku bieżącym należy wpisać uprawę żyta kodem 61-13-20 do tab.4 KOiZ „Uprawy” jako poplon ozimy (kod typu uprawy 2 „polowa: przedplon, poplon, wsiewka”) pokazując powierzchnię i zbiór zielonki, a warzywa, które rolnik posiał (lub posadził) na miejscu żyta wprowadzić do tab.4 KOiZ „Uprawy” jako plon główny (kod typu uprawy 1 „polowa: w plonie głównym”).

    W sytuacji, kiedy żyto wysiewane jest od razu z przeznaczeniem na zielonkę należy użyć kodu 61-53-00 („Zboża i mieszanki zbóż z innymi roślinami na zielonkę”).

  • 204. Sprzedaż mieszanki jarej łubinu słodkiego z pszenżytem jarym
    Rolnik sieje mieszankę jarą łubinu słodkiego z pszenżytem jarym (61-23-10). Zbierana mieszanka jest następnie czyszczona, rozdzielana i sprzedawana oddzielnie jako pszenżyto jare (61-16-10) i łubin słodki (61-22-30). Jak należy postąpić w takiej sytuacji: w gospodarstwie nie ma upraw pszenżyta jarego i łubinu w czystym siewie a finalnie pojawią się takie nasiona?

    14/06/2006    Numer pytania: 204

    Mimo, że rolnik sprzedaje oddzielnie pszenżyto jare i łubin słodki, w obu przypadkach we wpływach należy pokazać sprzedaż pod kodem mieszanki (61-23-10).

  • 203. Jednoroczne rośliny zielarskie
    Podczas testowania pojawił się komunikat o błędzie „Wykazano zasiew dla upraw 61-35-30 a nie ma nasadzeń trwałych na stanie GR”. Gospodarstwo uprawia rośliny jednoroczne zielarskie. Czy użyto w tym wypadku dobrego kodu? Czy kod 61-35-30 jest kodem wspólnym dla roślin jednorocznych i dla upraw trwałych?

    17/05/2006    Numer pytania: 203

    Kod 61-35-30 („Rośliny zielarskie (lecznicze, przyprawowe, aromatyczne)”) jest wspólnym kodem dla roślin zielarskich jednorocznych i dla upraw wieloletnich. W przypadku pojawienia się powyższego komunikatu należy w wyjaśnieniu napisać, że w gospodarstwie uprawia się rośliny zielarskie jednoroczne.

  • 202. Opłata za przekazanie gruntów
    Jak zakodować koszty związane z przepisaniem przez rolnika części gruntów na syna?

    17/05/2006    Numer pytania: 202

    Koszty związane z przepisaniem przez rolnika części gruntów na syna należy zaewidencjonować kodem 71-99-00 „Pozostałe usługi do dział. operacyjnej (ogólnogospodarczej)”.

  • 201. Zwrot kosztów orki
    Jak zakodować w KWiW w bieżącym roku zdarzenie dotyczące otrzymanego przez rolnika zwrotu kosztów orki wykonanej w ubiegłym roku, które nastąpiło w związku z zerwaniem umowy dzierżawnej?

    17/05/2006    Numer pytania: 201

    Ponieważ jak rozumiemy nie było należności na stanie początkowym, w roku bieżącym zwrot pieniędzy należy przyjąć jako pozostałe przychody (89-00-00).

  • 200. Zabiegi pielęgnacyjne w gospodarstwach sadowniczych
    Rolnik prowadzi gospodarstwo sadownicze, na jesieni ubiegłego roku zakupił ok. 100 drzewek (jabłoni) na „wymianę” z drzewami, które „wypadły” w sadzie. Nie wysadził ich jesienią, lecz wiosną tego roku. Powierzchnia sadu nie uległa zwiększeniu. Jak powinny wyglądać prawidłowe zapisy?

    17/05/2006    Numer pytania: 200

    Jeśli rolnik chce potraktować zakup 100 szt. drzewek jako „remont bieżący sadu” to zarówno w zakupach jak i w zapasach użyć należy kodu 51-10-00 (materiał siewny i rozmnożeniowy).

  • 199. Udziały w mleczarni
    Jaką ilość należy wpisać przy zakupie udziałów w mleczarni?

    27/04/2006    Numer pytania: 199

    W przypadku zakupu udziałów i akcji w mleczarni należy wpisać 1 szt.

  • 192. Wyposażenie biura mieszczącego się w domu rolnika
    Rolnik wydzielił w swoim domu pomieszczenie na biuro gospodarstwa. Do owego pomieszczenia kupuje meble o wartości powyżej 300 euro. Jakim kodem zakodować te zakupy?

    28/03/2006    Numer pytania: 192

    Wyposażenie biura w domu mieszkalnym należy potraktować jak ulepszenie robione w obcym środku trwałym, zakup mebli należy więc zakodować 19-00-nn.

  • 191. Utrzymywanie psów w gospodarstwie
    Rolnik utrzymuje psy do pilnowania gospodarstwa. Ponieważ są to duże zwierzęta, okazuje się, że w skali miesiąca wydaje na ich utrzymanie całkiem spore kwoty. Jakiego kodu należy użyć aby zakodować wydatki z nimi związane, chodzi tu szczególnie o koszt karmy.

    28/03/2006    Numer pytania: 191

    Psy stróżujące należy zaewidencjonować w tab. 7 SAiZ i 3(7) SWAiZ oraz odnotować w tab. 5 KOiZ pod kodem 66-98-* „Pozostałe zwierzęta”. Zakup karmy należy zapisać pod kodem 52-14-90 „Koncentraty białkowe, mieszanki pełnoporcjowe i uzupełniające dla pozostałych zwierząt”.

  • 190. Transakcja barterowa
    Rolnik w marcu bieżącego roku sprzedał pszenicę – rozliczenie z tytułu sprzedaży nastąpiło w tym samym miesiącu w towarach – otrzymał nawozy wieloskładnikowe. W kwietniu sprzedał część otrzymanych nawozów – jak zaksięgować transakcję sprzedaży nawozów?

    15/03/2006    Numer pytania: 190

    Należy odnotować we wpływach sprzedaż pszenicy, podając jako wartość sprzedaży pełną kwotę, będącą równowartością otrzymanych nawozów (zarówno tych zatrzymanych w GR, jak i tych później odsprzedanych). Po stronie wydatków należy zapisać zakup nawozów, uwzględniając tylko te zatrzymane w GR. Nawozów odsprzedanych nie wykazujemy nigdzie, ponieważ w systemie Polski FADN nie dopuszczamy możliwości wykazywania odsprzedaży nawozów.

  • 189. Premia za odstawiony żywiec
    Zakłady mięsne wypłacają rolnikowi premię za odstawiony żywiec (tak jest napisane na fakturze VAT RR). Czy można to zakodować kodem 89-00-00, bo trudno powiedzieć czy premia dotyczy sprzedanych tuczników, czy np. wybrakowanych macior. Ta premia jest wypłacana tylko rolnikom, którzy mają podpisaną umowę przynajmniej na rok i dostarczają większe partie zwierząt, więc to nie jest dotacja.

    14/03/2006    Numer pytania: 189

    W przypadku, gdy nie określono dokładnie produktu (patrz: faktura poniżej), którego dotyczy premia należy oznaczyć ją kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”).

     

  • 188. Zakup folii do tuneli
    W gospodarstwie prowadzona jest produkcja warzyw w tunelach nieogrzewanych. W książce inwentarzowej tunele są zaewidencjonowane grupami pod względem wieku. Drewniana konstrukcja tuneli użytkowana jest 5-6 lat, natomiast folia w zależności od potrzeb średnio 3 lata, choć bywają przypadki, iż po roku trzeba ją wymienić. Jakim kodem odnotować zakup folii. Na przykład w grupie 3-letnich tuneli jest ich 10 szt. i na 6 tunelach wymieniana jest folia.

    14/03/2006    Numer pytania: 188

    Folię, która jest kupowana do wykorzystania w konkretnym tunelu należy wprowadzić do gospodarstwa poprzez tabelę inwestycyjną (tab. 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”) – w takim przypadku zakup folii oznaczamy kodem z grupy „05-29-nn” – czyli kodem tunelu, w którym wymieniana jest folia.
    Jeżeli rolnik kupuje folię bez konkretnego przeznaczenia i ją magazynuje, należy zakup tej folii odnotować używając kodu 55-00-00 („Pozostałe materiały…”).

    UWAGA! – w momencie, gdy folia zakupiona kodem 55-00-00 będzie wymieniana w konkretnym tunelu, należy, tak jak to zaznaczono w „Instrukcji prowadzenia zapisów…” (w rozdziale dotyczącym tabeli 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”), zmienić w tab. Wydatki KWiW (bądź w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego”) kod 55-00-00 na kod odpowiedniej inwestycji.

  • 185. Spłaty kredytu
    Czy spłaty kredytu, który został poręczony dla sąsiada (ten przestał spłacać) traktować jako transakcje w ramach działalności osobistej czy operacyjnej?

    28/02/2006    Numer pytania: 185

    Spłaty kredytu, który został poręczony dla sąsiada traktować należy jako rezultat osobistej decyzji nie mającej związku z gospodarstwem rolnym.
    Z tego powodu tego rodzaju transakcji nie wolno ewidencjonować w książkach rachunkowych.

  • 184. Płatności obszarowe
    Czy wpływy do gospodarstwa z tytułu płatności obszarowych w kolejnych latach oznaczamy kodem zawierającym nowy kolejny numer (nn)?

    28/02/2006    Numer pytania: 184

    Tak, wpływy do gospodarstwa z tytułu płatności obszarowych przyznawane w kolejnych latach należy ewidencjonować kolejną, wolną „nn”.

  • 183. Sprzedaż maszyny rolniczej
    Rolnik w bieżącym roku sprzedał maszynę rolniczą, którą zakupił kilka lat wcześniej i wykazał w tab. 4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia”. Czy jest to sprzedaż opodatkowana stawką 23 %, czy zwolniona z VAT? Czy będzie różnica w przypadku sprzedaży maszyny używanej przez rolnika ryczałtowego i rolnika opodatkowanego w chwili obecnej na zasadach ogólnych, który nabył maszynę w czasie, kiedy nie był jeszcze podatnikiem VAT?

    28/02/2006    Numer pytania: 183

    Po zmianie przepisów o VAT od roku 2014 rolnik będący podatnikiem VAT zobowiązany jest do naliczenia VAT należnego od sprzedaży środków trwałych (maszyn) niezależnie od tego, czy przy ich zakupie VAT odliczał czy nie. Zatem jeśli sprzedaje maszynę zakupioną w czasie kiedy był rolnikiem ryczałtowym musi również odprowadzić podatek VAT.

    Rolnik ryczałtowy sprzedaje swoje aktywa zawsze w wartości brutto.

  • 182. Środki ochrony roślin – korekta faktury
    Rolnik w sierpniu bieżącego roku kupił środki ochrony roślin (nastąpiła dostawa do gospodarstwa) – otrzymał fakturę z terminem płatności w grudniu. W grudniu otrzymał fakturę korygującą do faktury sierpniowej, tytuł korekty – zwrot środków ochrony roślin (mimo, ze fizycznie środki te nadal pozostawały w gospodarstwie) i kolejną fakturę na te same środki z wyższą wartością. Jakich zapisów dokonać w KWiW?

    28/02/2006    Numer pytania: 182

    Na podstawie faktury opiewającej na właściwą wartość zakupu (otrzymanej w grudniu), w sierpniu należy dokonać poprawki na właściwą ilość i wartość wykazaną w tej fakturze.

  • 181. Środki ochrony roślin – kaucja
    Rolnik w marcu bieżącego roku kupił środki ochrony roślin (nastąpiła dostawa do gospodarstwa) – otrzymał fakturę z terminem płatności w czerwcu bieżącego roku, w której w oddzielnej pozycji widniała kaucja za opakowania zwrotne. W czerwcu opakowania zostały zwrócone do firmy i uregulowano należność za środki ochrony roślin. Jakimi zapisami i kodami w KWiW ująć wartość opakowań?

    28/02/2006    Numer pytania: 181

    W KWiW w marcu należy zaewidencjonować zgodnie z fakturą, kodami z grupy 5* (środki ochrony roślin) i kodem 33-00-nn (kaucje gwarancyjne), a po rozliczeniu, w tym przypadku w czerwcu, należy „zwrócić” kaucję przez książkę KWiW Wpływy (tym samym kodem).

  • 180. Spłaty rodzinne
    Jak powinna być zapisana:
    1. spłata rodzinna, gdy jest zobowiązaniem krótkoterminowym?
    2. spłata, która została ustalona i spłacona w roku bieżącym?

    28/02/2006    Numer pytania: 180

    Spłaty rodzinne według metodyki Polskiego FADN są zawsze zobowiązaniami długoterminowymi, ewidencjonowanymi w tab. 15b SAiZ „Zobowiązania długoterminowe – Pozostałe zobowiązania długoterminowe”.

    W przypadku spłaty, która została ustalona i spłacona w roku bieżącym, należy zrobić korektę SP – wpisać zobowiązanie w tabeli 15b SAiZ, kodem 46-00-00. Jeżeli natomiast spłata została ustalona w roku bieżącym, ale realizowana będzie dopiero w roku następnym, należy wpisać zobowiązanie na SP dopiero w przyszłym roku.

  • 179. Dzierżawa schładzalnika
    Pytanie dotyczy potrącenia za mleko za „dzierżawę schładzalnika”. Mleczarnia wydzierżawiła rolnikowi schładzalnik. Rolnik nie ma tego schładzalnika w gospodarstwie tylko schładzalnik jest własnością SM i stoi u sołtysa a rolnicy (ok. 20 rolników) noszą mleko do tego schładzalnika i SM potrąca im pisząc na fakturze za „dzierżawę schładzalnika”. Jaki powinien być kod w tab. Wydatki KWiW?

    28/02/2006    Numer pytania: 179

    Wydzierżawienie schładzalnika od mleczarni na określony czas, bez prawa naliczania amortyzacji, należy zakodować kodem 87-31-nn („Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego”).

  • 178. Gospodarstwo sadownicze-sprzedaż sadzonek
    Gospodarstwo sadownicze około 30 ha z produkcją owoców: maliny, jeżyny, truskawki, posiada wpływy z tytułu sprzedaży tych owoców, a dodatkowo pozyskuje z tych upraw sadzonki malin, truskawek nie prowadząc dla tej działalności odrębnych szkółek. Rolnik traktuje sprzedaż pozyskanych sadzonek jako dodatkowy wpływ. Proszę podać z jakim kodem sprzedawać te sadzonki i w jaki sposób ta dodatkowa produkcja powinna zostać zapisana w KOiZ. Podobna sytuacja występuje w gospodarstwach zajmujących się produkcją truskawek – owoców, które przy zakładaniu nowych nasadzeń pozyskują sadzonki w dużej części ze swoich plantacji, które nie są szkółkami.

    28/02/2006    Numer pytania: 178

    W tym przypadku, sprzedaż dodatkowo pozyskanych sadzonek malin, truskawek należy potraktować jako sprzedaż produktów z matecznika i zakodować 62-51-00 „Inne uprawy nasienne i rozsadniki w uprawie polowej”.

  • 177. Sprzedaż natki pietruszki
    Rolnik uprawia pietruszkę na korzeń /4 ha/, sprzedaje z tej samej plantacji natkę pietruszki. Jak zakodować natkę pietruszki i gdzie należy wpisać zbiór natki?

    18/01/2006    Numer pytania: 177

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Sprzedawaną pietruszkę, a także natkę, ewidencjonujemy w KWiW w tab. Wpływy tym samym kodem (w zależności od sposobu uprawy): 61-71-39 „Warzywa w uprawie polowej – Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste” lub 61-73-39 „Warzywa w ogrodach towarowych – Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste” podając w kol. „Wyszczególnienie”, czy konkretny zapis dotyczy korzenia czy natki pietruszki. W KOiZ w tab. 4 „Uprawy” podajemy zbiór główny – korzenia pietruszki, natomiast nie wpisujemy zbioru natki w zbiorze ubocznym, ponieważ sprzedaż natki jest prowadzona w pęczkach.  Należy pamiętać, że ze względu na stosowania różnych jednostek miary (pęczki, dt), w Raporcie Indywidualnym nie będą dla tej produkcji wyliczane plon i jednostkowa cena sprzedaży.

  • 176. Wycena majątku
    Jaki kod wpisać dla usługi wyceny majątku sporządzanej dla uzyskania kredytu na realizację inwestycji w gospodarstwie rolnym: prowadzonej inwestycji czy usługi ogólnogospodarczej 71-99-00?

    18/01/2006    Numer pytania: 176

    Jeżeli koszt wyceny jest relatywnie niski i nie zaburzy wyników bieżącego roku, wówczas należy użyć kodu 71-99-00 („Pozostałe usługi do dział. operacyjnej (ogólnogospodarczej)”).

  • 175. Kredyt pomostowy
    Jakiego użyć kodu dla bankowego kredytu pomostowego na realizację inwestycji w gospodarstwie rolnym: preferencyjny czy komercyjny?

    18/01/2006    Numer pytania: 175

    Dla bankowego kredytu pomostowego na realizację inwestycji w gospodarstwie rolnym używamy kodu z grupy kredytów komercyjnych.

  • 173. Dochody spoza gospodarstwa
    Mam pytanie dotyczące ankiety o dochodach spoza gospodarstwa. Jak należy traktować 200 zł za prowadzenie książki?

    18/01/2006    Numer pytania: 173

    W grudniu należy wpisać „31” w dochodach spoza gospodarstwa w kol. 4 „Pozostałe”. Jeżeli rolnik nie chce podpisać się pod ankietą, a jego dodatkowe dochody to tylko 200 zł z Instytutu – należy wtedy napisać na ankiecie, że rolnik nie wyraża zgody na udostępnianie danych (nie wykazujemy 200 zł w grudniu). W takim przypadku poprawnie wypełniona ankieta zawiera NIG gospodarstwa, imię, nazwisko i numer pracownika biura rachunkowego oraz adnotację: rolnik nie wyraża zgody i podpis rolnika lub doradcy.

  • 171. Pnie pszczele
    Rolnik zakupuje pojedyncze matki pszczele. Czy zakup ten kodujemy także kodem 66-91-00 „Pszczoły – pnie”?

    12/01/2006    Numer pytania: 171

    Tak, zakup matek pszczelich zapisujemy kodem 66-91-00 „Pszczoły – pnie”.

  • 168. Korekta danych rachunkowych
    Podczas wprowadzania poprawek poprzez KOREKTĘ (np. Tabela 11 SAiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”) nie mam możliwości zapisania zmiany w polu „wartość”. Czy to jest poprawne działanie programu?

    16/11/2005    Numer pytania: 168

    Korekta danych rachunkowych jest dokonywana dla każdego zapisu/pola osobno, natomiast skorygowanie pola „wartość” jest niemożliwe. Zapis w polu „wartość” zostanie automatycznie przeliczony przy zmianie korektą np. ilości.

  • 167. Internetowe kursy FADN
    Czy internetowe kursy FADN są płatne, czy uczestnik kursu ponosi jakieś opłaty?

    09/11/2005    Numer pytania: 167

    Kursy e-learningowe FADN są bezpłatne, uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat.

  • 166. Gospodarstwa ekologiczne
    Prawidłowe ewidencjonowanie poniesionych kosztów kontroli gospodarstw ekologicznych oraz dotacji do kosztów kontroli.

    05/10/2005    Numer pytania: 166

    Do zapisów kosztów kontroli w gospodarstwach ekologicznych zawsze należy stosować kod 71-99-00 „Pozostałe usługi do dział. operacyjnej (ogólnogospodarczej)”.

    Dotacje do kosztów kontroli ekologicznej (nazywane też refundacją kosztów transakcyjnych, kod 27-99-nn) otrzymują rolnicy spełniający warunki przyznania płatności ekologicznej, za wyjątkiem rolników, którzy są beneficjentami działań:

    1. „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności objętego PROW 2007-2013 (kod 27-92-nn z Wykazu kodów 2014);
    2.  „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych – wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości żywności” w ramach PROW 2014-2020 (kod 24-11-nn) bo koszty kontroli są refundowane z tego działania.

    Tak więc dotacje do kosztów kontroli mogą wystąpić albo pod kodem 27-99-nn albo: 27-92-nn (PROW 2007-2013) lub 24-11-nn (PROW 2014-2020), ale nigdy pod oboma kodami jednocześnie.

    Do zapisów dotacji do produkcji ekologicznej otrzymanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 należy stosować kody z grupy 24-7 – „Rolnictwo ekologiczne/M11”.

     

  • 165. Dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych w przepływach pieniężnych
    Do jakiej działalności powinno się zaliczać dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych?

    30/06/2005    Numer pytania: 165

    Dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych zaliczamy do działalności operacyjnej.

  • 164. Wpłaty na Fundusz Inwestycyjny Spółdzielni Mleczarskiej i wpłaty na FWP
    Jaki kod należy zastosować dla Funduszu Inwestycyjnego, potrącanego przez Spółdzielnię Mleczarską z należności za odstawiane mleko (z tych środków rolnik nie może korzystać i nie są one mu zwracane w przypadku np. wystąpienia ze spółdzielni), a jaki dla środków potrącanych na FWP (które są własnością rolnika i po jego wystąpieniu z SM są mu zwracane tak samo jak udziały)?

    30/06/2005    Numer pytania: 164

    Bezzwrotne wpłaty na Fundusz Inwestycyjny Mleczarni potraktować należy jako koszt sprzedaży produkcji zwierzęcej (kod 82-82-00), natomiast wpłaty na wszelkie FWP, jeśli są własnością rolnika i podlegają zwrotowi kodować należy 18-39-nn („Pozostałe składniki finansowego majątku trwałego posiadane przez gospodarstwo rolne”).

  • 163. Opłata notarialna przy zakupie gruntów rolnych
    Z jakim kodem zanotować w KWiW opłatę notarialną związaną z zakupem gruntów rolnych?

    30/06/2005    Numer pytania: 163

    Opłatę notarialną związaną z zakupem gruntów rolnych należy zaewidencjonować kodem 71-99-00 „Pozostałe usługi do dział. operacyjnej (ogólnogospodarczej)”.

  • 162. Plon i zbiór przy uprawach na przyoranie (zielony nawóz)
    Czy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” trzeba wpisywać plon, jeżeli powierzchnia zbioru przeznaczona jest w całości do przyorania?

    30/06/2005    Numer pytania: 162

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 Wpisując w tab. 4 KOiZ „Uprawy” uprawy przeznaczone na przyoranie (kod 64-30-00 „Nawozy zielone”), należy wypełnić kolumny 1 – 8, natomiast w kol. 11 „Powód braku zbioru” wstawić 9 („Inny”). Jeżeli uprawa przeznaczona na nawóz zielony jest uprawą w plonie głównym (kol. Typ uprawy kod=1), należy powierzchnię przez nią zajętą wpisać w tab. 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania”, ale w kolumnie „Ugory na GO” (kol.7 lub 8). Jeżeli uprawa jest poplonem, w kol. Typ uprawy należy wstawić kod = 2, natomiast w tab.2 KOiZ ziemia ta jest uwzględniona w kol. 5 „Użytki rolne użytkowane” (ze względu na uprawę w plonie głównym).

  • 161. Cena pomiotu kurzego przy nieodpłatnych przekazaniach
    Tabela 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego”. Proszę o informację, jak wycenić przekazanie nieodpłatne pomiotu kurzego do gospodarstwa (zastosowanie jako nawóz organiczny w przypadku, gdy rolnik nie zastosował nawozów mineralnych).

    30/06/2005    Numer pytania: 161

    Otrzymany nieodpłatnie pomiot kurzy powinien wycenić rolnik w takiej wartości jaką musiałby zapłacić, gdyby chciał go kupić w danym miesiącu. Jeśli na lokalnym rynku cena nie jest znana, proszę wstawić normatywną cenę obornika wg wzoru: cena 1 tony obornika = 0,22 * cena 1 dt polifoski (8-24-24) + 0,15 * cena 1 dt jęczmienia.

  • 160. Rowy niesklasyfikowane
    W którym miejscu tabeli 1 SAiZ „Zasoby ziemi własnej na dzień 01.01.” należy zapisać rowy niesklasyfikowane?

    29/06/2005    Numer pytania: 160

    Rowy niesklasyfikowane należy zapisać kodem 11-91-00 „Pozostałe grunty związane z gospodarstwem rolnym” w tabeli 1 SAiZ „Zasoby ziemi własnej na dzień 01.01”.

  • 159. Wysłodki suche i mokre
    Jak należy kodować wysłodki buraczane suche i mokre na stan końcowy (własne i obce)?

    29/06/2005    Numer pytania: 159

    Świeże wysłodki otrzymane z cukrowni pozostające na zapasie na koniec roku oznaczamy kodem 65-49-00, zaś wysłodki suche własne w zapasie kodem 65-50-00.
    Z kolei zakupione wysłodki suche rejestrujemy pod kodem 52-19-20, a zakupione wysłodki mokre pod kodem 52-32-00.

  • 158. Kwiaty doniczkowe
    Jak kodować kwiaty doniczkowe uprawiane pod osłonami wysokimi?

    29/06/2005    Numer pytania: 158

    Można użyć następujących kodów:
    61-82-20 („Kwiaty i inne rośliny ozdobne – całe rośliny”)
    – jeśli cykl uprawy wynosi do 2 lat,
    63-20-00 ( „Sadzonki ze szkółek pod osłonami wysokimi”)
    – jeśli cykl uprawy wynosi powyżej 2 lat.

  • 156. Olej opałowy jako paliwo do ciągników
    W jaki sposób zakodować olej opałowy używany w gospodarstwie jako paliwo do ciągników rolniczych?

    29/06/2005    Numer pytania: 156

    Wszelkie zakupy materiałów pędnych innych niż benzyna, olej napędowy (ON) i gaz napędowy (LPG) należy ewidencjonować kodem 53-29-00 („Pozostałe materiały pędne”).
    UWAGA: Stosowanie oleju opałowego jako paliwa do ciągnika jest w Polsce zabronione.

  • 155. Sprzedaż złomu
    Rolnik sprzedał za 6 tys. zł złom z gospodarstwa – w jaki sposób to zakodować, a może potraktować jako działalność niezwiązaną z gospodarstwem?

    29/06/2005    Numer pytania: 155

    Jeśli złom pochodzi z gospodarstwa rolnego to sprzedaż ewidencjonujemy kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”). Sprzedaż złomu z gospodarstwa domowego jest działalnością prywatną.

  • 153. Debet na rachunku bieżącym
    Jak (bądź czy) należy notować „spłaty” debetu na rachunku bieżącym? Jego maksymalna wysokość regulowana jest podpisaną z bankiem umową, lecz jego spłaty, kolejne zaciągnięcia i bieżący stan ulegają ciągłym zmianom i de facto związane są z działalnością operacyjną (spłata następuje np. po przelaniu środków za tuczniki). Jak kodować odsetki od debetu?

    29/06/2005    Numer pytania: 153

    Spłat gotówkowych debetu nie należy rejestrować w KWiW. Debet pokazujemy tylko na stan początkowy i stan końcowy roku obrachunkowego (45-00-00).

    Natomiast odsetki od debetu należy ewidencjonować kodem 85-19-00 „Pozostałe odsetki i prowizje od kredytów/pożyczek”.

  • 151. Niestabilne białko
    Jakim kodem zapisać potrącenia dla rolnika, producenta mleka „za niestabilne białko”?

    29/06/2005    Numer pytania: 151

    W tym przypadku potrąceń nie należy ewidencjonować po stronie wydatków. Natomiast po stronie wpływów należy dokonać obniżenia wartości sprzedaży mleka o wartość potrącenia „za niestabilne białko”.

  • 150. Szkółkarstwo
    Rolnik prowadzi w swoim gospodarstwie, poza tradycyjną produkcją rolniczą, szkółkę roślin drzew i krzewów ozdobnych w uprawie polowej i częściowo pod osłonami nieogrzewanymi o powierzchni 0,51 ha. Posiada w szkółce różne gatunki roślin zarówno liściastych jak i iglastych, drzew i krzewów. Ogółem jest to ok. 30 gatunków roślin dodatkowo z podziałem na odmiany. Jak szczegółowo należy prowadzić zapisy?
    a) KWiW sprzedaż roślin – przykład: rolnik sprzedając drzewka liściaste podaje jedną cenę i ilość dla wszystkich roślin bez rozróżniania gatunków. Czy można pogrupować rośliny na: liściaste, iglaste, wrzosowate?
    b) w tabeli 12 SAiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl długi”zapisujemy szkółkę pod kodem 02-42-nn , natomiast sprzedaże roślin z tej powierzchni w KWiW kodujemy 63-10-00 ?
    c) nakłady poniesione na szkółkę zapisujemy w tabeli 13 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl długi”. Czy całą szkółkę drzew i krzewów ozdobnych można ująć pod jednym kodem produkcji roślinnej w toku – cykl długi np. 02-42-01, a kolejne nowo zakładane pod kolejnymi numerami „nn”? Czy też należy podzielić szkółkę na poszczególne gatunki, bądź grupy roślin np: liściaste, iglaste, wrzosowate i każdą kodować osobnym kodem?
    d) Nawozy i środki ochrony są używane jednocześnie na całe grupy roślin w kwaterach bez podziału na gatunki, czy można uogólnić zapisy do kwater obejmujących rodzaje roślin np. liściaste, iglaste, wrzosowate? Rośliny te mają podobne wymagania uprawowe. Przy tak dużej różnorodności gatunków na małej powierzchni niemożliwe jest prowadzenie zapisów w rozbiciu na poszczególne gatunki.

    17/06/2005    Numer pytania: 150

    Z tego co opisano wydaje się, że w tym gospodarstwie najlepiej byłoby oznaczyć oddzielnymi kodami szkółek: uprawy polowe -02-42-nn („Szkółki drzew i krzewów ozdobnych”) lub uprawy pod osłonami wysokimi 02-52-nn („Szkółki drzew i krzewów ozdobnych”) poszczególne kwatery, gdyż są one jednolicie nawożone, chronione przed chorobami i prawdopodobnie w jednym czasie wykopywane. Prawdopodobnie też cała kwatera zasadzona była w tym samym roku.
    Przy sprzedaży tak zróżnicowanego materiału szkółkarskiego nie ma konieczności dzielenia sprzedawanych sadzonek na grupy roślin (liściaste, iglaste, wrzosowate), czy gatunki – ponieważ wszystkie zakodować można tym samym kodem 63-10-00 („Sadzonki ze szkółek polowych”) lub 63-20-00 („Sadzonki ze szkółek pod osłonami wysokimi”).
    Na pewno też każdą nowozakładaną kwaterę trzeba potraktować jako nową szkółkę – nadając jej nowy kod z inną końcówką „nn”.

  • 149. Dopłaty bezpośrednie w danym roku
    Obecnie rolnicy otrzymują informację z ARiMR o wysokości naliczonej dopłaty bezpośredniej, czy winna ona być umieszczana w SWAiZ na 31. XII danego roku – w sytuacji gdy środki pieniężne nie wpłynęły do końca roku?

    17/06/2005    Numer pytania: 149

    Szczegółowe informacje na temat zapisywania dopłat bezpośrednich znajdują się na stronie Polskiego FADN w zakładce Metodyka⇒Gospodarstwa osób fizycznych⇒Uwagi metodyczne na rok obrachunkowy…

  • 148. Części zamienne do maszyn
    Czy należy dokładnie rozpisywać części zamienne do maszyn (podając ich nazwy handlowe)?

    17/06/2005    Numer pytania: 148

    Części zamienne do maszyn należy spisać dokładnie z faktury, gdyż ułatwia to spis robiony na koniec roku (ustalenie nazwy i ceny jednostkowej).

    Sposób kodowania części zamiennych zależy od ich przeznaczenia. Jeżeli będą wykorzystywane do:

    – remontu bieżącego – to należy je wykazać pod kodem 53-40-00 „Części zamienne do remontów bieżących…” zarówno w KWiW jak i tabeli 10 SAiZ lub tabeli 6 (10) SWAiZ „Zapasy materiałów do działalności operacyjnej” jeśli pozostają na zapasie.

    – remontu kapitalnego – wtedy koduje się je już w momencie kupna (KWiW) kodem konkretnej inwestycji w toku (kody z grupy: „06-*”, „07-*” lub „09-*”). Jeżeli części takie pozostają na zapasie na stanie początkowym (w pierwszorocznej książce), to należy je wykazać w tabeli 6 [a] lub tabeli 6 [b] SAiZ „Środki trwałe w budowie (inwestycje w toku)”. Należy pamiętać, że jednocześnie kod ten musi pojawić się także w tabeli inwestycyjnej (tab. 17 KOiZ).

  • 145. Budynek dla celów agroturystycznych – inwestycja
    Rolnik posiada wybudowany budynek w stanie surowym, w którym obecnie trwają prace wykończeniowe. Budynek będzie wykorzystywany do celów agroturystycznych. Czy budynek ten powinien być wpisany w tab. 6 SAiZ i w tab. 17 KOiZ jako inwestycja własna, czy jako inwestycja w obcym środku trwałym?

    17/06/2005    Numer pytania: 145

    Jeśli budynek w całości wykorzystywany będzie do celów agroturystycznych (a działalność nie będzie pozarolniczą działalnością hotelarską lecz działalnością gospodarstwa rolnego) to jest to inwestycja gospodarstwa rolnego. Wtedy budynek ten powinien być wpisany w tab. 6 [a] SAiZ (w wartości nakładów poniesionych w ubiegłych latach), a w tabeli 17 KOiZ powinien być pokazany tegoroczny wkład w daną inwestycję. W obu tabelach należy użyć tego samego kodu z grupy 05-10-nn.

  • 144. Kapitalny remont części domu dla potrzeb agroturystyki
    W jaki sposób zaewidencjonować remont kapitalny lub modernizację części budynku mieszkalnego nie zaliczanego do gospodarstwa rolnego z przeznaczeniem do celów agroturystycznych. Jaki kod zastosować w KWiW dla wydatków inwestycyjnych z tym związanych?

    17/06/2005    Numer pytania: 144

    Taki kapitalny remont lub modernizację potraktować trzeba jako ulepszenie w obcym środku trwałym (jakim jest dom mieszkalny w stosunku do GR). W związku z powyższym wszystkie wydatki z tym związane kodować należy kodem z grupy 09-00-nn, a całe ulepszenie przeprowadzić pod tym samym kodem w tabeli 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”.

  • 143. Grunty pod zabudową w wypisie z rejestru
    Jak należy postępować z pozycją „Grunty pod zabudową mieszkalną i działalnością pozarolniczą itp” Tabeli 1 „Zasoby ziemi własnej na dzień 01.01.” SAiZ. Tabelę tę należy wypełniać zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, w którym to wyszczególnione są ogólnie grunty pod zabudową bez wyszczególniania gruntów pod zabudową mieszkalną.

    17/06/2005    Numer pytania: 143

    Należy wydzielić z pozycji „grunty pod zabudową” (znajdującej się w Wypisie z rejestru gruntów) dwie podpozycje: „Pozostałe grunty związane z gospodarstwem rolnym” oraz „Grunty pod zabudową mieszkalną i działalnością pozarolniczą” które odnotować należy na podstawie ustaleń z rolnikiem.

  • 142. Studnia głębinowa
    Czy studnia głębinowa z urządzeniami (wartość ok. 15 tys. zł) jest budowlą czy urządzeniem?

    17/06/2005    Numer pytania: 142

    Jest budowlą.

  • 141. Przedłużenie kredytu krótkoterminowego
    Rolnik ma kredyt krótkoterminowy, który zostaje przedłużony. Czy pozostaje ten sam kod?

    17/06/2005    Numer pytania: 141

    Jeśli przedłużenie jest krótsze niż 1 rok i zgodnie z umową bankową kredyt pozostaje kredytem krótkoterminowym to kodu nie zmieniamy. Jeśli jest dłuższe i bank zmienił status kredytu z krótkoterminowego na długoterminowy to drogą korekty na stan początkowy roku obrachunkowego trzeba go przenieść do kredytów długoterminowych i pokazać ile wynosi wartość rat bieżących (przypadających do spłaty zgodnie z nową umową w danym roku), a ile wartość rat przeterminowanych (również do spłacenia w roku bieżącym ale przesuniętych z roku lub lat poprzednich).

  • 140. Sadzenie lasu na gruntach ornych
    Rolnik jesienią ubiegłego roku zasadził las na gruntach ornych. Wartość założonego lasu wpisujemy w SAiZ w tab. 6 „Środki trwałe w budowie”. Grunty orne pod zasadzonym lasem będą przekwalifikowane na leśne dopiero po 5-ciu latach. Czy grunty na których został zasadzony las należy wpisać na dzień 01.01.br. jako grunty orne czy inne grunty gospodarstwa rolnego?

    17/06/2005    Numer pytania: 140

    Tabela „Zasoby ziemi własnej” na stany inwenturowe ma być zawsze wypełniona zgodnie z Rejestrem Gruntów, a więc skoro przekwalifikowanie ma mieć miejsce dopiero po 5-ciu latach – to dopiero wtedy grunty orne należy zamienić na leśne.

  • 139. Wycena nasadzeń róż pod osłonami na stan początkowy
    Czy uprawa róż pod osłonami (uprawiane w cyklu czteroletnim) powinna być traktowana jako uprawa trwała?

    17/06/2005    Numer pytania: 139

    Tak jeśli są to róże na kwiat cięty. Jeśli natomiast jest to produkcja sadzonek róż to należy uznać tę uprawę za cykl długi.

  • 138. Zobowiązanie wyrażone w dt pszenicy
    W związku z zakupem gospodarstwa od ANR rolnik posiada zobowiązanie wyrażone w określonej liczbie należnych dt pszenicy. W bieżącym roku będzie płacił raty w wysokości:
    1-sza rata do 30.III.br. – 300 dt pszenicy po cenach średnich podawanych przez GUS za kwartał poprzedzający,
    2-ga rata do 30.IX.br. – 300 dt pszenicy po cenach średnich podawanych przez GUS za kwartał poprzedzający.
    Jak zapisać zobowiązania powstałe za zakup gospodarstwa na dzień 1 stycznia bieżącego roku, a jak zobowiązania na koniec bieżącego roku i jak poprawnie prowadzić zapisy w tym przypadku?

    17/06/2005    Numer pytania: 138

    Całe zobowiązanie na koniec bieżącego roku powinno być wycenione w cenach III kwartału bieżącego roku (czyli w cenach jakich zażądałaby ANR w danym dniu, gdyby chciała jednorazowo ściągnąć całe zobowiązanie). Natomiast wartość zobowiązania na początek bieżącego roku proszę wyliczyć jako sumę wartości zadłużenia na stan końcowy i sumę wartości obu rat zapłaconych w bieżącym roku (w cenach podawanych przez GUS za kwartał poprzedzający).

  • 137. Jałówki ras mięsnych i mlecznych różniące się ceną
    Gospodarstwo posiada bydło mleczne i mięsne. W jaki sposób zakodować w SAiZ jałówki mleczne do dalszej hodowli i jałówki rasy mięsnej do dalszej hodowli, ponieważ ich wartość jest inna?

    17/06/2005    Numer pytania: 137

    Jałówki mleczne i mięsne z przeznaczeniem do dalszej hodowli (2-letnie i starsze) należy ewidencjonować tym samym kodem 66-23-21 podając dla nich wspólną, średnią ważoną cenę za sztukę.
    Np.: (5 szt x 1500 zł + 5 szt x 2000 zł) / 10 szt = 1750 zł/szt

  • 136. Ziemia pod zabudową mieszkalną i działalnością pozarolniczą
    Czy nadal obowiązuje ustalenie, że w tab. 1 SAiZ pod kodem 11-70-00 znajduje się powierzchnia ziemi pod zabudową mieszkalną (dom mieszkalny) i działalnością pozarolniczą, którą należy wydzielić z pozycji „zabudowania” znajdującej się w Wypisie z rejestru gruntów na podstawie szacunku rolnika? Wątpliwość powstała z chwilą przeczytania odnośnika d/ do kodu 11-91-00 (Pozostałe grunty związane z gospodarstwem), gdzie wymienia się „grunty pod budynkami gospodarczymi, drogami, podwórkiem”.

    17/06/2005    Numer pytania: 136

    Tak pod kodem 11-70-00 ma się znaleźć cała ziemia nie należąca do gospodarstwa rolnego w sensie „nie biorąca udziału w jego działalności operacyjnej”. W tab.1 SAiZ „Zasoby ziemi własnej na dzień 01.01” umieszczono ją jedynie dla zbilansowania tego, co zawarte jest w Wypisie z Rejestru Gruntów. Natomiast pod kodem 11-91-00 znajdują się wszystkie pozostałe grunty należące do gospodarstwa rolnego wymienione w objaśnieniu d/. Wymieniając „grunty pod budynkami gospodarczymi” mieliśmy na myśli jedynie budynki gospodarstwa rolnego takie jak: stodoły, budynki inwentarskie itp., które w nomenklaturze rolniczej nazywane są budynkami gospodarczymi. Mówiąc o „drogach” mieliśmy na uwadze jedynie drogi dojazdowe do pól i do budynków gospodarstwa rolnego (droga dojazdowa do domu powinna znaleźć się pod kodem 11-70-00). To samo dotyczy „podwórka” – ta jego część, która jest placem manewrowym dla pojazdów i maszyn gospodarstwa rolnego powinna wejść w kod 11-91-00, a ta która nie ma nic wspólnego z gospodarstwem rolnym do kodu 11-70-00.

  • 135. Dorosłe dzieci (np. kawaler) w gospodarstwie rolnym
    W jaki sposób liczyć koszty stołowania i zamieszkania kawalera, który mieszka u rodziców i za nic nie płaci? Rozumiem, iż w szacunku wymienionych kosztów nie istotny jest ich „płatnik” tylko sam fakt ponoszenia kosztu. Proszę jednak o potwierdzenie.

    17/06/2005    Numer pytania: 135

    Żywienie i zamieszkiwanie tej osoby jest sprawą prywatną rolnika. Należy go wpisać do członków rodziny, gdyż korzysta on z wypracowanego przez gospodarstwo dochodu. Jeśli nie pracuje w gospodarstwie to po prostu nie będą przy nim wykazane godziny pracy, a w kategorii pracy należy wstawić kod 5= nigdzie nie pracujący lub kod 4=pracujący wyłącznie poza gospodarstwem. Stawki podawane w punktach 3.3 i 3.4 Informacji ogólnych (KOiZ) dotyczą tylko najmu (do działalności operacyjnej i inwestycyjnej) oraz agroturystów. Nie dotyczą członków rodziny. Wyjątek stanowi przypadek, gdy członek rodziny (np. syn) pracuje odpłatnie w gospodarstwie – należy go wtedy zaliczyć do najmu stałego, a nie do rodziny – a stołowanie i żywienie jest wtedy dodatkowym kosztem jego pracy. Stawki stołowania i zamieszkiwania dla najmu i agroturystów muszą się opierać o szacunki osoby zajmującej się domem – czyli być kosztem własnym gospodarstwa. Nie mogą to być stawki z pobliskiej jadłodajni, czy hotelu.

  • 134. Nakłady obce w tabelach inwestycyjnych – netto czy brutto
    W tabelach 16 „Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie„ i 17 „Środki trwałe w budowie: pozostałe” KOiZ, w kolumnie „wartość” to wartość netto czy brutto?

    17/06/2005    Numer pytania: 134

    W tabelach inwestycyjnych obowiązuje zawsze wartość netto (bez VAT), gdyż w tabelach tych zbieramy koszty wytworzenia aktywów trwałych, a te w inwenturze muszą być wycenione (niezależnie od tego, czy były zakupione, czy wytworzone we własnym zakresie) w wartości netto.

  • 133. Powierzchnia użytków rolnych użytkowanych
    Czy powierzchnia własnych użytków rolnych użytkowanych podawana w tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” może być niezgodna z powierzchnią użytków rolnych własnych wykazanych w SAiZ w tabeli 1 „Zasoby ziemi własnej”?

    17/06/2005    Numer pytania: 133

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 W tab. 2 „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania”  KOiZ podajemy całą powierzchnię użytków rolnych użytkowanych w danym roku, tj. powierzchnię UR własnych i obcych (dodzierżawionych). Powierzchnia użytków rolnych własnych nie musi się zgadzać z tym co pokazano w SAiZ, gdyż UR mogą być dokupione lub otrzymane z daru w ciągu roku i włączone w użytkowanie. Włączone w użytkowanie mogą być także nieużytki, które przeszły proces rekultywacji. Natomiast w sytuacji, gdy na gruntach ornych został zasadzony las, należy grunty te wykazywać jako zalesione w tab. 2 KOiZ, ale dopóki nie nastąpi ich przekwalifikowanie w Rejestrze Gruntów, w tab. 1 SAiZ i 1(1) SWAiZ muszą być odnotowane w gruntach ornych.

  • 132. Jednostka miary dla zwierząt przekazywanych nieodpłatnie poza gospodarstwo
    Czy jeśli rolnik przekazał poza gospodarstwo rolne 1 sztukę stada podstawowego, to w Tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” w kol. 5 (Ilość zwierząt) wpisuję cyfrę 1, w kol.6 (Jm) wpisuję „szt.”, w kolumnie 9 lub 10 (Przekazania poza gospodarstwo) powtarzam zapis z kol. 5 czyli również cyfrę 1? Oczywiście w kol. 7 (Cena jednostkowa brutto) podaję również cenę jednostkową za sztukę. W ten sposób waga sztuki jest pomijana? Wydaje mi się, że w ten sposób tracimy informację o produkcji żywca w kg?

    17/06/2005    Numer pytania: 132

    Tak właśnie należy postąpić. Cena jednostkowa brutto (pokazana w kol. 7) musi odpowiadać zarówno ilości pokazanej w kolumnach 9-10 (przekazanie poza gospodarstwo),  jak i „J.m.” (pokazanej w kol.6).

  • 131. Celowy brak zbioru owoców
    Jaki podać zbiór szacunkowy (czy może wpisać 0) w sytuacji, gdy owoce nie były zrywane z drzew z powodu braku zbytu?

    17/06/2005    Numer pytania: 131

    Jeśli owoców nie zbierano z powodu braku zbytu, należy w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” w kol. 9 „Zbiór” wstawić zero (0), natomiast w kol. 11 „Powód braku zbioru” wstawić kod 2 „Względy ekonomiczne”.

  • 130. Odszkodowanie za szkody w uprawach od Zakładu Energetycznego
    W ubiegłym roku w uprawie polowej powstała szkoda wyrządzona przez Zakład Energetyki w skutek przeprowadzanych napraw linii energetycznej. Rolnik za zniszczenie części uprawy otrzymał od Zakładu Energetyki odszkodowanie. Proszę o podanie kodu pod jakim należy umieścić zapis o odszkodowaniu oraz lokalizację w/w zapisu.

    17/06/2005    Numer pytania: 130

    Odszkodowanie to proszę przyjąć w tab. Wpływy KWiW pod kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”).

  • 129. Własny kiosk na targowisku
    Gospodarstwo prowadzi produkcję szklarniową-pomidory i ogórki, które samodzielnie sprzedaje na rynku w wydzierżawionym kiosku. Czy zakup tego kiosku (do sprzedaży swoich warzyw) można zakodować kodem inwestycji /jest to kwota 25.000 złotych/. Rolnik nie ma zarejestrowanej działalności pozarolniczej, a za miejsce na bazarze płaci tylko opłatę targowiskową?

    17/06/2005    Numer pytania: 129

    Tak, można to uznać za inwestycję gospodarstwa rolnego. Zakup kiosku należy zaewidencjonować kodem rzeczowego środka trwałego z grupy budowli.

  • 128. Zajęcie udziałów w SM na rzecz kar umownych
    Jak zapisać następującą sytuację: Rolnik będąc członkiem Spółdzielni Mleczarskiej miał w niej udziały. W bieżącym roku zrezygnował z uczestnictwa w niej przenosząc się do innej SM. Obecna natomiast SM zajęła część jego udziałów na poczet kar umownych.

    17/06/2005    Numer pytania: 128

    Operację tę należy przeprowadzić przez KWiW. We Wpływach, pod kodem udziałów zgodnym z tym w inwenturze, wycofać udziały (wpływ brutto = wartości udziałów na stan początkowy bieżącego roku). Po stronie Wydatków (w tym samym miesiącu) pokazać wydatek o kodzie 86-10-00 „Kary umowne za zwłokę w realizacji umów”.

  • 127. Kredyt nawozowy
    Rolnik ma kredyt krótkoterminowy nawozowy, spłaca go w ciągu roku obrachunkowego i zaciąga w tym samym roku kolejny kredyt krótkoterminowy nawozowy, czy przypisać mu ten sam kod co pierwszemu kredytowi?

    17/06/2005    Numer pytania: 127

    Skoro poprzedni kredyt nawozowy został spłacony, a „rolnik zaciąga w tym samym roku kolejny kredyt”, więc nowy kredyt musi mieć nowy kod.

  • 126. Kolczyki oraz paszporty dla zwierząt
    Jak kodować opłatę za kolczyki dla zwierząt oraz opłatę za paszporty dla bydła?

    17/06/2005    Numer pytania: 126

    Opłaty za kolczyki oraz paszporty dla zwierząt należy zakodować 52-90-90 „Pozostałe materiały do produkcji zwierzęcej…”, gdyż mają one charakter kosztów bezpośrednich.

  • 125. Pomiar pól na potrzeby wniosku o dopłaty bezpośrednie
    Jak kodować pomiar pól wykonany do sporządzenia wniosku o dopłaty bezpośrednie?

    17/06/2005    Numer pytania: 125

    Opłatę za pomiar pól zakodować należy kodem 71-99-00 „Pozostałe usługi do działalności operacyjnej”.

  • 121. Odkupienie od współwłaściciela części kombajnu
    W ciągu roku rolnik odkupuje od współwłaściciela udział w kombajnie. Czy zakup ten zakodować kodem 07-10-nn, czy kodem kombajnu z SAiZ 17-10-nn. Lata użytkowania pozostają bez zmiany.

    17/06/2005    Numer pytania: 121

    Wydatek ten zakodować należy kodem 17-10-nn – identycznym jak pozostała część tego kombajnu wpisana już wcześniej na stan majątkowy gospodarstwa. Zostanie zmieniona data rozpoczęcia eksploatacji na rok bieżący i to jest sytuacja prawidłowa. Komputer doda wartość ze stanu początkowego do wartości tegorocznego zakupu i w tej wartości umieści kombajn w bilansie na stan końcowy roku obrachunkowego.

  • 119. Sprzedaż folii okrywającej w ubiegłym roku truskawki
    Rolnik po sezonie uprawy truskawek pod folią, sprzedaje folię, którą okrywał truskawki. W jaki sposób zakodować tego typu zdarzenie?

    17/06/2005    Numer pytania: 119

    Jeśli folia ta nie stanowiła części tunelu, lecz jej zakup potraktowany był w ubiegłym roku jako koszt bieżący, to jej sprzedaż w roku bieżącym należy zakodować kodem 89-00-00 („Pozostałe przychody i koszty”).

  • 118. Wydatki związane z agroturystyką
    Czy wpływy i wydatki (zakup środków czystości, drobne meble, remonty itp.) związane z działalnością agroturystyczną należy kodować tym samym kodem 71-60-00?

    17/06/2005    Numer pytania: 118

    Ważniejsze pozycje (o wartości minimalnej równoważnej 300 euro) należy kodować kodem 17-30-nn („Maszyny, narzędzia i urządzenia do gospodarki leśnej, agroturystyki i produkcji nierolniczej”). W przypadku drobnych narzędzi i przedmiotów o małej wartości stanowiących sprzęt agroturystyczny (np. gry planszowe dla dzieci) należy użyć kodu 57-90-00 („Pozostałe materiały mające charakter kosztów bezpośrednich do wykorzystania w działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem tzw. OGA”). Kod 71-60-00 („Usługi agroturystyczne”) pozostaje bez zmian.

  • 117. Zakup odpadów piekarniczych na paszę
    W jaki sposób zakodować odpady piekarnicze służące do skarmiania trzodą chlewną?

    17/06/2005    Numer pytania: 117

    Zakup suchych odpadów piekarniczych (np. starego chleba) do skarmiania zwierzętami należy zakodować kodem 52-19-90 („Pozostałe pasze treściwe”).

  • 116. Kod włoszczyzny sprzedawanej w pęczkach
    W jaki sposób należy zakodować sprzedaż włoszczyzny, gospodarstwo pęczkuje własne warzywa? Czy nie powinno się wprowadzić kodu włoszczyzny?

    17/06/2005    Numer pytania: 116

    Sprzedaż włoszczyzny należy zakodować kodem 61-7*-39 („Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste”). W skład włoszczyzny wchodzą bowiem: marchew, pietruszka, seler – wszystkie warzywa korzeniowe i bulwiaste. Do tego dochodzi jeszcze por zaliczany do warzyw liściastych i łodygowych oraz sporadycznie (nie zawsze dodawana do włoszczyzny) kapusta włoska –również zaliczana do roślin warzywnych liściastych i łodygowych. Ponieważ większość składników włoszczyzny (właściwie z wyjątkiem pora) zaliczana jest do warzyw korzeniowych i bulwiastych, podejmując taką decyzję (jak wyżej) nie zrobimy dużego błędu.

  • 115. Dofinansowanie z mleczarni do kontroli użytkowości mlecznej
    Kontrola użytkowności mlecznej: rolnik płaci bezpośrednio 50%, a mleczarnia dopłaca/refunduje drugą połowę. Jak ten fakt zanotować?

    15/06/2005    Numer pytania: 115

    Jeśli wysokość dofinansowania wynika bezpośrednio z faktury, którą otrzymał rolnik to dopłatę mleczarni należy pokazać we Wpływach pod kodem 89-00-00 = Pozostałe przychody i koszty, a pełen koszt kontroli użytkowości mlecznej w Wydatkach pod kodem 71-21-90.
    Jeśli natomiast na fakturze nie ma wyszczególnionego dofinansowania z mleczarni należy tylko w Wydatkach pokazać to co zapłacił rolnik pod kodem 71-21-90.

    Nie potwierdzonej na piśmie dopłaty nie pokazujemy we Wpływach.

  • 114. Składka zdrowotna płacona do KRUS w gospodarstwach prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
    Jak kodować składkę zdrowotną opłacaną przez rolnika, który prowadzi działy specjalne produkcji rolnej – składka płacona jest do KRUS-u?

    15/06/2005    Numer pytania: 114

    Wszystkie składki płacone do KRUS (zarówno zdrowotne, jak i emerytalne) dotyczące użytkownika gospodarstwa lub członków jego rodziny koduje się 95-20-00 „Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników” – niezależnie od tego, czy chodzi o normalne gospodarstwo rolne, czy o gospodarstwo prowadzące działy specjalne. Składki KRUS płacone za pracowników najemnych wchodzą w opłatę pracy (kod najmu stałego lub dorywczego).

  • 111. Agroturystyka
    Czy agroturystyka jest działalnością pozarolniczą?

    02/06/2005    Numer pytania: 111

    Dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,  jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5  – są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a tym samym nie są działalnością pozarolniczą. Agroturystyka zalicza się do działalności innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym (OGA) z wyjątkiem sytuacji, w której do działalności tej wykorzystywane są głównie budynki wybudowane specjalnie w celu prowadzenia usług agroturystycznych.
    Mówi o tym Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony, stan prawny na dzień 1 czerwca 2005 r. z późń. zm.) [Art.21, ust.1, pkt.43].  Jeśli rolnik wynajmuje więcej niż 5 pokoi, powinien zarejestrować to jako pozarolniczą działalność gospodarczą i płacić od niej podatek.

  • 109. Żywienie agroturystów
    W gospodarstwie prowadzona jest agroturystyka. W żywieniu turystów wykorzystywane są produkty gospodarstwa rolnego, tj. mleko, drób, króliki, tuczniki, jajka. W jaki sposób przekazać w/w produkty do żywienia turystów?

    28/04/2005    Numer pytania: 109

    Produkty pochodzące z gospodarstwa rolnego, a wykorzystywane do żywienia agroturystów należy przekazać nieodpłatnie w KOiZ w tab. 8 „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”. W systemie rachunkowości FADN koszty żywienia agroturystów obliczane są za pomocą stawki żywieniowej ustalonej przez rolnika, a ewidencjonowanej w Informacjach ogólnych (punkt 3.3) KOiZ. Stawkę tę mnoży się przez liczbę dni żywienia agroturystów ewidencjonowanych w tej samej tabeli (punkt 3.5).

  • 108. Liczba porządkowa
    W KWiW Lp jest automatycznie nadawana w programie i nie można jej zmienić. Co będzie w sytuacji, gdy w książce są wykreślone wiersze, a wpływ lub wydatek nie są rozliczone w danym miesiącu /w kol. Kod zapisu inny kod niż „1”/? W miesiącu rozliczenia tego wpływu lub wydatku w kol. „Rozliczenie z Lp z miesiąca” odwołuję się do Lp, która w komputerze nie będzie zgodna z tym co jest w książce i rozliczenie transakcji w programie będzie błędne, chociaż w książce jest prawidłowe.

    28/04/2005    Numer pytania: 108

    W takiej sytuacji należy dokonać korekty w książkach rachunkowości rolnej, tak aby zgodność danych była zachowana.

  • 105. Przebudowa kurnika na owczarnię
    Czy kurnik pozostaje kurnikiem do końca inwestycji – przebudowy? (Koszty są kumulowane na owczarnię – czy przebudowywany kurnik jest do zakończenia uwzględniony w inwenturze?)

    28/04/2005    Numer pytania: 105

    Kurnik w chwili wejścia do przebudowy z tytułu zmiany funkcji przestaje figurować w spisie budynków jako kurnik. Jego wartość bieżąca, jaką posiadał przed rozpoczęciem modernizacji, zostanie przeniesiona i dodana (automatycznie przez komputer) do wartości inwestycji w toku o nazwie „inwestycja – owczarnia 05-10-nn”, a po jej zakończeniu znajdzie się w wartości nowego środka trwałego o kodzie – owczarnia 15-10-nn.

  • 104. Odpłatne i nieodpłatne świadczenie usług sprzętem GR
    Jak ewidencjonować usługi własnym sprzętem świadczone na zewnątrz gospodarstwa rolnego (np. usługa belowania)?

    28/04/2005    Numer pytania: 104

    W przypadku odpłatnego świadczenia usług sprzętem GR zaszłość należy zaewidencjonować w tabeli Wpływy KWiW, natomiast w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług – w tabeli 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”, a wartość usługi oszacować według cen rynkowych. Procentowy udział nakładów pracy na te usługi w nakładach pracy ogółem należy uwzględnić w KOiZ w tabeli 1 „Zasoby i nakłady pracy oraz dni stołowania i zamieszkiwania pracowników zaangażowanych w działalność operacyjną” w kol. 24 „Nakłady pracy na OGA”.

  • 103. Sprzedaż skóry z cielaka i przekaz do gosp. domowego
    Cielak został przekazany do gospodarstwa domowego (tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego”). Jak należy rejestrować sprzedaż skóry cielaka?

    28/04/2005    Numer pytania: 103

    Jest to działalność prywatna, nie podlegająca zapisowi.

  • 102. Sadzonki zakupione lub otrzymane na inwestycje
    Otrzymujemy od brata sadzonki na inwestycje, czy należy je oznaczyć od razu kodem inwestycji?

    28/04/2005    Numer pytania: 102

    Tak.

  • 101. Ziemia własna i oddzierżawiona
    Małżeństwo prowadzi wspólnie dział produkcji rolnej ( uprawa warzyw pod osłonami ogrz.). Właścicielem gruntów, na których zlokalizowany jest dział specjalny jest jedno z nich. Drugie z nich jest właścicielem gospodarstwa rolnego, które jest użytkowane przez dzierżawcę. Czy wszystkie grunty należące do obydwojga małżonków należy wpisać do SAiZ?

    28/04/2005    Numer pytania: 101

    Tak, wszystkie grunty będące własnością małżonków należy zaewidencjonować w tabeli 1 („Zasoby ziemi własnej”) w SAiZ. Jednocześnie należy dokonać zapisu powierzchni tej ziemi w KOiZ w tabeli 2 („Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania”) w kolumnie „oddzierżawione na 1 rok i więcej” lub „oddzierżawione na mniej niż 1 rok”.

  • 100. Przeklasyfikowanie gruntów rolnych na działki budowlane
    Jak postąpić w sytuacji gdy rolnik przekwalifikowuje grunty rolne na działki budowlane i jako budowlane je sprzedaje? Rozumiem, że musi wypełnić tab. pomocniczą A oraz nanieść odpowiednie zmiany w tab. 1 (1) SWAiZ. Jak jednak powinny wyglądać zapisy w przypadku niesprzedania tego gruntu do końca roku?

    28/04/2005    Numer pytania: 100

    Ziemię przekwalifikowaną na działki budowlane i przeznaczoną na sprzedaż ewidencjonujemy w tab. 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” kodem, pod jakim grunt ten figurował na stanie początkowym. Jednocześnie w tabeli pomocniczej A rejestrujemy zmiany w zasobach ziemi. Wpływ ze sprzedaży tej ziemi jest działalnością prywatną.

  • 99. Uprawa wierzby energetycznej
    Czy wierzba energetyczna (przed plonowaniem) powinna być w wpisana w tab. 6 SAiZ „Środki trwałe w budowie (inwestycje w toku)”? Jaki kod nadać inwestycji?

    28/04/2005    Numer pytania: 99

    Przed plonowaniem wierzba energetyczna powinna być wpisana w tab.6 SAiZ „Środki trwałe w budowie” pod kodem 02-27-nn („Zagajniki o krótkiej rotacji na użytkach rolnych”). W tabeli inwestycyjnej (tab. 16 KOiZ) należy kontynuować tę inwestycję aż do momentu uzyskania pierwszego docelowego zbioru. W tym momencie należy zakończyć inwestycję kodem 12-27-nn podając jednocześnie liczbę lat użytkowania. Natomiast uprawa (w tab. 4 KOiZ „Uprawy”) powinna być kodowana 61-35-50 („Zagajniki o krótkiej rotacji na użytkach rolnych”).

  • 98. Pszenica własna jako materiał siewny – jara, ozima
    Jak kodować pszenicę np.: jara/ozima/ogółem w poszczególnych tabelkach (czy w tab. KOiZ „cykl krótki” może być kod z końcówką -90?)?

    28/04/2005    Numer pytania: 98

    We wszystkich tabelkach, w których pszenica własna występuje jako materiał siewny (także w tabeli cyklu krótkiego) musi być sprecyzowane czy wysiano pszenicę jarą, czy ozimą.

  • 97. Kapusta kiszona w ramach działalności pozarolniczej
    Rolnik uprawia kapustę białą, podaje plon w KOiZ z kodem 61-71-21. Część kapusty jest sprzedawana w stanie surowym z takim samym kodem, a część szatkowana i kiszona. Gospodarstwo kisi kapustę w ramach zarejestrowanej działalności pozarolniczej. W jaki sposób należy dokonać rozdysponowania plonu?

    28/04/2005    Numer pytania: 97

    Kapustę do działalności pozarolniczej należy przekazać w tabeli 8 KOiZ „Nieodpłatne przekazania z gospodarstwa rolnego” w kolumnie 10 („Przekazania poza gospodarstwo rolne – Pozostałe”), natomiast sprzedaży produktu finalnego (kapusty kiszonej z działalności pozarolniczej) nie rejestrujemy w KWiW, gdyż jej sprzedaż nie jest wpływem gospodarstwa rolnego.

  • 95. Wypas zwierząt na pastwiskach obcych
    Jak należy rozpatrywać przypadek prawa wypasu zwierząt na pastwiskach obcych bez wyodrębnionej powierzchni?

    21/03/2005    Numer pytania: 95

    W tej sytuacji należy oszacować powierzchnię pastwiska i w przypadku, gdy rolnik może wypasać zwierzęta bezpłatnie, należy zapisać w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” oszacowany czynsz za prawo wypasu, kodem właściwego czynszu dzierżawnego z grupy 87-11* („Czynsze dzierżawne za ziemię użytkowaną do 1 roku – Czynsze za powierzchnię paszową”), natomiast jeśli rolnik za wypas płaci, należy tym samym kodem odnotować zaszłość w tab. Wydatki KWiW. Powierzchnię wypasu należy również odnotować w tab. 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi według tytułu i sposobu użytkowania” w wierszu nr 03 „dodzierżawiona na mniej niż rok”.

  • 94. Cena produktu własnego na stan początkowy a cena w trakcie zużycia
    W spisie aktywów zapisano 5 dt ziemniaków jadalnych po określonej cenie za dt. Część wysadzono, a część spożyto. Czy będzie obowiązywać cena ze stanu na początek roku, czy też z okresu rozdysponowania?

    21/03/2005    Numer pytania: 94

    W momencie rozdysponowania obowiązuje cena z okresu rozdysponowania, a nie ze stanu na początek roku.

  • 93. Kapusta kiszona w ramach działalności gospodarstwa rolnego
    Rolnik uprawia kapustę białą, podaje plon w KOiZ z kodem 61-71-21. Część kapusty jest sprzedawana w stanie surowym z takim samym kodem, a część szatkowana i kiszona. Gospodarstwo nie posiada zarejestrowanej działalności pozarolniczej. W jaki sposób należy dokonać rozdysponowania plonu?

    21/03/2005    Numer pytania: 93

    Kapustę do przerobu uszlachetniającego należy odnotować w tabeli 7 KOiZ („Zużycie produktów własnych…”) w kolumnie 14 („Przeznaczono na przerób: produkty surowe”), natomiast sprzedaż kapusty ukiszonej kodować 65-10-00 („Produkty uzyskane z przerobu uszlachetniającego”). Należy pamiętać o uwzględnieniu w zapisach poniesionych kosztów przerobu (kod 57-10-00 „Materiały do przetwórstwa roślin mające charakter kosztów bezpośrednich do wykorzystania w ramach działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem, tzw. OGA”) oraz godzin pracy przeznaczonych na OGA. Jeżeli sprzedaż kiszonej kapusty prowadzona jest w ramach np. rolniczego handlu detalicznego, należy uwzględnić ten fakt w zapisach w tab. Informacje Ogólne KOiZ w odpowiednich podpunktach punktu 1.6.1 „Przychody ze sprzedaży produktów rolniczych”.

  • 92. Uprawa papryki w tunelach nieogrzewanych oraz nasiona papryki jako produkt uboczny
    Rolnik uprawia paprykę w tunelach nieogrzewanych. Papryka ta jest uprawiana dla owoców. Jednak z plantacji tej pozyskuje również kilkanaście gramów nasion, które zużywa w roku następnym do produkcji rozsady. W której tabeli KOiZ pokazać zbiór tych nasion i pod jakim kodem je zapisać?

    21/03/2005    Numer pytania: 92

    Jeśli są to śladowe ilości i ich wartość jest znikoma to należy nasiona pominąć. W przeciwnym przypadku (duża wartość nasion) nasiona te należałoby uważać za produkt uboczny uprawy i wpisać je do tab. 4 KOiZ „Uprawy” w kol. 10 „Zbiór: produkt uboczny”. Natomiast nasiona pozostawione w zapasie do wysiewu w roku następnym należy zakodować 64-22-00 („Nasiona stanowiące produkt uboczny”).

  • 91. Loszki hodowlane nie dające się zaprosić
    Jak należy zanotować następującą sytuację? Rolnik kupuje loszki hodowlane, które w miesięcznych stanach zwierząt są rejestrowane jako loszki. Ze względu jednak na niemożność ich zaproszenia po kilku miesiącach sprzedawane są jako tuczniki (po cenie tucznika za 1 kg; nie natomiast po cenie 1 szt. loszki czy 1 kg lochy wybrakowanej). Czy brak w kolejnych miesiącach loszek bez wykazania ich sprzedaży (chyba, że sprzedaż zakoduje się kodem loszki, choć de facto sprzedawane są jako stado obrotowe) zostanie potraktowany jako błąd?

    21/03/2005    Numer pytania: 91

    W miesiącu poprzedzającym sprzedaż należy zarejestrować przeklasyfikowanie loszek hodowlanych na tuczniki w tab. 5 KOiZ „Zwierzęta – miesięczne stany zwierząt”, (w ewidencji stanu zwierząt w końcu tego miesiąca uwidocznić stany grup zwierząt po dokonanym przeklasyfikowaniu), a w następnym miesiącu, w tab. Wpływy KWiW, zarejestrować sprzedaż tuczników.

  • 90. Konto bankowe GR
    Jak rozwiązać problem podziału pieniędzy do kasy gospodarstwa rolnego i kasy prywatnej, jeżeli rolnik jest posiadaczem jednego konta bankowego?

    21/03/2005    Numer pytania: 90

    Należy ustalić z rolnikiem kwotę środków pieniężnych niezbędną do bieżącego funkcjonowania gospodarstwa rolnego i tylko tę kwotę uwzględniać w zapisach.

  • 89. Kredyt krótkoterminowy
    Jak traktować niespłacony w terminie kredyt krótkoterminowy, czy jest to w dalszym ciągu kredyt krótkoterminowy, czy zaliczamy go do kredytów długoterminowych?

    21/03/2005    Numer pytania: 89

    Niespłacony kredyt krótkoterminowy nadal pozostaje kredytem krótkoterminowym.

  • 88. Niezapłacone odsetki od kredytów krótkoterminowych
    Czy niezapłacone w danym roku odsetki są zobowiązaniami krótkoterminowymi czy przechodzą do zobowiązań długoterminowych?

    21/03/2005    Numer pytania: 88

    Niezapłacone odsetki są zobowiązaniem krótkoterminowym.

  • 87. Wycena budynków po szkodach górniczych
    Jak w gospodarstwie wchodzącym do badań wyceniać na SP budynki po szkodach górniczych, które będzie remontowała kopalnia i jak zapisać taką zaszłość?

    21/03/2005    Numer pytania: 87

    Budynek po szkodach górniczych, który będzie remontowała kopalnia, tak jak wszystkie inne budynki, wycenić należy metodą kosztów odtworzenia, zgodnie z jego obecną wartością bieżącą, po pomniejszeniu o wartość straty wynikłej z powodu tąpnięcia wyrobiska górniczego.

    O ile budynek jest użytkowany, to należy wpisać go do tab.4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” i zakodować kodem z wykazu „1”. Jeśli natomiast zniszczenie jest tak duże, że budynek wyłączono z użytkowania, a kopalnia będzie go w najbliższym czasie remontowała, należy go wpisać do tab.6 SAiZ („Środki trwałe w budowie”) i zakodować kodem z wykazu „0”. Pod tym samym kodem (z Wykazu „0”) należy budynek odnotować w tab. 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”.

    W momencie rozpoczęcia remontu we Wpływach należy wpisać wartość odszkodowania – z kodem 89-00-00 „Pozostałe przychody i koszty (niematerialne)”, podając w wyszczególnieniu „Finansowany przez kopalnię remont budynku po szkodach górniczych”, a w Wydatkach przyjąć (w tej samej wartości) usługę firmy zewnętrznej na rzecz remontu tego budynku pod takim kodem, pod jakim figuruje on w tab. 17 KOiZ.

    Wartość otrzymanego (w naturze) odszkodowania (a także uznana wartość materiałów budowlanych i usług) powinna być równa różnicy między wartością bieżącą budynku po remoncie i przed remontem.

  • 85. Sprzęt gospodarczy
    Od jakiej kwoty należy zapisywać wartość sprzętu gospodarczego w „Spisie Aktywów i Zobowiązań”?

    21/03/2005    Numer pytania: 85

    To czy określone narzędzie lub maszyna ma być zarejestrowane w SAiZ na stan początkowy nie zależy od jego wartości bieżącej w dniu spisu, lecz od jego wartości początkowej w cenach bieżących. W tab. 4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” należy zaewidencjonować sprzęt, którego wartość początkowa w dniu spisu, czyli wartość identycznego lub zbliżonego sprzętu nowego, jest wyższa niż 300 euro (ok. 1200 zł) i który jest nadal używany w gospodarstwie (niezależnie od stopnia jego umorzenia).

  • 84. Brak okręgu podatkowego w nakazie podatkowym
    Co należy zrobić w sytuacji, gdy na nakazie podatkowym nie podano numeru okręgu podatkowego? Czy wystarczy w tym przypadku tylko nazwa gminy?

    21/03/2005    Numer pytania: 84

    Konieczne jest uzupełnienie wszystkich informacji dotyczących okręgu podatkowego.

  • 83. Kod ładowacza czołowego samobieżnego w zależności od jego przeznaczenia
    Jak należy zarejestrować ładowacz czołowy (samobieżny)? Jako maszynę do produkcji roślinnej czy zwierzęcej?

    21/03/2005    Numer pytania: 83

    AKTUALIZACJA 27.06.2023 Ładowacz czołowy samobieżny rejestrujemy jako środek transportowy (kod 16-90-nn „Pozostałe środki transportowe”).

  • 82. Przełożenie terminu spłaty kredytu
    Jak należy postąpić w sytuacji, gdy rolnik złożył podanie i uzyskał zgodę na przełożenie spłaty kredytu suszowego (spłacił on już 2 raty, a 2 pozostałe przełożono)?

    21/03/2005    Numer pytania: 82

    Na koniec roku w SWAiZ pozostanie wartość 2 przełożonych rat kredytu do spłaty w roku następnym.

  • 81. Nasiona na zapasie
    Mamy do czynienia z produkcją towarową lnu włóknistego. Czy uzyskane nasiona w zbiorze ubocznym uważane są za produkt potencjalnie towarowy?

    21/03/2005    Numer pytania: 81

    Tak.

  • 80. Samochód osobowy
    Kiedy w wykazie środków transportowych uwzględnimy samochód osobowy?

    21/03/2005    Numer pytania: 80

    Gdy przeznaczony on jest w przeważającej części na potrzeby gospodarstwa rolnego.

  • 79. Beczkowóz
    Jak należy zapisać beczkowóz używany w charakterze poidła (środek transportowy czy urządzenie)?

    21/03/2005    Numer pytania: 79

    Beczkowóz – poidło należy zapisać jako urządzenie.

  • 78. Rozrzutnik na podwoziu ciężarówki
    Czy rozrzutnik na podwoziu ciężarówki należy ewidencjonować jako maszynę?

    21/03/2005    Numer pytania: 78

    Tak, jako maszynę.

  • 77. Zbiornik typu – Bin
    Czy pojedynczy zbiornik typu – „Bin” należy traktować jako budowlę czy urządzenie? A co w przypadku, gdy „Bin” wchodzi w skład suszarni?

    21/03/2005    Numer pytania: 77

    Pojedynczy „Bin” należy traktować jako budowlę. Jeśli natomiast „Bin” wchodzi w skład suszarni, jest wówczas urządzeniem.

  • 76. Ogrodzenia
    Jak należy rejestrować ogrodzenia?

    21/03/2005    Numer pytania: 76

    Ogrodzenia zabezpieczające produkcję w gospodarstwie rolnym należy zarejestrować w tab. 4 SAiZ „Melioracje szczegółowe, budynki i budowle, środki transportowe, maszyny i urządzenia” używając kodu 15-21-nn. Ogrodzeń wokół domu, które nie chronią produkcji w gospodarstwie rolnym, nie uwzględniamy.

  • 75. Zapas ziarna siewnego do utylizacji
    Jak należy zarejestrować zapasy zbóż wykazane na 1 stycznia do utylizacji (ziarno jest siewne, zaprawiane w partiach i to, co nie zostało zużyte nadaje się tylko do spalenia)?

    21/03/2005    Numer pytania: 75

    Należy zarejestrować zapas kodem ziarna odpowiedniego zboża. Pojawiający się komunikat o błędzie należy wyjaśnić, że było to zaprawiane ziarno siewne i niezużyty nadmiar został zniszczony ze względu na brak możliwości zagospodarowania.

  • 74. Zapasy ziemniaków
    Rolnik posiada na zapasie ziemniaki niekonfekcjonowane i konfekcjonowane, jak należy je zapisać?

    21/03/2005    Numer pytania: 74

    Należy wprowadzić ziemniaki w dwóch wierszach z różnymi cenami, stosując ten sam kod.

  • 73. Uprawa pieczarek a cykl krótki
    W gospodarstwie na dzień 01.01.br. znajduje się uprawa pieczarek. Czy jest konieczne odnotowanie tego faktu w spisie aktywów i zobowiązań? Jeśli tak, to w jaki sposób i w której tabeli?

    21/03/2005    Numer pytania: 73

    Uprawa pieczarek nie jest produkcją cyklu krótkiego, tym samym nakłady na nią rozliczane są w ciągu roku bieżącego i co za tym idzie, nie rejestruje się ich w inwenturze.

  • 71. Należność za mleko z roku ubiegłego
    Czy wartość grudniowej sprzedaży mleka zapisać jako należność w SAiZ i rozliczyć w styczniu? Jeśli nie, to w jaki sposób dokonać zapisu takiej sytuacji?

    21/03/2005    Numer pytania: 71

    Wartość grudniowej sprzedaży mleka należy zaewidencjonować w ostatnim dniu grudnia. Natomiast w przypadku gospodarstwa, które po raz pierwszy wchodzi do systemu Polski FADN, wartość grudniowej sprzedaży mleka z roku poprzedniego można pominąć, jako że sprzedaż miała miejsce w roku, w którym gospodarstwo jeszcze nie było w badaniach, ale wówczas wpłata otrzymana w roku bieżącym również musi być pominięta.

  • 70. Zapas produktów a ubytki naturalne
    Na 1 stycznia w przechowalni znajdowały się np. jabłka. Czy cały zapas jabłek musi być rozdysponowany (sprzedaż, nieodpłatne przekazania)? Czy mogą być straty, które nie są stratami losowymi (jabłka które zgniły, gdyż kontrahent ich nie odebrał itp.) a jeżeli tak, to ile % mogą stanowić?

    21/03/2005    Numer pytania: 70

    Należy podać dane zgodne z rzeczywistą sytuacją (np. jeśli zgnił cały zapas, pozostaje tylko zapis na SP) a pojawiający się w testach błąd wyjaśnić. Różnica w rozdysponowaniu może wynikać tylko ze strat naturalnych powstałych w trakcie przechowywania lub likwidacji zapasu z powodu braku możliwości zagospodarowania.

  • 69. Dokładność opisu środków ochrony roślin
    Czy opis „środki ochrony roślin” zamieszczony w wyszczególnieniu jest wystarczający?

    21/03/2005    Numer pytania: 69

    Opis „środki ochrony roślin” jest niewystarczający. Należy podać nazwę handlową i działanie np. Chwastox – herbicyd.

  • 68. Ogródek przydomowy w zasobach ziemi oraz przychody i koszty z nim związane
    Rolnik posiada 10 arów sadu wchodzącego w skład ogródka przydomowego, których nie wykazał w tab.1 SAiZ „Zasoby ziemi własnej” ani w tab. 2 SAiZ „Nasadzenia drzew i krzewów plonujących…”. Jak należy zapisać owoce sprzedane z tego sadu i nakłady poniesione na sad?

    21/03/2005    Numer pytania: 68

    Ogródek przydomowy w siedlisku powinien być ujęty w tab. 1 SAiZ „Zasoby ziemi własnej” pod kodem 11-70-00 („Grunty pod zabudową mieszkalną i działalnością pozarolniczą”). Ogródek przydomowy jest zaliczany do działalności prywatnej, a więc zarówno nakłady, jak i przychody z nim związane są prywatną sprawą rolnika.

  • 67. Pomyłka przy kodowaniu
    Jeżeli popełniłem błąd i w inwenturze ziemniak ogólnoużytkowy został zakodowany kodem ziemniaka pastewnego, to czy przy rozdysponowaniu materiałów mogę zakodować go kodem ziemniaka pastewnego?

    21/03/2005    Numer pytania: 67

    Nie można. Należy dokonać poprawki/korekty kodu w inwenturze na ziemniak ogólnoużytkowy zgodnie z procedurą.

  • 62. Dynia uprawiana na nasiona
    W gospodarstwie jest uprawiana w plonie głównym dynia, której produktem głównym są ziarnka stanowiące przedmiot sprzedaży. Zaznaczam, że nie jest to dynia ani oleista ani pastewna. Jakiego użyć kodu by zakodować tę roślinę w KOiZ w tab.4 „Uprawy”? Kod ten będzie również potrzebny do wpisywania sprzedaży ziarna dyni (popularnie tzw. pestki dyni) w KWiW.

    21/03/2005    Numer pytania: 62

    Skoro produktem finalnym są suche nasiona do jedzenia, proponujemy potraktowanie tej działalności jako dyni oleistej i zastosowanie kodu 61-33-90 „Pozostałe rośliny oleiste”. Proszę zwrócić uwagę, że uprawa maku dla nasion przeznaczonych do spożycia (np. w wypiekach) też oznaczana jest tym kodem.

  • 61. Kapitalny remont po wypadku lub uszkodzeniach losowych
    Czy bardzo kosztowne (drogie) naprawy maszyn lub budynków, wynikające ze szkód spowodowanych złą eksploatacją (kombajn-zamarzł silnik) lub zastosowaniem niewłaściwego materiału (dach-korniki), które stanowią np. 0.25 wartości nowego środka trwałego, są wliczane do wartości remontu kapitalnego czy nie?

    21/03/2005    Numer pytania: 61

    Bardzo kosztowne naprawy środków trwałych, które są w zasadzie remontami odtwarzającymi stan przed uszkodzeniem, mogą być traktowane jako remonty kapitalne, gdyż zwykle likwidacja uszkodzenia jest droższa niż poniesiona strata (w miejsce uszkodzonych starych części wstawia się nowe – droższe, a ponadto wymiana starego na nowy zespół jak np. silnik wydłuża okres użytkowania maszyny).

  • 60. Umorzenie podatku i składka KRUS
    Czy do tab.18 KOiZ „Rejestr utraconych wartości oraz umorzeń” wpisywać umorzenia podatku?

    21/03/2005    Numer pytania: 60

    Do tabeli 18 KOiZ „Rejestr utraconych wartości oraz umorzeń” należy wpisać kwotę umorzenia niezapłaconego podatku tylko w przypadku umorzenia zobowiązania ze stanu początkowego (z roku ubiegłego) lub umorzenia przyznanego po terminie przypadającej (wg nakazu) płatności (gdy wcześniej, w miesiącu przypadającej płatności – w tab. Wydatki KWiW wpisano wymiar podatku oraz powstałe zobowiązanie).

  • 59. Uprawa kminku w czystym siewie i we wsiewce
    Jak należy zapisać uprawę kminku w czystym siewie i we wsiewkach w tab.4 KOiZ ”Uprawy”?

    21/03/2005    Numer pytania: 59

    W roku wysiewu uprawę kminku w czystym siewie należy potraktować jako wysianą oziminę i wpisać w tab. 4 KOiZ „Uprawy” w kol. 12 („Powierzchnia zimowej okrywy zielonej”), podając kod typu uprawy = 1 (polowa: w plonie głównym), natomiast kminek wysiany w roślinę ochronną jako wsiewka, należy również wpisać w kol. 12 tab.4 KOiZ, ale jako typ uprawy należy podać kod = 2 (polowa: przedplon, poplon, wsiewka). W obu wypadkach zbiór będzie miał miejsce dopiero w roku następnym.
    Przykład z tabeli 4 KOiZ:
    Kminek w czystym siewie (I rok uprawy)

    Kminek we wsiewce (I rok uprawy)

  • 58. Uprawy na gruntach dodzierżawionych na 1 rok lub więcej
    Jak należy rozumieć zapisy „…dodzierżawionych na okres 1 roku lub więcej” w tabelach KOiZ (tab.2 „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania”, tab.4 „Uprawy”): czy dotyczą roku kalendarzowego, czy okresu wynoszącego 365 dni liczonego od momentu zawarcia umowy dzierżawnej?

    21/03/2005    Numer pytania: 58

    Okres dodzierżawy (podobnie jak bieg kredytu czy pożyczki) rozpoczyna się zawsze w dniu postawienia do dyspozycji rolnika (ziemi lub pieniędzy) – zgodnie z umową zawartą między stronami.

  • 57. Rok urodzenia – tab.1 KOiZ „Zasoby i nakłady pracy…”
    Ile cyfr należy wpisywać w roku urodzenia w tab.1 KOiZ?

    21/03/2005    Numer pytania: 57

    Zawsze 4 cyfry np. 1975.

  • 56. Nakłady na produkcję roślinną cyklu krótkiego
    Czy nakłady bezpośrednie (nawozy, środki ochrony roślin, itp.) ponoszone po zbiorach truskawek, owoców z sadu owocującego, czy też po zbiorach siana na łąkach, powinny być wpisane w tab. 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki”?

    21/03/2005    Numer pytania: 56

    Nie. Tabela 12 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl krótki” przeznaczona jest tylko do notowania nakładów bezpośrednich poniesionych jesienią na jednoroczne uprawy ozime oraz pod rośliny jare, które wysiane będą dopiero na wiosnę roku następnego.

  • 55. „Roundup” zastosowany na ściernisko
    Czy środek chwastobójczy Roundup zastosowany na ściernisko tuż po żniwach jest nakładem pod uprawy roku następnego?

    21/03/2005    Numer pytania: 55

    Tak.

  • 54. Usługi ciężarówką w działalności pozarolniczej na rzecz gosp. rolnego
    Rolnik prowadzi zarejestrowaną działalność usługową ciężarówką (ryczałt) i jednocześnie użytkuje tą ciężarówkę do celów gospodarstwa, a więc prowadzi dwie działalności wykorzystując ten sam sprzęt. Jak zarejestrować tą zaszłość?

    21/03/2005    Numer pytania: 54

    Rejestrowana działalność polegająca na usługach transportowych wykonywanych przez rolnika jest działalnością pozarolniczą i nie może być ewidencjonowana w książkach rachunkowych gospodarstwa rolnego. Natomiast wykorzystanie ciężarówki na rzecz gospodarstwa rolnego powinno znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednim zapisie w tab. 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego”.

  • 53. Stołowanie i zamieszkiwanie najmu
    Jak traktujemy świadczenia rzeczowe (stołowanie, zamieszkiwanie) na rzecz najmu?

    21/03/2005    Numer pytania: 53

    Tego typu świadczenia są składnikami kosztu najmu. Zapisy liczby dni stołowania i zamieszkiwania należy prowadzić w tab.1 KOiZ „Zasoby i nakłady pracy oraz dni stołowania i zamieszkiwania pracowników zaangażowanych w działalność operacyjną”, a także (w razie zaistnienia zdarzenia) w tabelach: 13 KOiZ „Produkcja roślinna w toku – cykl długi” oraz 16 i 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie…” pod kodami z grupy 76* „Stołowanie” i 77* „Zamieszkiwanie”. Koszt 1 dnia stołowania i koszt 1 dnia zamieszkiwania rejestruje się w tab. „Informacje Ogólne” KOiZ odpowiednio w punktach 3.3 i 3.4.

  • 52. Wycena sadzonek własnych do inwestycji
    Jak należy wyceniać własne sadzonki na powiększenie plantacji np. malin lub truskawek?

    21/03/2005    Numer pytania: 52

    Wg średniej ceny sprzedaży „loco gospodarstwo” z okresu zdarzenia.

  • 51. Kapitalny remont silnika
    W SAiZ zapisano „silnik elektryczny” o wartości bieżącej 100 zł. W ciągu roku przeprowadzono naprawę tego silnika o łącznej wartości 1200 zł. Czy powyższą naprawę traktować jako remont kapitalny i zapisać w tab. 17 KOiZ „Środki trwałe w budowie: pozostałe”?

    21/03/2005    Numer pytania: 51

    Tak, jeśli naprawa ta spowodowała przedłużenie okresu jego użytkowania.

  • 50. Przerób słomy lnianej na włókno
    Czy słomę lnianą kierowaną do przerobu na włókno traktuje się jako przeznaczoną na przerób w gospodarstwie rolnym (Tabela 7 KOiZ „Zużycie produktów własnych (potencjalnie towarowych) na siew, sadzenie, pasze, wylęg oraz przerób”)?

    21/03/2005    Numer pytania: 50

    Tak.

  • 49. Dwóch zarządców
    Jak należy zapisać przypadek, kiedy w gospodarstwie znajduje się dwóch najemnych zarządców? Czy w KOiZ może dwukrotnie wystąpić kod zarządcy?

    21/03/2005    Numer pytania: 49

    W gospodarstwie indywidualnym maksymalnie 2 osoby mogą być wskazane jako zarządcy. Zarządcą może być członek rodziny rolnika lub pracownik najemny stały.

  • 48. Dwa ciągniki pracujące przy inwestycji
    Jak należy postąpić, jeśli dwa ciągniki pracują przy tej samej inwestycji?

    21/03/2005    Numer pytania: 48

    Należy wpisać oba ciągniki.

  • 47. Ziemniaki sadzone po życie ozimym zebranym na zielonkę
    Po życie ozimym zebranym na zielonkę rolnik zasadził ziemniaki. Która uprawa jest poplonem?

    21/03/2005    Numer pytania: 47

    Żyto ozime jest poplonem ozimym.

  • 45. Ziemniaki na paszę – a typy odmian ziemniaków
    Rolnik ma dwa pola, gdzie na jednym uprawia ziemniaki jadalne, na drugim pastewne. Ziemniaki pastewne po zbiorze sprzedaje. Część jadalnych jest zużywana na spożycie. Czy może pozostałą ilość ziemniaków jadalnych przeznaczyć na pasze?

    21/03/2005    Numer pytania: 45

    Tak, ale pozostałą część ziemniaków przeznaczoną na pasze należy oznaczyć kodem ziemniaków jadalnych.

  • 44. Przekazanie pszenicy do gospodarstwa domowego
    Rolnik ma kilka kur i następuje przekazanie 2-4 dt pszenicy do gospodarstwa domowego – czy wystarczy, że będzie to pszenica dla gospodarstwa domowego?

    21/03/2005    Numer pytania: 44

    Tak.

  • 43. Nieużytkowane łąki i pastwiska
    Rolnik nie wypasa pastwisk oraz nie zbiera zielonki i siana z łąk. Czy w KOiZ powinien być wykazany zbiór?

    21/03/2005    Numer pytania: 43

    Należy dokonać zapisu powierzchni w tabeli 2 KOiZ „Powierzchnia ziemi wg tytułu i sposobu użytkowania” w kolumnie 9 „ugory na TUZ” lub 11 „odłogi”.

  • 41. Uprawy nasienne traw
    W gospodarstwie na dzień 01.01.br. znajduje się uprawa traw na nasiona (uprawa trzyletnia). W której tabeli SAiZ należy taką uprawę zarejestrować?

    21/03/2005    Numer pytania: 41

    Takiej uprawy nie rejestrujemy w SAiZ, gdyż jest to uprawa wieloletnia a nie ozima. Rejestrujemy ją natomiast w tabeli 4 KOiZ „Uprawy” kodem 62-10-00. Jeżeli w bieżącym roku nie było zbioru, w kol.9 „Zbiór” należy wstawić 0, natomiast w kol.11 „Powód braku zbioru” należy wstawić kod 0 („nie dotyczy”).

  • 40. Nieodpłatne użytkowanie budynków do produkcji zwierzęcej
    W jaki sposób zapisać sytuację, w której rolnik prowadzi produkcję zwierzęcą w obiektach użyczonych przez rodziców (nieodpłatnie)?

    21/03/2005    Numer pytania: 40

    Rolnik, który prowadzi produkcję zwierzęcą w obiektach użyczonych przez rodziców powinien odnotować w tabeli 9 KOiZ „Nieodpłatne przekazania do gospodarstwa rolnego” pochodzącą z daru oszacowaną kwotę czynszu za budynki do produkcji zwierzęcej, oznaczając ją odpowiednim kodem z wykazu 87-*.

  • 39. Nawóz zielony przed założeniem sadu
    Rolnik przygotowując glebę do założenia nowego sadu posiał gorczycę na przyoranie. Koszty uprawy tej gorczycy zostały zakodowane przez doradcę kodem inwestycji w toku. Zakup materiału siewnego gorczycy zakodowany został kodem inwestycji w KWiW. Myślę, iż doradca postąpił słusznie, proszę jednak o potwierdzenie.

    21/03/2005    Numer pytania: 39

    Zakupy materiałów i usług związanych z nawozami zielonymi stosowanymi przed założeniem sadu można zakodować już w momencie zakupu kodem konkretnej inwestycji (ale wtedy uprawy tej nie należy pokazywać w tab. 4 KOiZ „Uprawy”).

  • 38. Zakupy powtarzające się wielokrotnie
    Rolnik kupuje olej napędowy do baku, zakupów dokonuje kilkanaście razy w miesiącu, sumuje dane z paragonów dokonuje zapisu raz w miesiącu np. 500 litrów i koduje 53-22-00. Czy zapis jest poprawny?

    21/03/2005    Numer pytania: 38

    Tak, zapis jest poprawny, ale (dla informacji) w kol. Wyszczególnienie prosimy napisać: olej napędowy – suma miesięcznych zakupów. Postępować tak można tylko wtedy, gdy wszystkie zakupy były w tej samej cenie.

  • 37. Uprawa pomidorów w szklarni na przełomie dwóch kolejnych lat
    Rolnik uprawia pomidory w szklarni na powierzchni 1 ha. Rośliny wysadzone były na początku listopada ubiegłego roku, na początku stycznia rosły dwumiesięczne rośliny, gdzie je zapisać w książce SAiZ. W tabeli 2 analizujemy uprawy pod osłonami, ale tylko trwałe.

    21/03/2005    Numer pytania: 37

    Plantacji pomidorów szklarniowych założonej jesienią roku ubiegłego nie należy rejestrować w inwenturze ani w tabeli 2 „Nasadzenia drzew i krzewów plonujących w sadach i na plantacjach wieloletnich” ani w tabeli 11 „Produkcja roślinna w toku-cykl krótki” w SAiZ. Uprawę ewidencjonujemy w tab.4 KOiZ „Uprawy”.

  • 36. Remonty w budynkach dodzierżawionych
    Czy wydatki na remonty bieżące wykonywane w budynkach dzierżawionych, kodować kodem czynszu czy materiałów budowlanych do remontów bieżących?

    21/03/2005    Numer pytania: 36

    Wydatki na remonty bieżące budynków obcych zapisywać należy (tak jak w przypadku remontów bieżących budynków własnych), kodem materiałów budowlanych 54-00-00 oraz usług remontowych 71-51-00.

  • 35. Sprzedaż tuczników z odroczoną płatnością
    Jak zapisywać należność otrzymywaną w dwóch lub trzech transzach np. za odstawione tuczniki?

    21/03/2005    Numer pytania: 35

    W momencie gdy powstaje należność za sprzedany produkt i otrzymano tylko część wartości brutto, należy w tabeli Wpływy wypełnić kolumny 1-11, otrzymaną wpłatę w wartości brutto (kol. 12) oraz użyć kodu zapisu 2 (pozostaje należność).
    W momencie wpływu kolejnej transzy (części należności) należy wpisać otrzymaną wpłatę w wartości brutto (kol. 12) oraz użyć kodu zapisu 3 (otrzymana należność z wcześniejszego wpływu).
    W kol. 14, w przypadku rozliczania należności z roku bieżącego, należy podać L.p. i kolejny numer miesiąca (od 01 do 12), pod którym zapisano transakcję sprzedaży.

  • 34. Udziały OSM
    Jak zapisać w „KWiW” potrącenia z wartości odstawionego mleka na udziały w OSM?

    21/03/2005    Numer pytania: 34

    Wartość udziałów potrąconych z wartości odstawionego mleka do OSM należy zapisać w tabeli Wydatki KWiW – w miesiącu otrzymania rozliczenia w kol. 11 („Dokonane wypłaty w wartości brutto”), oznaczając je kodem 18-31-nn („Udziały i akcje w obcych jednostkach posiadane przez gospodarstwo rolne”).
    W tabeli Wpływy KWiW, w miesiącu otrzymania rozliczenia, należy wpisać kodem mleka pełną kwotę otrzymaną za mleko (uwzględniając potrącenia na udziały).

  • 32. Ubezpieczenia budynków
    Jak traktować kompleksowe ubezpieczenia budynków gospodarczych i mieszkalnych?

    21/03/2005    Numer pytania: 32

    W sytuacji gdy nie jest możliwe dokonanie rozdzielenia składki wg wartości budynków gospodarczych i mieszkalnych, koszt składki należy wyjątkowo uznać za koszt gospodarstwa rolnego.

  • 31. Liczba porządkowa
    Czy liczba porządkowa we „Wpływach i Wydatkach” dotyczy jednego miesiąca?

    21/03/2005    Numer pytania: 31

    Tak, liczba porządkowa we Wpływach i Wydatkach dotyczy określonego miesiąca np. stycznia.

  • 30. Sprzedaż do rzeźni
    Tuczniki – podawać wagę żywą czy poubojową?

    21/03/2005    Numer pytania: 30

    W książkach rachunkowych w przypadku sprzedaży żywca należy podawać wyłącznie wagę żywą. Jeśli na fakturze podana jest waga poubojowa (wbc) należy dokonać jej przeliczenia na wagę żywą, posługując się podanymi w tabeli poniżej współczynnikami (stosowanymi przez GUS) według schematu:
    waga żywa = wbc * współczynnik.

    Uwaga: jeżeli na fakturze podana jest waga poubojowa (wbc) ale jest znana waga żywa to przeliczenie według współczynników nie jest konieczne (z konieczności są one uśrednione i w konkretnych przypadkach mogą generować zawyżone lub zaniżone wartości) – należy wykazać wagę żywą według wiedzy rolnika.


  • 29. Zaliczka na zakup ziemi
    Jak zakodować zaliczki na zakup ziemi w SAiZ?

    21/03/2005    Numer pytania: 29

    Zaliczkę należy zakodować odpowiednim kodem ziemi.

  • 28. Pszenica otrzymana w ramach wsparcia po klęsce żywiołowej
    Jak należy zakodować pszenicę otrzymaną w ramach rządowej akcji dla powodzian?

    03/03/2005    Numer pytania: 28

    W tabeli Wpływów otrzymaną pszenicę należy oznaczyć kodem dotacji z tytułu klęsk żywiołowych („29-31-nn”), natomiast w tabeli Wydatków kodem paszy („52-11-10”) lub kodem materiału siewnego („51-10-00”).

  • 27. Wywóz szamba
    Jak należy ewidencjonować usługowy wywóz szamba?

    03/03/2005    Numer pytania: 27

    Jeśli jest to koszt gospodarstwa domowego nie należy go rejestrować w książkach rachunkowości rolnej. Jeśli jednak dotyczy również gospodarstwa rolnego, należy rozdysponować koszty i w KWiW zapisać pełną opłatę kodem 82-50-00 „Opłata za kanalizację lub wywóz ścieków”, a w tabeli 11 KOiZ „Rozdysponowanie kosztów wspólnych” rozdzielić na gospodarstwo domowe i rolne używając tego samego kodu.

  • 26. Usługowy wywóz gnojówki
    Jak należy rejestrować usługowy wywóz gnojówki od rolnika?

    03/03/2005    Numer pytania: 26

    Jest to koszt produkcji zwierzęcej, należy użyć kodu 71-29-00 „Pozostałe usługi do produkcji zwierzęcej”.

  • 25. Rejestr wpływu za sprzedaż zwierząt obcych będących w odchowie
    Czy przy sprzedaży buhajków obcych będących w odchowie należy wpisać ich rzeczywistą wagę, czy też tylko przyrosty wagowe, bowiem rolnik otrzymuje zapłatę za przyrost wagi?

    03/03/2005    Numer pytania: 25

    W tabeli Wpływów KWiW należy wpisać tylko kwotę należną za usługowy odchów zwierząt i oznaczyć kodem 71-21-1*.

  • 24. Zajęcie należności za mleko przez komornika
    Jak należy zapisać przypadek, kiedy rolnik nie płacił obowiązkowej składki KRUS i komornik zajął rachunek z mleczarni, na który trafiają pieniądze za mleko?

    03/03/2005    Numer pytania: 24

    Zajęte przez komornika pieniądze za mleko kodujemy w tabeli Wpływów kodem mleka, a w tabeli Wydatków kodem składki obowiązkowej KRUS.

  • 23. Ubezpieczenie NW (właściciela i pracownika)
    Jak należy rejestrować ubezpieczenie NW rolnika, a jak pracownika najemnego?

    02/03/2005    Numer pytania: 23

    Ubezpieczenie NW rolnika jest wydatkiem osobistym, natomiast NW pracownika najemnego jest kosztem jego najmu.

  • 22. Ulgi podatkowe
    Jak należy rejestrować ulgi podatkowe występujące w przypadku zakupu gruntów, inwestycji, klęsk żywiołowych?

    02/03/2005    Numer pytania: 22

    AKTUALIZACJA 31.01.2020 W tab. 3 KOiZ rejestrujemy wymiar podatku rolnego na podstawie nakazu podatkowego. W tab. Wydatki KWiW ewidencjonujemy podatek w faktycznie zapłaconej wysokości. W przypadku wystąpienia komunikatu o błędzie, należy podać w wyjaśnieniu przyczynę różnicy (np. ulga z tytułu zakupu ziemi).

  • 21. Materiały budowlane
    Jakim kodem należy oznaczyć zakup materiałów budowlanych, gdy nie znamy ich przeznaczenia i pozostają na zapasie?

    02/03/2005    Numer pytania: 21

    Należy ustalić z rolnikiem najbardziej prawdopodobny cel przeznaczenia materiałów budowlanych i oznaczyć odpowiednio kodem.

  • 20. Koszt sporządzenia aneksu do umowy kredytowej
    Czy należy uwzględniać w wydatkach koszty sporządzania dodatkowych aneksów do umów kredytowych zawartych z bankiem?

    02/03/2005    Numer pytania: 20

    Tak, koszt ten należy uwzględniać w wydatkach oznaczając odpowiednim kodem 85-1* „Odsetki i prowizje od kredytów/pożyczek”.

  • 19. Spłaty rat i odsetek od kredytów
    Czy należy rozdzielać raty i odsetki od kredytu?

    02/03/2005    Numer pytania: 19

    Tak, raty kredytu i odsetki należy rejestrować oddzielnie.

  • 18. Pozycje na rachunku o różnej stawce VAT
    Czy konieczne jest wydzielanie z rachunków na części do remontu maszyn drobnych kwot obciążanych różnorodnym VAT-em np. podkładki, śrubki, itp.?

    02/03/2005    Numer pytania: 18

    Wydzielone składniki należy rejestrować oddzielnie zgodnie z zapisem na fakturze VAT.

  • 17. Wymiana słomy na obornik indyczy
    Jak należy zapisać wymianę słomy na obornik indyczy? Czy należy ją wycenić i zapisać w KWiW?

    02/03/2005    Numer pytania: 17

    Należy zapisać „sprzedaż” słomy w KWiW w tabeli Wpływy oraz „zakup” obornika indyczego w KWiW w tabeli Wydatki. Cena sprzedaży musi być równa cenie zakupu, oszacowana na podstawie cen funkcjonujących na rynku w danym regionie.

  • 16. Koszt inseminacji
    Jak należy ewidencjonować wydatki poniesione na inseminację krowy w przypadku otrzymania faktury VAT z wydzielonymi składnikami tej usługi?

    02/03/2005    Numer pytania: 16

    Wydzielone składniki usługi inseminacyjnej należy rejestrować oddzielnie zgodnie z zapisami na fakturze VAT.

  • 15. Bony z mleczarni
    Jak należy rejestrować otrzymane bony z mleczarni?

    02/03/2005    Numer pytania: 15

    Jest to środek płatniczy traktowany jako gotówka, stąd też w KWiW w tabeli Wpływy należy ją rejestrować kodem odstawionego mleka.

  • 14. Cukrownia
    Jak należy zapisać w KWiW pobrane w ciągu roku środki produkcji z cukrowni, kiedy rolnik nie zna ich wartości fakturowej?

    02/03/2005    Numer pytania: 14

    W tabeli Wydatki należy zapisać orientacyjną wartość wydatku związaną z otrzymanymi środkami produkcji, a po otrzymaniu faktury VAT w miesiącu rozliczenia z cukrownią, skorygować wcześniej wprowadzone zapisy i dokonać pełnego rozliczenia.

  • 13. Produkty sprzedawane codziennie
    Rolnik uprawia truskawki i wiśnie. Ma miejsce sprzedaż ciągła „dzień w dzień”. Czy można zsumować poszczególne zapisy dla danego produktu i raz w miesiącu wprowadzić pod jedną pozycją?

    02/03/2005    Numer pytania: 13

    Tak, jeśli cena jest ta sama.

  • 12. Wspólne użytkowanie ziemi gminnej
    Opis zaszłości: 20 ha to ogólny obszar w gminie użytkowany przez kilku rolników. Każdemu z nich przydzielona jest określona część tej działki bez aktu własności czy prawa użytkowania wieczystego. Płacą oni podatek gminie. Jak należy rozpatrywać powyższą zaszłość?

    02/03/2005    Numer pytania: 12

    Jest to przykład dzierżawy, której kosztem jest m. in. podatek rolny płacony do gminy (kod czynszu dzierżawnego).

  • 11. Zakupy ratalne
    Czy zapłaty za zakupy na raty należy kodować 41-21-nn lub 42-20-nn (w zależności od terminu spłaty rat)?

    01/03/2005    Numer pytania: 11

    Zakup ratalny, który nie jest związany z zawarciem umowy kredytowej z bankiem przez kupującego należy traktować jak każdy inny zakup. W dniu wejścia towaru do gospodarstwa pokazuje się wartość wydatku w KWiW oraz w ostatnich kolumnach zaznacza się, że powstaje zobowiązanie. Spłatę kolejnej raty należy traktować jako spłatę zobowiązania kodując je kodem zakupionego towaru. W przypadku zakupu ratalnego związanego z zawarciem umowy kredytowej ewidencjonujemy wpływ kredytu, a spłatę zobowiązania (raty kredytu) kodujemy kodem pobranego kredytu. Jeśli w bieżącym roku raty nie zostały spłacone, należy zapisać zobowiązania w SWAiZ.
    Więcej informacji i przykłady zapisów można znaleźć w „Instrukcji prowadzenia zapisów…” na Schemacie 5 „Zakup ratalny środka trwałego”.

  • 10. Praca najmu dorywczego przy inwestycjach
    W jaki sposób zakodować pracę pracowników dorywczych zatrudnionych do realizacji inwestycji np. kopanie pod fundamenty, rozładunek materiałów budowlanych? Brak takiego kodu, także w KOiZ w tabelach inwestycyjnych: 16 „Środki trwałe w budowie: drzewostan leśny, sady i plantacje wieloletnie”, 17 „Środki trwałe w budowie: pozostałe”..

    01/03/2005    Numer pytania: 10

    Pracę pracowników dorywczych zatrudnionych do realizacji inwestycji zapisujemy kodem określonej inwestycji.

  • 9. Sprzedaż z odroczoną płatnością
    Jak należy postępować w przypadkach gdy np. rolnik odstawia trzodę we wrześniu, a fakturę i pieniądze otrzymuje w październiku?

    01/03/2005    Numer pytania: 9

    Zgodnie z zasadami rachunkowości, wpływ (sprzedaż) powinno się ewidencjonować w dniu wyjścia produktu z gospodarstwa. W tym samym momencie powstaje należność jeśli rolnik nie otrzymał od razu zapłaty, która likwidowana jest dopiero w momencie pełnego jej zwrotu. Wyjątkiem jest rozliczenie sprzedaży mleka, jeśli pełne rozliczenie ma miejsce w następnym miesiącu.

  • 8. Agroturystyka
    Jak powinniśmy kodować sprzedaż noclegów i wyżywienia w gospodarstwach agroturystycznych (usługi agroturystyczne: 71-60-00)?

    01/03/2005    Numer pytania: 8

    Sprzedaż noclegów i wyżywienia w gospodarstwach agroturystycznych ewidencjonujemy kodem 71-60-00.

  • 7. Sprzedaż/Zakup środka trwałego
    Rolnik ma należność w SAiZ za sprzedaną maszynę w ubiegłym roku, czy zakodować kodem środka trwałego chociaż już na 01.01.br. nie występuje w gospodarstwie?

    01/03/2005    Numer pytania: 7

    Tak, należność za maszynę sprzedaną w ubiegłym roku należy zakodować w SAiZ (Tab. 14 „Należności i pozostałe aktywa finansowe”) kodem środka trwałego pod którym środek ten figurował przed sprzedażą.

  • 4. Wpływ za odstawę tuczników do punktu skupu
    Jak zakodować dopłatę do ceny za sprzedane tuczniki (dopłata jest za dowóz do punktu skupu)?

    01/03/2005    Numer pytania: 4

    Kodem 71-79-00 „Usługi transportowe pozostałymi pojazdami mechanicznymi”.

  • 3. Nakaz podatkowy
    Jak należy postąpić, gdy rolnik otrzymuje nakaz podatkowy za ziemię własną i dodzierżawioną?

    01/03/2005    Numer pytania: 3

    W przypadku otrzymania jednego nakazu płatniczego na ziemię własną i dodzierżawioną, gdzie nie zostały wydzielone grunty własne i dodzierżawione, należy wypełnić wiersz nr 3 tabeli 3 KOiZ „Podatek rolny”. W przypadku, gdy wyodrębnione zostały grunty własne i dodzierżawione, należy wypełnić wiersz 1 i 2 tabeli 3 KOiZ „Podatek rolny”.

  • 2. Ilość piskląt
    Jak należy dokonać „ zapisów ilościowych” w KWiW w przypadku gospodarstwa drobiarskiego, kiedy liczba zakupionych piskląt jest na fakturze inna, niż rzeczywista, z racji tego, że dostawca dał jakiś procent piskląt „na upadki”. Czy zapisać ilość z faktury, czy ilość rzeczywistą?

    01/03/2005    Numer pytania: 2

    W KWiW należy wpisać ilość piskląt widniejącą na fakturze, ilość rzeczywistą natomiast należy wpisać w KOiZ.

  • 1. Czasopisma fachowe
    Jak kodować czasopisma fachowe, za które SM potrąca barterem za dostarczone mleko?

    01/03/2005    Numer pytania: 1

    Do czasopism fachowych stosuje się kod 89-00-00.